środa, 22 lipiec 2020 14:58

Urlop w górach. Poznaj nasze pomysły na aktywny wypoczynek

Oceń ten artykuł
(20 głosów)
obuwie sportowe męskie obuwie sportowe męskie

 Góry latem dostarczają mnóstwa wrażeń, są niezwykle piękne, a  przyroda, która zdążyła już w pełni się rozwinąć, zachwyca zielenią i świeżością. Góry to świetny pomysł na wypoczynek dla każdego, zarówno dla tych, którzy lubią dać sobie porządny wycisk na szlaku, jak i osób preferujących spokojniejsze trasy i mniej wymagające spacery. Dziś pomożemy Wam zaplanować aktywny wypoczynek w górach.

 

 Góry z adrenaliną

Jeśli szukamy mocnych wrażeń, a zwykłe zdobywanie gór na szlaku nie jest dla nas wystarczająco satysfakcjonujące, warto wybrać góry, które oferują specjalne trasy wspinaczkowe. Tego rodzaju wypoczynek przeznaczony jest jednak dla osób doświadczonych w spinaczce, które posiadają odpowiednie przygotowanie zarówno merytoryczne, jak i praktyczne. Wyjście na szlak wspinaczkowy wymaga także wyposażenia w odpowiedni sprzęt oraz akcesoria takie jak uprzęże, zestaw karabinków czy kask ochronny. W Polsce polecanych jest lika tras wspinaczkowych: Pośredni Gerlach, Łomnica, Kieżmarski Szczyt, Motyka, Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Zamarła Turnia, Kościelec.

 Góry dla każdego

Jeśli wybieramy się w góry cała rodziną i każdy z entuzjazmem podchodzi do wielogodzinnego marszu, możemy wybrać wiele ciekawych miejsc na wypoczynek. Polskie góry oferują mnóstwo pięknych tras, które co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów nie tylko rodzimych, ale również zagranicznych. Polecamy szczególnie wypoczynek w Tatrach i w Karkonoszach, gdzie na każdy dzień pobytu możemy zaplanować inną, atrakcyjną trasę. Choć trasy te będą dużo łatwiejsze niż wspinaczka, to również wymagają odpowiedniego przygotowania. Zaczynając od garderoby, każdy uczestnik wycieczki powinien skompletować strój składający się z bielizny termoaktywnej, drugiej warstwy odzieży w postaci koszulki i spodni bądź legginsów, najlepiej wykonanych z oddychającej i elastycznej, dopasowującej się do ciała tkaniny. Warto pamiętać, że nasze odczucia związane z temperaturą i warunkami atmosferycznymi będą zmieniać się kilkukrotnie podczas jednej trasy. Gdy organizm będzie rozgrzany, będziemy mieli potrzebę zdjęcia jednej warstwy odzieży, natomiast na szczycie możemy doświadczyć silnego, zimnego  wiatru i padów. Dlatego ważne jest, abyśmy zabrali ze sobą również kurtkę chroniącą od wiatru i deszczu, czapkę, szalik lub chustę na szyję oraz rękawiczki. 

Kluczową rolę w naszej górskiej garderobie odgrywają buty. Warto postawić na specjalne obuwie sportowe męskie i damskie, które przeznaczone jest do tras o zróżnicowanym podłożu. Takie buty zapewniają odpowiednią przyczepność i amortyzację, a także chronią staw skokowy przed urazami dzięki stabilizacji cholewki.

 Góry dla spacerowiczów

 Jeśli nie jesteśmy miłośnikami wspinaczek, a wielogodzinne trasy pod górę mogą być dla nas zbyt ciężkie, możemy wybrać się w Bieszczady, które oferują dość łagodne, lecz niezwykle urokliwe ścieżki, które spodobają się nawet osobom nie gustującym w aktywnym wypoczynku. Z powodzeniem takie trasy mogą pokonać osoby starsze i dzieci, a na szlakach znajdziemy również wiele miejsc na wypoczynek w niezwykłych okolicznościach przyrody. Nie musimy również mieć ze sobą specjalistycznego sprzętu ani kilku warstw ubioru, gdyż w wielu przypadkach wystarczy zwykłe ubranie jak na spacer: wygodna koszulka i bluza, spodnie lub legginsy oraz buty sportowe.

 Wypoczynek w górach to świetna odskocznia od codzienności, która pozwoli wyciszyć umysł, odciąć się od codziennych trosk i naładować nasze wewnętrzne baterie na wiele kolejnych tygodni.

Polecane

  • 1