wtorek, 22 październik 2019 15:47

Kilka rzeczy które powinieneś wiedzieć o plikach w Ecu Tuningu

Oceń ten artykuł
(17 głosów)
plikach w Ecu Tuningu plikach w Ecu Tuningu

Chip tuning to prosta i niezwykle skuteczna metoda tuningu elektronicznego silnika. Pozwala ona na zwiększenie mocy i momentu obrotowego silnika poprzez modyfikację (remapping) odpowiednich sterowników znajdującym się w elektronicznej jednostce sterującej ECU, a co za tym idzie użycie niewykorzystanego potencjału silnika.

 

Popularność takiego zabiegu zdecydowanie rośnie i coraz większa liczba miłośników motoryzacji decyduje się na podrasowanie swoich samochodów. Ważne jest, aby do przeprowadzenia chip tuningu uzyskać pomoc specjalistów, którzy będą wiedzieli, jak wykorzystać potencjał pojazdu, bez nadmiernej i niebezpiecznej jego eksploatacji. Osoby zajmujące się tuningiem korzystają z odpowiednich oprogramowań, które umożliwiają odczyt, zapis i modyfikację ECU. W artykule przedstawiamy 7 istotnych rzeczy, które musisz wiedzieć o programach do chip tuningu i sterownikach ECU.

 

  • Jak modyfikować pliki ECU?

 

Jak modyfikować pliki ECU
Modyfikacja plików ECU

Na początku należy podkreślić, że remapowanie parametrów z jednostki sterującej powinno być dostosowane do modelu silnika, jak i samochodu. Chip tuning pozwala na spektakularne podniesienie mocy i momentu obrotowego silnika, ale w wielu przypadkach zbytnia eksploatacja może skończyć się awarią pojazdu. Najważniejsze jest to, aby program był odpowiednio dopasowany i zmodyfikowany pod konkretny samochód.

Modyfikacją plików dla tunerów zajmują się firmy, które używają w tym celu konkretnych, przetestowanych narzędzi i programów. Najbardziej cenionymi na rynku są między innymi programatory firmy AlienTech (K-TAG i KESSv3), Autotuner, BFLASH czy MAGPRO2 X17. Skorzystanie z usług modyfikacji plików i korzystanie z profesjonalnych narzędzi pozwala na dopracowanie programów i sterowników do wszystkich potrzeb i klientów.

 

  • Czym jest ECU Description File?

 

ECU Description File to występujący w formacie A2L (inaczej ASAP2) plik. Opisuje on parametry ECU (charakterystyka i pomiary), a także interfejs elektronicznej jednostki sterującej, czyli informacje o tym, jak zdobyć dostęp do wszystkich danych. Wykorzystywany jest w procesie kalibracji i testowania ECU.

 

  • Jak otworzyć sterownik silnika ECU?

 

Silnik i jego sterowniki
Sterowniki silnika ECU

Podstawą skutecznego chip tuningu jest dobranie i odpowiednia modyfikacja programu, tak, aby wykorzystać potencjał silnika, ale go nie wyeksploatować ponad granice, co może skończyć się poważną awarią. Sposób, w jaki program zostanie zamontowany w jednostce sterującej nie jest ważny dla końcowego efektu.

W starszych pojazdach dostęp do jednostki sterującej uzyskuje się przez ingerencję w mechanikę pojazdu. Należy wylutować i przeprogramować pamięć eprom lub kość flash sterownika. Oczywiście, sprawia to, że proces jest bardziej skomplikowany i trudniejszy, jest jednak całkowicie możliwe.

Jednak w większości współczesnych pojazdów dostęp do sterownika ECU otrzymuje się poprzez użycie odpowiedniego programatora, który wgrywa się za pomocą interfejsu przez gniazdo diagnostyczne (OBD).

 

  • Jakie parametry pracy samochodu mogą być zmienione przez remapping ECU?

 

Remapping ECU, czyli modyfikowanie parametrów pracy silnika, pozwala na zwiększenie jego mocy i momentu obrotowego. Oczywiście, możliwe do uzyskania wyniki zależą od modelu silnika i pojazdu. To ważne, aby mieć świadomość, że chip tuning to metoda, której skuteczność opiera się między innymi na bardzo indywidualnym podejściu i dostosowaniu programu do konkretnego modelu.

Chip tuning poza zwiększeniem wydajności pojazdu może wpływać również na jego ekonomiczność (zmniejszenie zużycia paliwa), a także komfort jazdy. Samochody poddane odpowiedniemu zabiegowi chip tuningu zwyczajnie lepiej się prowadzą. Sterowniki wpływają na takie parametry, jak kąt i ciśnienie wtrysku, ciśnienie turbodoładowania i dawka paliwa.

 

  • Jak pobrać pliki ECU z samochodu?

 

Jak pobrac sterowniki ECU
Pobieramy sterowniki ECU

ECU, czyli elektroniczna jednostka sterująca, to urządzenie sterujące pracą silnika spalinowego. Można powiedzieć, że to “mózg” Twojego samochodu. Wszystkie parametry pracy samochodu zapisywane są w ECU w postaci map (tabel z danymi). Aby móc je modyfikować, a tym samym wpływać na moc i moment obrotowy silnika oraz wiele parametrów (w tym na przykład dawkę paliwa, kąt wtrysku, ciśnienie turbodoładowania czy ciśnienie wtrysku paliwa), trzeba najpierw pobrać mapy z ECU.

Sposobem na uzyskanie dostępu do danych z ECU bez konieczności otwierania jednostki sterującej, jest wykorzystanie odpowiedniego oprogramowania. Jednym z nich jest CMD Flash. Urządzenie to pozwala na łączenie się z komputerem samochodu przez gniazdo diagnostyczne (OBD). CMD Flash pozwala na odczyt i zapis danych, które nie wymagają dekodowania.

 

  • Gdzie kupić sterowniki ECU?

 

Kupic sterowniki ECU
Kupujemy sterowniki ECU

Przy kupnie plików ECU ważnym jest, aby znaleźć dostawcę, który poza atrakcyjną ceną zaproponuje wysoką jakość produktów. TC-Performance to profesjonalna firma, która dostarcza sprawdzone oprogramowanie ECU, przygotowane przez doświadczonych inżynierów. Wszystkie sterowniki są absolutnie bezpieczne dla jednostki sterującej, a poza tym, są dyno tested.

  • Youtube video - wymieniamy sterowniki ECU

 

 

Ponadto:

więcej o tuningu, a dokładnie turobsprężarkach tutaj - https://vva.pl/motoryzacja/na-czym-polega-regeneracja-turbosprezarki

Polecane

  • 1