poniedziałek, 07 październik 2019 16:41

Ile czasu pracuje ksiądz?

Oceń ten artykuł
(44 głosów)
Praca księdza dla Boga Praca księdza dla Boga

"Ksiądz to jest tylko przy ołtarzu, potem to taki sam człowiek jak inni" zwykła mówić moja babcia. I, jak to zwykle z opiniami bywa, ma przy tym trochę racji, a trochę mija się z prawdą. Kiedy więc ksiądz jest księdzem i ile czasu pracuje?Żeby nie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania, doprecyzuję, że pisząc "ksiądz", mam myśli prezbitera Kościoła rzymskokatolickiego; wikarego lub proboszcza.

 

Najpierw Msza Święta.Ile czasu ksiądz potrzebuje na mszę?

Księdza nie obowiązuje w tym zakresie nic innego, jak świeckich - czyli msza w niedzielę i święta obowiązkowe. Jednak dla pożytku wiernych oraz z własnej pobożności, odprawia jedną Mszę św. także w dzień powszedni. W razie wyjątkowej potrzeby (np. pogrzeb, ślub) i kiedy nie ma innego kapłana, może odprawić dwie msze. W niedzielę maksymalnie trzy; przy czym zasadą nadal jest odprawienie jednej Eucharystii. Msza Święta w niedzielę i uroczystości trwa zwykle godzinę, a w dzień powszedni ok. 30 minut.

Rodzaje mszy świętych
Jakie msze święte odprawia ksiądz

Zobacz video youtube z mszy świętej - jak się odbywa, co robi ksiądz itp - film:

 

Rodzaje Mszy Świętych:

  • Msze Święte MAJOWE do Matki Bożej Królowej Apostołów

  • Msze Święte LISTOPADOWE

  • Msze Święte Gregoriańskie

  • Msze Święte indywidualne, Imieninowe, Urodzinowe – terminowe, bezterminowe

  • Msze Święte Wieczyste – Dzieło Powołań Kapłańskich i Zakonnych

  • Msze Święte MAJOWE do Matki Bożej Królowej Apostołów

  • Msze Święte do Św. Wincentego Pallottiego

 

Ila czasu masza świeta trwa
msza święta odprawiana przez księdza

Liturgia Godzin (czyli brewiarz). Ila czasu ksiądz odprawia brewiarz?

Od starożytności istnieje też praktyka modlitwy w określonych porach dnia: o świcie, rano, w południe, po południu i o zachodzie słońca. Łączy się ona z odśpiewaniem (lub chociaż cichym wyrecytowaniem) hymnu, kilku Psalmów zakończonych krótką lekturą Pisma Świętego oraz dodatkowymi modlitwami zależnymi od okoliczności. W Kościele rzymskokatolickim nazywa się to Liturgią Godzin lub brewiarzem (od łacińskiego słowa "brevis" czyli krótki). LG podzielona jest kilka na części: Jutrznia, Godzina czytań, Godzina w ciągu dnia, Nieszpory i Kompleta. Każdy chrześcijanin jest do tej modlitwy zachęcony, a księża i osoby zakonne są do niej zobowiązani. Samotne "odmówienie" wszystkich części brewiarza zajmuje ok. godziny. Modlitwa w formie publicznego nabożeństwa (zazwyczaj Jutrznia lub Nieszpory) to od 15 minut do ponad pół godziny na każdą część.

Ksiądz a liturgia godzin
Ile ksiądz odprawia brewiarz

 

Zobacz youtube video z modlitwy księdza - brewiarz

Kancelaria parafialna. Ile czasu ksiądz pracuje w biurze?

