środa, 26 kwiecień 2023 12:33

Jak spędzić wakacje w mieście? Postaw na półkolonie dla swojego dziecka

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
półkolonie dla swojego dziecka półkolonie dla swojego dziecka pixabay

Wakacje spędzone w mieście nie muszą być nudne. Możesz zapewnić swojemu dziecku różne formy rozrywki od różnego rodzaju warsztatów czy kursów, po półkolonie, które organizowane są przez wykwalifikowane firmy. Atrakcji zatem nie zabraknie i można wybierać wśród różnych ofert. Dzięki czemu przez całe wakacje czy ferie dziecko będzie mogło mieć ciekawe zajęcie, a także może nauczyć się interesujących i przydatnych rzeczy.

 

W jaki sposób zorganizować dziecku wolny czas w wakacje lub ferie?

W miastach, tych większych, jak i tych mniejszych często w wakacje czy ferie organizowanych jest wiele atrakcji dla dzieci w różnym wieku. Przykładem mogą być różnego rodzaju animacje, warsztaty czy pokazy oraz koncerty. Jednak zazwyczaj trwają one dość krótko i resztę dnia trzeba jakoś zagospodarować, co jest trudne, gdy rodzice są jeszcze w pracy. W takiej sytuacji o wiele ciekawszą propozycją mogą okazać się półkolonie letnie lub zimowe. Zazwyczaj turnus trwa tydzień i dziecko ma zapewnioną opiekę od godziny 7 do 15. Jednak tutaj wszystko zależy od tego, co przewidział organizator w programie. Dzięki temu dziecko może w ciekawy sposób spędzić cały dzień, a później razem z rodzicami wyjść na spacer czy po prostu odpocząć w domu.

Jakie atrakcje są przygotowywane w czasie wakacyjnych i zimowych półkolonii?

Półkolonie zimowe i letnie planowane są w taki sposób, aby dziecku dostarczyć jak najwięcej atrakcji w czasie całego turnusu. Każdego dnia może czekać na nie coś nowego lub kontynuacja wcześniejszych zajęć. Warto pamiętać, że półkolonie mogą być tematyczne lub ogólne. To pozwala dobrać ich tematykę do wieku dziecka i jego zainteresowań. W wielu miejscach proponowane są takie atrakcje jak: ognisko, wyjście do kina, wyjście do parku trampolin czy zabawy na świeżym powietrzu. Obok beztroskiej zabawy dzieci mogą też liczyć na nabycie nowych umiejętności np. dowiedzieć się jak udzielać pierwszej pomocy czy bronić się w razie niebezpiecznej sytuacji. W zależności od organizatora, niekiedy proponowane są też jednodniowe wycieczki do miejsc położonych w pobliżu miejscowości, gdzie odbywają się półkolonie. Stosunkowo często są to gospodarstwa agroturystyczne, gdzie dzieci mogą zobaczyć na żywo różnorodne zwierzęta i dowiedzieć się, np. jak robi się ser czy pielęgnuje warzywa i owoce.

Co wlicza się w cenę półkolonii?

Ceny półkolonii organizowanych zimą i latem są bardzo zróżnicowane. Również atrakcje proponowane w ich ramach są bardzo zróżnicowane. Warto jednak pamiętać, że to nie wszystko, co wliczane jest w cenę za turnus. Dlatego też trzeba dokładnie sprawdzić w regulaminie, co proponuje organizator. Najczęściej obok oferty aktywnie spędzanego czasu, w cenę wliczone jest także wyżywienie oraz ubezpieczenie NNW. Jednak nie wszystkie turnusy półkolonijne mają ten sam zakres wyżywienia lub go nie oferują w ogóle. Niekiedy też trzeba dodatkowo dopłacić za niektóre atrakcje lub ich część np. wypożyczenie łyżew na lodowisku.

Polecane

  • 1