Nie każdy jednak jest w stanie zjawić się w kościele o danej porze i właśnie dlatego zachęcamy was do indywidualnych rozważań w domowym zaciszu. Na czym polega Droga Krzyżowa i jak prawidłowo ją odbyć?
Na czym polega Droga Krzyżowa?
Wielki Post to czas 40-dniowego przygotowania do najważniejszej w życiu każdego katolika uroczystości, jaką jest Wielkanoc będąca swoistym upamiętnieniem Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. To właśnie wtedy licznie zgromadzeni wierni w sposób symboliczny ponownie odtwarzają drogę Chrystusa na śmierć i złożenia go do grobu. Droga Krzyżowa niewątpliwie stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń wielkopostnych, w trakcie którego wierni mogą oddać się modlitwie i wspólnie celebrować tę wyjątkową chwilę. W trakcie piątkowej mszy duchowny wraz ze zgromadzonymi przechodzi od stacji do stacji, by następnie wypowiedzieć znaną przynajmniej części z was formułkę „Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste, i błogosławimy Tobie”. Wierni w tym momencie zazwyczaj klękają, aby oddać cześć Jezusowi Chrystusowi. Każdy kolejny etap stacji wygląda właśnie w ten sposób. Wypowiedziana przez duchownego formuła zakończona zostaje krótkim śpiewem, który pozwala przejść do następnej stacji Drogi Krzyżowej. Nabożeństwo wielkopostne ma wyjątkowy charakter, tym samym prowadzi do indywidualnego rozważania, w trakcie którego wierny może celebrować swoje zamiłowanie do Boga. To jednak zrozumiałe jest, iż nie wszyscy mają tę możliwość, by w każdy piątek miesiąca odtwarzać Drogę Krzyżową w kościele. Wówczas nie pozostanie nic innego, jak odbyć ją samodzielnie w domowym zaciszu. Jak to zrobić prawidłowo i czego nie powinno u was zabraknąć?
Droga Krzyżowa – jak ją odbyć?
Tradycja Drogi Krzyżowej została zapoczątkowana w Jerozolimie, gdy w trakcie jednej z pielgrzymek odnaleziono krzyż Chrystusa. W późniejszym czasie to jednak franciszkanom udało się ją rozpowszechnić i już na stałe wprowadzić do tradycji chrześcijańskiej. Obecnie nabożeństwo wielkopostne przybiera trochę inne charakter aniżeli ten, z jakim wierni mieli do czynienia jeszcze w średniowieczu. Wyróżniamy na tę chwilę 14 stacji Drogi Krzyżowej, które w roku 2007 zostały zatwierdzone przez papieża Benedykta XVI. Droga Krzyżowa może zatem być odprawiana w formie indywidualnej medytacji oraz publicznego odprawiania na czele z duchownym. My jednak pragniemy skupić się na etapach Drogi Krzyżowej odbytej samodzielnie w domu.
Odbycie Drogi Krzyżowej w domu może trwać krócej bądź dłużej w zależności od możliwości wiernego. Aby jednak można było mówić o prawidłowo odtworzonej drodze Chrystusa na śmierć, należy umieścić 14 obrazków z namalowanymi stacjami i przejść od pierwszego do ostatniego. Kup drogę krzyżową online. Nie zapomnijcie, by w waszej dłoni znalazł się krzyż, co więcej – każdą ze stacji należy przejść, klękając i wypowiadając słowa „Żeś przez Krzyż i Mękę świat odkupić raczył”. Tuż po skończeniu formułki wierny powinien oddać się krótkim rozważaniom. Warto także oprzeć odbytą w domu Drogę Krzyżową o książeczkę do nabożeństw, w której znajdziecie całą formułkę wypowiadaną przez duchownego w trakcie uroczystego nabożeństwa, a także zaśpiewać „Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami” na zakończenie rozważania indywidualnego przy każdej stacji.
Droga Krzyżowa – to warto wiedzieć
Cierpienie i ogromna męka, jakie towarzyszyły panu Jezusowi Chrystusowi aż do ostatnich chwil jego życia, odbiły znaczne piętno na Kościele katolickim. Dziś możemy jedynie wspominać to tragiczne wydarzenia i upamiętnić boskie poświęcenie. Wielki Post to bowiem idealna okazja dla każdego katolika, by przemyśleć swoje dotychczasowe poczynania i wyzbyć się od grzechu. Przeprowadzona w domowym zaciszu Droga Krzyżowa ma bowiem na celu nie tylko odtworzyć Mękę Pańską, lecz także przypomnieć wiernym o Miłosierdziu Bożemu. Wielki Post przygotowuje nas do nadchodzącego niebawem okresu wielkanocnego, a jednocześnie przybliża do pana Boga.