Tam, gdzie posługa księdza jest związana z pracą na parafii, pojawiają się obowiązki administracyjne - biuro parafialne. Zazwyczaj kancelaria jest otwarta kilka razy w tygodniu po godzinie. Praktyka jest tu różna, tak samo jak co do tego, kto w kancelarii przebywa: proboszcz, wikary czy pracownik świecki. O ile osoba świecka może zastąpić proboszcza w wystawieniu odpisu z ksiąg parafialnych lub zapisaniu intencji mszalnej, o tyle sprawy związane z sakramentami, pogrzebem, czy osobistymi trudnościami parafian może podjąć tylko ksiądz. Trudniejsze przypadki proboszcz zazwyczaj rezerwuje dla siebie. W pilnych sprawach można podejść w każdej porze, a najlepiej zaraz przed Mszą św. lub po niej. Żeby nie wdawać się w szczegóły, powiedzmy każdy ksiądz poi godzinie w tygodniu.

Praca księdza w kancelarii
Ile ksiądz pracuje w kancelarii parafialnej?

Pogrzeb. Ile trwa? Ile czasu zajmuje księdzu?

Bądźmy uczciwi, to nie jest tak, że parafianie padają jak (z przeproszeniem) muchy. Jasne, to znowu zależy od wielkości parafii oraz liczby księży, ale przyjmijmy, że średnio to jeden-dwa pogrzeby w tygodniu. Uroczystości pogrzebowe trwają ok. półtorej godziny.

Pogrzeb a praca księdza
Praca księdza na pogrzebie

Zobacz pogrzeb Kornela Morawieckiego - youtube video

 

Tylko kilka godzin w tygodniu?

Skoro ksiądz ma obowiązki na raptem kilka-kilkanaście godzin w tygodniu, to dlaczego nigdy nie można go zastać, a jeśli już, to wygląda na zmęczonego (i często tak mówi)?

I tu właśnie dochodzimy do babcinego "tylko przy ołtarzu", kiedy widzimy kapłana, a przynajmniej kościelnego urzędnika. Nie możemy jednak zapomnieć, że do swoich zadań, szczególnie do kazań muszą się przygotować (do czego ich zachęcajmy); często księża uczą katechezy w szkole (lub kilku szkołach); prowadzą grupy parafialne, rekolekcje. Jest też sporo zajęć mało widocznych, a które na co dzień zajmują duchownych: kontakt z urzędami, wydarzenia w diecezji lub sąsiednich parafiach, czy świeckich uroczystości, w których mają obowiązek (lub przynajmniej wypada) uczestniczyć. Czasem też ktoś z parafian poprosi o rozmowę lub zwyczajne odwiedziny, bo przecież w Kościele potrzebujemy i tych relacji międzyludzkich. Przypomina o nich często Papież Franciszek.

Za dużo, czy za mało?

Jasne, że to wszystko nie wykracza ponad ludzkie siły. Pewnie nie zbierze się tego nawet solidne 8 godzin dzienne. Pamiętajmy jednak, że poszczególne zajęcia naszego księdza są rozproszone w czasie; często wymagają też przemieszczania się lub oczekiwania na przyjście petenta, co samo w sobie jest czaso i energochłonne. Ponadto oczekuje się od księdza (i słusznie), że w razie zagrożenia życia parafian będzie dyspozycyjny nawet w nocy. Każdy ksiądz niesie swój własny krzyż.

Zatem ile czasu pracuje ksiądz?

Ile czasu ksiądz pracuje?
Praca księdza dla kościoła

Podsumowując to wszystko nie odważę się podać dokładnej (ani choćby przybliżonej) liczby godzin. Zwyczajnie, księża są księżmi przez cały czas, a nie "tylko przy ołtarzu". Miejmy więc wobec nich nieco wyrozumiałości, ale i wymagajmy, żeby swoje zadania spełniali rzetelnie.

I na sam koniec, serdeczna prośba: Drodzy Księża, cokolwiek i kiedykolwiek robicie, róbcie to tak, aby we wszystkim pokazać nam Boga. Swoją droga ciekawe ile pracował Jan Paweł II?

Polecane

  • 1