czwartek, 17 listopad 2022 12:10

Dlaczego warto odwiedzić Mazury również jesienią?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
domki letniskowe Mazury domki letniskowe Mazury mat.prasowe

Mazury pełne malowniczo położonych jezior, pachnących lasów, czystego powietrza i lokalnych atrakcji to region utożsamiany przede wszystkim z letnim wypoczynkiem.

Gdy nadchodzi jesień, stopniowo pustoszeją tutejsze porty, ośrodki wypoczynkowe i domki letniskowe. Mazury powoli szykują się do zimowego snu. Czy w tym okresie warto odwiedzić ten piękny zakątek naszego kraju? Zdecydowanie tak! Dziś przedstawiamy argumenty na poparcie tej tezy.

Mazurski krajobraz w pełnej krasie 

Turyści, którzy choć raz mieli okazję odwiedzić Mazury jesienią, bardzo często powtarzają swoją wizytę, dlatego chętnie przybywają tu wraz z końcem lata i wynajmują domki letniskowe. Mazury po sezonie letnim prezentują zupełnie inne oblicze. Wielobarwne liście drzew przepięknie odbijają się w tafli jeziora i tworzą naprawdę relaksujący widok. Najwięksi szczęściarze mogą obserwować go nie tylko podczas spacerów, ale również z tarasu swojego domku na Mazurach. W połączeniu z czystym powietrzem i odgłosami dzikiego ptactwa tworzy się krajobraz jak z bajki – w sam raz, aby uciec od miejskiego zgiełku. Szczególnie godny polecenia w tym czasie jest Mazurski Park Krajobrazowy. 

Grzybobranie i wędkarstwo 

Zbieranie grzybów od lat pozostaje narodowym hobby Polaków. W naszym kraju nie brakuje również miłośników wędkarstwa. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na pielęgnowanie tych pasji niż przepełnione gęstymi lasami i pięknymi jeziorami Mazury. Kto odwiedza ten region regularnie, dobrze zna lokalizacje, do których warto się udać, i nigdy nie wraca z Mazur z pustym koszykiem! 

Sport i rekreacja 

Wydawać by się mogło, że kiedy dni stają się chłodniejsze i krótsze, temperatury powietrza i wody spadają, Mazury nie są już idealnym miejscem do rekreacji, bo pogoda nie sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Nic bardziej mylnego. Turyści, którzy odwiedzają Mazury jesienią, zamieniają kajaki i łodzie na kije do nordic walking, natomiast rowerki wodne na tradycyjne jednoślady. Na Mazurach nie brakuje przepięknych szlaków trekkingowych, a także sprawdzonych tras rowerowych dla miłośników kolarskiej turystyki i MTB. W dodatku jesienią nie są one przepełnione urlopowiczami. 

Lokalne atrakcje turystyczne 

Nie wolno zapominać o atrakcjach turystycznych znajdujących się na Mazurach. Jedną z nich stanowi Mazurski Park Krajobrazowy pełny pomników przyrody. W gminie Ruciane-Nida i okolicach można również udać się do zabytkowej wyłuszczarni nasion, by poznać pracę leśników, odwiedzić Park Dzikich Zwierząt, osadę kulturową w Kadzidłowie albo poznawać tajniki jeździectwa w lokalnych stadninach. 

Brak tłumów 

Dużą zaletą jesiennego pobytu na Mazurach jest brak tłumu turystów, na który można natknąć się latem. Na jeziorach nie ma już żaglówek i motorówek, szlaki turystyczne można pokonywać w odosobnieniu, a do atrakcji turystycznych nie tworzą się kolejki. Kto odwiedzi Mazury jesienią, ten może skupić się na rekreacji lub spokojnym relaksie. 

Ogrzewane domki – Mazury dostępne przez cały rok! 

Ostatni argument przemawiający za odwiedzeniem Mazur jesienią to lokalna infrastruktura, która jest przystosowana do przyjmowania gości również o tej porze roku. Dobrym tego przykładem jest ośrodek wypoczynkowy Ruciane Park proponujący doskonale wyposażone, pachnące nowością, a przede wszystkim ogrzewane domki. Mazury to także wspaniała kuchnia, a na terenie ośrodka znajduje się restauracja z wyśmienitymi lokalnymi przysmakami i napojami. 

Kto odwiedza Mazury jesienią, zazwyczaj wraca do tego regionu w kolejnych latach! 

Polecane

  • 1