środa, 26 sierpień 2020 18:29

Lato w Szklarskiej Porębie. Raj dla miłośników górskich wycieczek

Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Nocleg w górach Nocleg w górach

Szklarska Poręba jest doskonałym punktem wypadowym w góry. Położona na stokach Karkonoszy i Gór Izerskich, bywa nazywana „bramą Karkonoszy”. Zimą miasto przyciąga miłośników narciarstwa, latem natomiast – entuzjastów wyczynowej jazdy na rowerze i długich pieszych wycieczek. Właśnie dlatego dziś polecamy najpiękniejsze szlaki w Szklarskiej Porębie!

 

Wszystkie pomysły w jednym miejscu!

Szlakiem Liczyrzepy, czyli malownicze trasy w Szklarskiej Porębie

Okolice Szklarskiej Poręby, jak i całe Karkonosze, to raj dla miłośników pieszych wędrówek po górach. Wytyczono tu wiele szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności. Oto kilka propozycji wycieczek:

  • Trasa na Wysoki Kamień (dystans: 3,2 km, czas przejścia: 1 h 30 min) – szczyt znajduje się w Górach Izerskich. Trasa ze Szklarskiej Poręby pokrywa się z Głównym Szlakiem Sudeckim.
  • Trasa na Szrenicę (dystans: 6 km, czas przejścia: 2 h 45 min) – Szrenica to najwyższy i najpopularniejszy szczyt w okolicy Szklarskiej Poręby. Znajdziesz tam schronisko oferujące smaczne posiłki i miejsca noclegowe. Z miasta prowadzi tu dość wymagający szlak czerwony, biegnący przez Schronisko Kamieńczyk. Na Szrenicę można dostać się również całoroczną kolejką krzesełkowa.
  • Szlak Waloński (dystans: 7 km, czas przejścia: 3 h 30 min) – to łatwa trasa, którą bez problemu pokonają nawet osoby bez dużego doświadczenia w przemierzaniu górskich szlaków. Biegnie od kościoła cmentarnego Matki Boskiej Różańcowej w Szklarskiej Porębie przez Hutę Szkła, Muzeum Ziemi, Złoty Widok (taras widokowy), Wodospad Szklarki, Starą Chatę Walońską i Chybotek. Szlak zakręca i kończy się przy kościele. Nazwa szlaku pochodzi od Walonów, którzy przybyli z Belgii i północnej Francji, by poszukiwać cennych minerałów.

Kilka lat temu powstał też Magiczny Szlak Ducha Gór, czyli bardzo rozbudowana trasa (spokojnie można ją podzielić na trzy dni) połączona z elementami gry terenowej.  W najbardziej interesujących punktach szlaku, takich jak Chybotek (kilkumetrowej wysokości zespół granitowych bloków, z których jeden daje się rozkołysać) czy Wodospad Szklarki, znajdują się granitowe głazy zawierające tajemnicze symbole. Za odrysowanie ich wszystkich w specjalnej Księdze Skarbów, dostępnej w Informacji Turystycznej, można otrzymać certyfikat Odkrywcy Szklarskiej Poręby oraz niespodziankę. Zabawa jest skierowana przede wszystkim do rodzin z dziećmi.

Duch Gór, zwany też Karkonoszem, Rzepiórem i Liczyrzepą to personifikacja potężnych sił natury, rządzących górami, opiekującymi się fauną i florą, a jednocześnie pilnie strzegących podziemnych skarbów. Przez artystów i kronikarzy bywa przedstawiana jako postać z krwi i kości. Wyobrażenia Ducha Gór przez wieki zmieniało się, zawsze jednak Liczyrzepa budził respekt.

Noclegi w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba może pochwalić się nie tylko niezwykłymi walorami krajobrazowymi, lecz także dobrze przygotowaną infrastrukturą turystyczną. Jak przystało na górski kurort znajdują się tu liczne lokale gastronomiczne i miejsca noclegowe: od luksusowych hoteli po kwatery prywatne. Jeśli jednak szukasz noclegu zapewniającego pełną prywatność i swobodę – postaw na apartamenty Szklarska Poręba z oferty Sun&Snow. Obiekty są w pełni dostosowane do nowych norm sanitarnych. Po każdym pobycie zostają dokładnie wywietrzone i zdezynfekowane, a personel podczas obsługi klienta zachowuje daleko posunięte środki ostrożności, jak odkażanie rąk czy zalecany dystans.

Zobacz też inne noclegi w górach!

Polecane

  • 1