poniedziałek, 26 lipiec 2021 15:44

Trawnik w ogrodzie – jakie nasiona wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Nasiona trawy Nasiona trawy pixabay

Staranne zakładanie trawnika sprawia, że właściciele ogrodu, goście, a nawet domowi pupile będą korzystać z niego i zachwycać się piękną darnią przez lata.

Wiele w tej kwestii zależy od wyboru nasion. Nieprzypadkowo od kilku lat prawdziwym hitem stały się nasiona trawy samozagęszczającej. Na czym polega ich innowacyjność? Na co zwrócić uwagę wybierając nasiona?

Rozrost poprzez kłącza

Popularna obecnie trawa samozagęszczająca wyróżnia się pewną bardzo interesującą właściwością – potrafi poprzez kłącza rozrastać się również na boki. Dzięki temu z jednego nasiona powstaje więcej niż jedna kępka trawy. Technologia została zaczerpnięta z muraw sportowych, a sposób wzrostu tych nasion determinuje wszystkie pożądane cechy idealnej trawy do przydomowego ogrodu.

Kiełkowanie w niższej temperaturze

Polski klimat potrafi zaskakiwać. Zarówno wiosną, jak i jesienią, gdy panują optymalne warunki do zakładania trawnika, przy odrobinie pecha mogą zdarzyć się przymrozki, a przynajmniej nieprzewidywalnie niskie temperatury. Dla standardowych nasion może to oznaczać barierę nie do przeskoczenia. Nasiona trawy samozagęszczającej wykiełkują również w takich warunkach.

Zdolność do samoregeneracji

Trawa samozagęszczająca rozwiązuje najważniejszy problem z przydomowym i trawnikami. Dotychczas już po kilku latach, a niekiedy nawet wcześniej pojawiały się w nich ubytki. Nasiona trawy samozagęszczającej zapewniają murawie zdolność do samoregeneracji poprzez wspomniane swobodne rozrastanie się na boki. Dzięki temu gęsta darń jest też odporna na deptanie.

Bariera dla chwastów

Nasiona trawy samozagęszczającej kiełkują szybciej niż standardowe. Ma to bardzo ważną i pożyteczną konsekwencję – wyprzedzają pod tym względem niechciane chwasty i mech. Intensywnie wzrastająca murawa tworzy dla nich naturalną barierę. Jest to szczególnie ważne wiosną, w okresie intensywnego pylenia roślin.

Wysoka odporność na niekorzystne warunki

Nasiona trawy samozagęszczającej są wybierane coraz częściej z jeszcze jednego względu – zapewniają lepszy wzrost i utrzymanie również w niekorzystnych warunkach. Piękna murawa może zostać utrzymana także na przesuszonej glebie oraz przestrzeniach mocniej zacienionych.

Oczywiście wybór nasion to tylko jeden z elementów zakładania i pielęgnacji trawnika. Więcej porad w tym zakresie można znaleźć na stronie: Lovethegarden.com.

Polecane

  • 1