piątek, 05 maj 2023 17:36

Pilarka taśmowa do drewna – jaką wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Pilarka taśmowa do drewna Pilarka taśmowa do drewna www.freepik.com

Pilarka taśmowa do drewna to narzędzie służące do profesjonalnej obróbki drewnianych lub drewnopodobnych przedmiotów. Jest wykorzystywana w branży stolarskiej, rzemieślniczej, często używają jej także majsterkowicze. Dzięki swojej konstrukcji taśmówka do drewna pozwala na komfortową i wydajaną pracę.

Pilarka taśmowa to urządzenie służące do cięcia różnego rodzaju materiałów, np. drewna. Cechą charakterystyczną tego rodzaju maszyn jest element tnący pilarki, czyli elastyczna taśma zębata, która jest rozpięta pomiędzy kołami lub bloczkami, po których się przesuwa. W ruch wprowadzane są pilarki na ogół za pomocą silnika elektrycznego. Pilarki taśmowe do drewna są bardzo wydajne i szybkie. Zapewniają stabilną pracę, a ich obsługa jest bardzo prosta i nie wymaga żadnych uprawnień. 

Pilarka taśmowa – parametry

Najważniejszymi parametrami pilarek taśmowych są moc silnika, wysokość oraz szerokość cięcia, szczególnie powiązana ze średnicą zastosowanego tu koła zamachowego. Dodatkowo ważna jest także wysokość robocza piły, czyli odległość ramy od strefy cięcia, rodzaj osłon i prowadnic oraz wielkość minimalnego promienia krzywizny.

Pilarka taśmowa do drewna musi mieć odpowiednią moc, dzięki temu będzie mogła być wykorzystywana do obróbki twardszych materiałów. Duże znaczenie ma szerokość ramy od linii cięcia – wielkość ta określa maksymalną szerokość ciętego przedmiotu. Wartość ta nie ma znaczenia, jeśli taśmówka do drewna jest używana do prac precyzyjnych, jednak przydaje się przy cięciu dużych powierzchni, np. przy pocięciu kłody na plastry.

Piła taśmowa stołowa to maszyna precyzyjna. Do jej działania potrzebne są stabilne prowadnice, które powinny znajdować się pod i nad stołem. To niweluje drganie urządzenia oraz uniemożliwia przesuwanie się ciętego materiału. 

Jaka pilarkę taśmową wybrać?

Wyrzynarki taśmowe do drewna to ważne elementy wyposażenia profesjonalnego, jak i amatorskiego warsztatu stolarskiego. Urządzenia te są uniwersalne. Na ogół każdy użytkownik ma własne potrzeby i priorytety, jakie maszyna powinna spełniać. Jednak oprócz odpowiedniej jakości pilarki, warto także zwrócić uwagę na precyzję jej działania, co jest ważne przy wykonywaniu różnych szczegółów. Dodatkowo duże znaczenie ma silnik i bezpieczeństwo użytkownika – w tym celu w pilarkach powinna być zamontowana dobrze dostosowana osłona. 

Pilarka taśmowa do drewna może być wykorzystywana do wykonywania cięć zarówno po linii prostej, jak i wycinania skomplikowanych kształtów. Dodatkowo sprawdza się także przy cięciu dużych elementów drewnianych. To funkcjonalne i bardzo przydatne narzędzie. 

Polecane

  • 1