poniedziałek, 01 luty 2021 08:23

Jak przygotować się na wyprawę w góry?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
pożyczka przez Internet pożyczka przez Internet

Wycieczka w góry to niewątpliwie jeden z przyjemniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Piękne widoki, kontakt z naturą, aktywność fizyczna – wszystko to pozwala nam się zregenerować i nabrać sił na kolejne wyzwania dnia codziennego.

Aby jednak wyprawa w góry wiązała się przede wszystkim z relaksem i przyjemnością, warto się do niej odpowiednio przygotować. Na niewprawionych turystów mogą bowiem

Zaplanuj trasę i czas pobytu

Kwestia podstawowa to określenie miejsca, w które chcemy się udać, a także czasu pobytu. Od tych dwóch czynników zależeć będzie bowiem wiele innych decyzji podejmowanych na etapie planowania, w tym między innymi to, jakie ubrania spakować, ile prowiantu przygotować na drogę, jakie akcesoria zabrać ze sobą. Inaczej będziemy się przygotowywać na dwutygodniową wyprawę w Alpy, a inaczej na weekend w Bieszczadach. Przy planowaniu dłuższych i odleglejszych wypraw, wymagających również odpowiedniego zaplecza finansowego, przydatna okazać się może pożyczka przez internet.

W przygotowaniach istotna jest również pora roku i informacja o warunkach pogodowych panujących aktualnie w miejscu, w które się wybieramy. Przed wyruszeniem w drogę warto też zapoznać się z dostępnymi szlakami i poziomem ich trudności. Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w pieszych wędrówkach, na początek dobrze jest wybierać łatwiejsze i nieco krótsze trasy, tak, aby nie przeciążyć nadmiernie organizmu. Sprawdźmy też dostępność schronisk na szlakach, abyśmy w razie potrzeby mogli się w nich zatrzymać i wypocząć.

Co spakować?

Złotą zasadą, którą w przypadku wyprawy w góry można stosować niezależnie od pory roku, jest ubieranie się na tak zwaną cebulkę. W górzystych terenach pogoda bywa często nieprzewidywalna i do jej gwałtownego załamania dojść może nawet w najcieplej zapowiadające się dni. Latem i wiosną pamiętaj więc, aby koniecznie zabrać ze sobą również nieco cieplejszą odzież. Przydatny może się także okazać płaszcz przeciwdeszczowy.

Nie mniej istotną kwestią jest zadbanie o odpowiednie obuwie oraz skarpety. Na wyprawę w góry, niezależnie od tego, czy jest ona jednodniowa, czy miesięczna, musimy się zaopatrzyć w specjalnie do tego celu przeznaczone buty górskie lub trekkingowe. Są one zazwyczaj nieco droższe od popularnych adidasów, jednak dobrze dobrane sprawdzą się na niejednej wycieczce. W przypadku braku wystarczających środków umożliwiających zakup porządnego obuwia, z pomocą przyjść może pożyczka przez internet. Przy pakowaniu koniecznie pamiętajmy też o nakryciu głowy, kremie przeciwsłonecznym, a zimą również – o rękawiczkach.

Zadbaj o kondycję

Kolejny istotny aspekt w planowaniu górskiej wyprawy to odpowiednie przygotowanie organizmu. Jeśli na co dzień prowadzimy raczej siedzący tryb życia i nie uprawiamy żadnych sportów, nawet jednodniowa piesza wędrówka może okazać się dla nas nie lada wyzwaniem. Przed wyjazdem warto więc wprowadzić do swojego życia trochę ruchu. Można zacząć choćby od krótkich przebieżek, spacerów albo wycieczek rowerowych.

Jeśli chcemy poważniej popracować nad kondycją, możemy się również zapisać na siłownię lub oddać pod opiekę doświadczonego trenera personalnego. W pokryciu kosztów tego rodzaju aktywności może pomóc pożyczka przez internet.

Polecane

  • 1