piątek, 26 czerwiec 2020 17:22

Najsławniejsze krzyże świata

Oceń ten artykuł
(48 głosów)
Najsławniejsze krzyże na świecie Najsławniejsze krzyże na świecie

Krzyż jest najważniejszym symbolem wiary chrześcijańskiej, upamiętnia męczeńską śmierć, jaką poniósł Jezus Chrystus dla ludzi. W krajach europejskich wyrosłych na kulturze chrześcijańskiej krzyż jest symbolem powszechnym: znajdziemy go w kościołach, szkołach, instytucjach, domach prywatnych, na cmentarzach, w przydrożnych kapliczkach, wielu chrześcijan nosi krzyżyk zawieszony na łańcuszku.

Wśród niezliczonej ilości krzyży istnieje kilka niezwykłych, które wyróżniają się historią swojego pochodzenia, wyglądem czy emocjami, jakie wzbudziły wśród wiernych. Oto jedne z najsławniejszych krzyży chrześcijańskich na świecie.

KRZYŻ PRAWDZIWY - EUROPA

Krzyżem Prawdziwym (lub Krzyżem Świętym) nazywa się krzyż, na którym umarł Jezus Chrystus. Zgodnie z podaniami krzyż ten po zburzeniu przez Rzymian w roku 70 Jerozolimy został przysypany gruzem i ziemią. Tradycja chrześcijańska mówi, iż cesarz Konstantyn I Wielki dowiedział się od biskupa Jerozolimy Makarego o miejscu, w którym miał być ukryty krzyż. Cesarz wysłał do Jerozolimy swoją żonę Helenę, która w roku ok. 326 odnalazła niedaleko Golgoty krzyże Jezusa i dwóch złoczyńców. Zidentyfikowanie Prawdziwego Krzyża było możliwe dzięki tabliczce z napisem "Jezus Nazarejczyk Król Żydowski". Helena podzieliła krzyż na trzy części i każdą z nich - jako relikwię - przesłała do największych ośrodków chrześcijaństwa: Rzymu, Konstantynopola i Jerozolimy. W roku 614 Persowie napadli na Jerozolimę i wykradli krzyż, jednak cesarz Herakliusz zwyciężył Persów i zmusił ich do oddania relikwii. W ciągu kolejnych wieków drewniane części zostały rozdzielone na mniejsze, tak by wszystkie większe kościoły w Europie posiadały tę cenną relikwię. Mniejsze części Krzyża Prawdziwego znajdują się także w Polsce, posiadają je między innymi kościoły w Opolu, Katowicach, Częstochowie, Jelonkach, Końskich i Jeleniej Górze.

Krzyż prawdziwy Europa
Jezus na krzyżu prawdziwym

GÓRA KRZYŻY W SZAWLE - LITWA

Góra Krzyży znajduje się na wzniesieniu kilka kilometrów od litewskiego miasteczka Szawle. Zgodnie z zapisami historycznymi, w roku 1430 na wzgórzu wzniesiono kapliczkę, która miała upamiętniać przyjęcie przez Żmudź chrztu. Legenda mówi, iż nad kapliczką górował wielki krzyż. Po upadku powstania listopadowego w 1831 roku okoliczni mieszkańcy zaczęli stawiać na górze swoje krzyże na pamiątkę bliskich i krewnych, którzy zginęli w walkach, a których ciał nie udało się odnaleźć. Miejsce to szybko zapełniało się kolejnymi krzyżami, które ludzie przynosili tu jako wota dziękczynne, w osobistych intencjach czy jako symbol własnej wiary. Komuniści próbowali Górę Krzyży zlikwidować, dosłownie niszcząc postawione tam krzyże, ale ludzie ciągle przynosili nowe. Szacuje się, że w chwili obecnej miejsce to liczy minimum 50 tysięcy postawionych krzyży oraz co najmniej 150 tysięcy mniejszych, zawieszonych lub położonych. W roku 1993 Jan Paweł II podczas swojej podróży na Litwę odprawił mszę na Górze Krzyży. Miejsce to nadal stanowi cel licznych pielgrzymek chrześcijan, wejście na Górę Krzyży nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami i nie wymaga żadnych opłat.

