środa, 29 wrzesień 2021 15:56

Jak dobrać narty?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
szkółka narciarska szkółka narciarska pixabay

Niebawem wybierasz się w góry i planujesz jazdę po śniegu? To świetna rozrywka dla każdego - kobiet, jak i mężczyzn. Frajdę z niej odczuwają osoby w różnym wieku.

Spędzanie czasu na stoku to znakomita zabawa, ale przede wszystkim korzystna dla zdrowia aktywność fizyczna. Zanim jednak będziemy mogli czerpać z niej radość, to musimy mieć odpowiedni sprzęt. Gdy chcemy kupić go na własność, to musimy wiedzieć, jak dobrać narty. Czy ważny jest wzrost i waga? Jaką wybrać długość nart? Jakie są najlepsze narty dla początkujących? To kilka pytań, na które odpowiedzi znajdziecie poniżej! Zapraszamy.

Jakie istnieją typy nart?

W sklepach dostępne są różne typy nart, które są przeznaczone do różnego zastosowania. Najpopularniejsze są narty Easycarver, które idealnie nadają się do nauki, więc są najlepszym wyborem dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroczki. Inną kategorią nart są Allround - uniwersalny sprzęt, który również cieszy się sporą popularnością. Są znakomite dla osób średniozaawansowanych, które poszukują nart w dobrej cenie. Uniwersalne są także narty All Mountain, które nadają się do zjazdów po trasach, jak i poza nimi. Wybierają je przede wszystkim osoby, które uwielbiają próbować nowe style jazdy, czy zjeżdżać z różnych tras. 

Natomiast dla osób, które kochają dynamiczne zjazdy ze sporych wysokości, polecane są narty Race. Możemy wybierać wśród modeli z małym, jak i większym promieniem skrętu. Co ważne: poradzą sobie z nimi jedynie osoby mające już zaawansowane umiejętności. Do szybkiej jazdy sprawdzają się też narty Crosscarver. Jeśli natomiast planujemy jeździć po nieutwardzonym terenie, na którym znajduje się miękki śnieg, to warto postawić na narty Freeride. Zaś do sztuczek i akrobacji - poleca się narty Twintip-Freestyle. W ofertach producentów nart znajdziemy także podział nart na płeć, czyli narty damskie i męskie oraz dla najmłodszych - dziecięce i młodzieżowe.

Jakie są najważniejsze cechy nart?

Stojąc przed wyborem nart, trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Zdecydowanie jednym z najważniejszych jest długość. Do szybkiej jazdy najlepiej wybrać krótkie modele, zaś dłuższe deski cechują się większą stabilnością. Długość nart powinna być dobrana nie tylko do wzrostu i masy, ale także umiejętności. Ważna jest też szerokość nart - dla osób początkujących nie polecamy wąskich modeli, które są stworzone bardziej dla zaawansowanych.

Szczególnie istotny jest też promień skrętu. Ma ogromny wpływ na właściwości skrętne. Im narty są bardziej wytaliowane, tym są zwrotniejsze, zaś mniej wytaliowane - stabilniejsze. Niemniej ważna jest twardość - na początek najlepiej postawić na miękkie modele, które łatwiej opanować i niepotrzebne są zaawansowane umiejętności, natomiast twarde egzemplarze - umożliwiają szybszą jazdę i trudniej się nimi manewruje, więc są dobrym wyborem dla osób już z pewnym doświadczeniem.

Jaką wybrać długość nart?

Długość nart to zdecydowanie podstawowa kwestia, nad którą się zastanawiamy, gdy stoimy przed zakupem takiego sprzętu. Tutaj istotne są trzy parametry - wzrost, waga, czy płeć użytkownika. Dla mężczyzn poleca się bowiem modele, które powinny sięgać do twarzy, ale nie wyżej niż do czoła. Dla kobiet natomiast ta długość nie powinna być większa niż od klatki piersiowej do nosa.

Narty dla kobiet powinny być około 20 cm krótsze od wzrostu, zaś dla mężczyzn - o około 15 cm krótsze - tak mówi ogólna zasada doboru długości nart do wzrostu. Zaś jeśli chodzi o osoby, które wykazują już zaawansowane umiejętności i do tego preferują szybką jazdę, to na spokojnie narty mogą być dłuższe o jakieś 5 cm od powyższej wartości. Dla początkujących narciarzy i dla tych, którzy jeżdżą tylko po krótkich stokach, warto wybrać narty krótsze o około 5 cm od powyższej zasady.

Niektórzy jednak często zastanawiają się, jaką długość nart wybrać dla dziecka? Tutaj sprawa wygląda nieco inaczej. Dziecko może się szybko zniechęcić, dlatego rodzic koniecznie musi zapewnić mu przyjemną naukę, a jest to możliwe m.in. poprzez wybór odpowiedniego sprzętu i szkółki narciarskiej. Narty powinny sięgać maluchowi do pach czy barków. Generalnie przyjęło się zasadę, że powinny być krótsze o jakieś 20-30 cm od wzrostu malca.

Polecane

  • 1