sobota, 19 październik 2019 17:19

Boże Narodzenie w trzech religiach chrześcijańskich

Oceń ten artykuł
(47 głosów)
Boże Narodzenie w różnych religiach Boże Narodzenie w różnych religiach

Smutna prawda jest taka, że im człowiek starszy, tym szybciej mija czas. Jedne Święta, lato, drugie Święta i Nowy Rok, który oznacza, że jesteśmy o rok starsi. I tak szybko mija nam życie. Natomiast wesołą wiadomością jest to, że niedługo Święta, na które czekamy z pozytywnymi emocjami, niecierpliwością, ożywieniem. Jesteśmy weseli i szczęśliwi, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. I nawet mimo natłoku pracy i krzątaniny czujemy ten wspaniały nastrój, który jest z niczym nieporównywalny.

 

Historia Świąt Bożego Narodzenia


Święta Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa. Poprzedza je Adwent, czyli czas oczekiwania na narodzenie Syna Bożego. Na początku naszej ery pierwszym i głównym Świętem katolickim była niedziela. Ale już od drugiego wieku zaczęto obchodzić śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Święta Wielkanocne. Natomiast liturgiczne Święto Bożego Narodzenia zaczęto obchodzić w Rzymie od trzeciego wieku. A od czwartego wieku Święto Bożego Narodzenia rozprzestrzeniło się w Kościele zachodnim. Przyjęto je również na dworze cesarza Konstantyna Wielkiego. Po czym bardzo szybko celebracja Świąt Bożego Narodzenia stała się również popularna w Kościele wschodnim.

Atrybuty i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia


Ostatnim dniem Adwentu jest Wigilia. W większości polskich rodzin jest to dzień postny, w którym nie spożywa się pokarmów mięsnych, a często także nabiału. Najważniejszym wydarzeniem tego dnia jest uroczysta wieczerza zwana Wigilią. Rozpoczyna się ją wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na pamiątkę tej betlejemskiej, która prowadziła Trzech Króli do ubogiej betlejemskiej stajenki. Miejscem narodzin Zbawiciela określane jest jako stajenka, lecz tak na prawdę była to grota skalna, w której chowali się na noc pasterze podczas pilnowania swojej trzody.
Najważniejszym atrybutem Wigilii jest opłatek. Więc konieczne jest aby przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej znalazł się on na stole. Jednym z atrybutów Świąt jest choinka, a pod nią prezenty, które rozda po kolacji fikcyjny Mikołaj. Na stole wigilijnym przykrytym koniecznie białym obrusem oprócz opłatka znajdzie się również świerkowy stroik z ozdobami i świeczkami.

Bożonarodzeniowa Liturgia

Bożonarodzeniowa Liturgia w Kościele Katolickim
Liturgia tzw Pasterka w Kościele Katolickim


Po wigilii większość wiernych wybierze się na Pasterkę. Przed północą w Kościele Rzymskokatolickim rozpoczyna się pierwsza część Bożonarodzeniowej Liturgii odprawianej około wschodu słońca, a zwana Jutrznią. Jutrznia składa się z hymnu, psalmów, fragmentów Pisma Świętego, Pieśni, zanoszonych do Boga próśb i Modlitw. Po Jutrzni o północy odprawiana jest Msza Święta zwana Pasterką, na którą podążają wierni nawet z odległych miejsc.

 

Może zapytasz: 

Dlaczego wyznawcy prawosławia obchodzą boże narodzenie później niż katolicy ?

 

Odpowiedź masz poniżej.

Boże Narodzenie w różnych religiach

  • Boże Narodzenie w Kościele Katolickim nie jest Świętem ruchomym. Według kalendarza gregoriańskiego wprowadzonego w szesnastym wieku zawsze przypada na 25 grudnia. Kalendarz gregoriański wprowadzony został przez Papieża Grzegorza trzynastego. Jest on zreformowaną wersją kalendarza juliańskiego. Tylko wprowadzono do niego poprawkę dotyczącą naliczania lat przestępnych.
    Tak jest w Kościele Katolickim, lecz tradycje i zwyczaje w odłamach Chrześcijaństwa bywają różne. I w każdym wyznaniu Święta obchodzone są trochę inaczej.

  • Wyznawcy Kościoła Prawosławnego Święta Bożego Narodzenia obchodzą trzynaście dni później niż Katolicy, bo według kalendarza juliańskiego. Kalendarz ten ułożył grecki astronom na życzenie Juliusza Cezara. Na początku stał się on kalendarzem obowiązującym w Rzymie, a potem w wielu krajach europejskich. W Prawosławiu Święta Bożego Narodzenia rozpoczynają się od dzielenia pszennym drożdżowym chlebem zwanym prosforą, która jest przyniesiona z Cerkwi i popijana święconą wodą. Po podzieleniu się chlebem można przystąpić do wieczerzy wigilijnej. W nocy wierni uczestniczą w kilkugodzinnej Liturgii będącej odpowiednikiem katolickiej Pasterki.
  • Kościół Protestancki obchodzi Boże Narodzenie w tym samym czasie, lecz w inny sposób niż Katolicy. Symbolem jest adwentowy świerkowy wieniec z czterema świecami, które zapala się w cztery niedziele poprzedzające Święta. Podczas wigilii odczytywane są fragmenty Pisma Świętego i odprawiane są Modlitwy dziękczynne. Po czym można zasiąść do wigilii, na której nie ma postnych potraw. O północy nie ma też Pasterki.

Więcej o kościele poczytasz tutaj: https://www.maxblog.pl/ui/kosciol-a-psychologia-albo-dlaczego-z-ambony-nie-uslyszysz-nigdy-o-freudzie.html

Polecane

  • 1