Krzyże w Szawle
Góra krzyży w Szawle

 

Krzyże w Szawle - youtube video: Zobacz jak prezentują się krzyże w Szawle

CUDOWNY KRZYŻ Z LIMPIAS - HISZPANIA

Limpias to niewielka miejscowość znajdująca się w Hiszpanii. Tutaj znajdziemy XVI-wieczny kościół pod wezwaniem świętego Piotra, a w nim krzyż słynący cudami. Krucyfiks wykonany jest z drewna, ma wysokość ok. 230 cm, natomiast postać ukrzyżowanego Chrystusa mierzy ok. 180 cm. Po obu bokach krzyża znajdują się również naturalnej wielkości figury Matki Boskiej Bolesnej i Jana Apostoła. Figura została prawdopodobnie wykonana przez hiszpańskiego rzeźbiarza Pedro de Mena. W roku 1914 roku mnich Antonio Lopez podczas prac w kościele zauważył, że oczy Jezusa zamknęły się na kilka minut, o czym poinformował swoich przełożonych. Oględziny figury ujawniły, że nie posiada ona żadnych mechanizmów umożliwiających przymknięcie oczu, zatem zdarzenie uznano za nadnaturalne. Kilka lat później wierni przychodzący do kościoła byli świadkiem kolejnych cudów: figura pokrywała się krwawym potem, oczy przymykały się, źrenice poruszały, a cała postać Jezusa wydawała się przeżywać prawdziwą agonię. Mieszkańcy Limpias uznali te zdarzenia za prawdziwy cud, wielu z nich nawróciło się. Wieść o cudownym krzyżu rozniosła się po całym kraju, a wkrótce w kościele pojawili się pierwsi pielgrzymi. Dziś Limpias jest jednym z chętnie odwiedzanych miejsc przez katolików.

Krzyż z Limpas
Cudowny krzyż także w Limpas

 

Zobacz Krzyże w Limpas - youtube videos

NAJWYŻSZY NA ŚWIECIE KAMIENNY KRZYŻ Z DOLINY POLEGŁYCH - HISZPANIA

Dolina Poległych (hiszp. Valle de los Caidos) została wzniesiona przez hiszpańskiego dyktatora wojskowego Francisco Franco, umiejscowiono ją na terenie gór Guadarrama, 50 km od Madrytu. Miejsce to miało upamiętniać ofiary ofiary wojny domowej w Hiszpanii. Budowę mauzoleum rozpoczęto w roku 1940, a zakończono w 1959. Do budowy zaangażowano 20 tysięcy więźniów, którym Franco obiecał skrócenie wyroku pozbawienia wolności. Dolina Poległych obejmuje podziemną bazylikę wykutą w skale oraz ogromny kamienny krzyż, który do dziś uznawany jest za najwyższy krzyż na świecie. Krzyż ten ma 152 metry wysokości, 6 metrów szerokości, 46 metrów rozpiętości, a waży 201 tysięcy ton. U jego podstawy znajdują się kamienne rzeźby czterech ewangelistów o wysokości 18 metrów. Krzyż jest widoczny z odległości 50 km. W mauzoleum znajdują się ossuaria (specjalne miejsca do przechowywania szczątków zmarłych), w których zostało złożonych 40 tysięcy urn z prochami żołnierzy i cywilów poległych podczas wojny. Tutaj został także pochowany sam generał Franco. Dolina Poległych jest miejscem licznych pielgrzymek, każdego roku odbywają się tutaj uroczystości, w których biorą udział frankiści i falangiści.

Kamienny Krzyż z Doliny Poległych
Kamienny krzyż z Doliny Poległych

 

Hiszpania i Kamienny Krzyż w Dolinie Poległych hiszp. Valle de los Caidos - youtube video

 

KRZYŻ NA GIEWONCIE I JEGO HISTORIA - POLSKA

Wielki Giewont to liczący 1894 m n. p.m. wysokości sławny szczyt Tatr. Krzyż na Giewoncie został postawiony 9 lipca 1901 roku, a uroczystość jego poświęcenia odbyła się 19 sierpnia 1901 r. Krzyż miał być pamiątką 1900. rocznicy narodzin Jezusa Chrystusa. Na pomysł postawienia krzyża właśnie w tym miejscu wpadł ówczesny proboszcz zakopiański Kazimierz Kaszelewski. Ksiądz Kaszelewski podczas swojego pobytu we Włoszech widział krzyże stawiane przez Włochów na szczytach gór symbolizujące powitanie nowego wieku. Metalowe elementy krzyża zostały wykonane w fabryce Góreckiego w Krakowie i przewiezione do Zakopanego koleją. Tam elementy początkowo transportowano wozami, a następnie ponieśli je na swoich plecach miejscowi górale, w co zaangażowało się około pół tysiąca osób. Oprócz tego wniesiono na szczyt także 400 ton cementu oraz 200 konewek wody. Montaż krzyża trwał 6 dni, pracowali przy nim okoliczni mieszkańcy oraz robotnicy z fabryki Góreckiego pod jego osobistym nadzorem. Dwóch górali wykuwało w skale otwory, w które później wpuszczono podstawę. Krzyż ma wysokość 17, 5 metra, z czego 2, 5 metra jest wkopane w skałę. Jego ramiona mają 10 metrów rozpiętości. Cały krzyż składa się z 400 żelaznych elementów o łącznej wadze blisko dwóch ton. Giewont jest dziś jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów, wspinają się tu chętnie pielgrzymi z Polski i Europy. Krzyż na Giewoncie ściąga pioruny, dlatego też przebywanie na szczycie w czasie burzy jest bardzo niebezpieczne (zdarzały się śmiertelne porażenia osób stojących pod krzyżem). Historia Krzyża na Giewoncie jest bardzo piękna i pokazuje jedność narodu Polskiego.

 

Youtube video z krzyżem na Giewoncie

WYGIĘTY KRZYŻ PAPIESKI - WATYKAN

Papież Paweł VI pod koniec Soboru Watykańskiego II zlecił wykonanie nowego pastorału. Krzyż z brązu zwieńczający pastorał wyrzeźbił dla niego neapolitański rzeźbiarz Lello Scorzelli. Pastorał ten używany był także przez Jana Pawła I oraz Jana Pawła II. Polski papież był szczególnie przywiązany do tego właśnie symbolu papieskiej władzy: pastorał z "wygiętym" krzyżem zabierał ze sobą za każdym razem, gdy wybierał się w podróż. Ten sławny i dość kontrowersyjny pastorał przedstawiał w bardzo specyficzny sposób postać Chrystusa ukrzyżowanego: otóż widzimy skrajnie wychudzonego człowieka z nisko zwieszoną głową i rozchylonymi, podgiętymi nogami. Przepaska opasująca biodra jest widocznie poszarpana i w nieładzie. Sam krzyż to połączone sznurem dwie drewniane żerdzie mocno wygięte pod ciężarem ciała. Jest to bardzo realistyczna rzeźba człowieka umęczonego, torturowanego, jego sylwetka wskazuje na to, że jest w agonii lub już nie żyje. Krzyż upowszechniony przez Jana Pawła II bardzo często pojawia się do dziś w różańcach. Ta bardzo surowa w wymowie rzeźba Jezusa Ukrzyżowanego nie wszystkim katolikom przypadła do gustu. Uważa się, że Jezus z papieskiego pastorału został ukazany w zbyt przygnębiający sposób, nie dający żadnej nadziei czy pocieszenia. Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, iż krzyż ten jest celowym wprowadzeniem bałwochwalczego symbolu do Kościoła katolickiego. Z kolei obrońcy "wygiętego" krzyża podkreślają ludzkość postaci Jezusa i jego prawdziwe fizyczne cierpienie, o którym wszyscy wierzący powinni pamiętać.

Papieski krzyż youtube video zobacz film:

Przedstawione powyżej opisy nie wyczerpują w pełni tematu niezwykłych krzyży chrześcijańskich. Bogato zdobione krzyże średniowieczne, cudowny krzyż z Cihosti czy złoty krzyż z katedry Notre Damme, który przetrwał pożar w kwietniu 2019 roku, to kolejne fascynujące przykłady warte zainteresowania nie tylko chrześcijan, ale też wszystkich miłośników historii.

Rodzaje chrześcijańskich krzyży

  • Krzyż monogramowy
  • Krzyż celtycki
  • Krzyż jagielloński
  • Krzyż swastyka
  • Krzyż Ręce Boga
  • Krzyż Słoneczny
  • Krzyż Anch
  • Krzyż Łaciński
  • Krzyż Chi Rho
  • Krzyż Prawosławny
  • Krzyż Maltański
  • Krzyż Skandynawski

Krzyży jest jeszcze więcej, ale to już historia na inne opracowanie. Na pewno opiszemy wiele z nich, bo historia jest bardzo ciekawa.

Polecane

  • 1