wtorek, 06 grudzień 2022 15:03

Nasiona truskawek - jakie wybrać i jak siać, by później cieszyć się z pysznych i soczystych owoców?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
nasiona truskawek nasiona truskawek Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Truskawki to jedne z najbardziej uwielbianych owoców. Te rosnące w Polsce wyróżniają się szczególnym smakiem - intensywnym, słodkim, lekko kwaskowym.

Chcesz mieć takie owoce we własnym ogrodzie? Kup więc nasiona truskawek, zasiej je i ciesz się tym bogactwem smaku bez ograniczeń! Zobacz, jakie nasiona wybrać i gdzie je kupić. 

Jakie nasiona truskawek wybrać? 

Wybór odpowiednich nasion to jeden z najważniejszych czynników decydujących o jakości otrzymanych z nich owoców. Na rynku znajdziesz niezwykle wiele dostępnych wariantów. W pierwszej kolejności zwróć szczególną uwagę na jakość nasion. Stawiaj jedynie na te ekologiczne, pochodzące od sprawdzonych producentów. Nigdy nie kupuj nasion truskawek z nieznanego źródła, ponieważ nie będziesz mieć wtedy pewności, czy owoce, które z nich wyrosną, będą nie tylko smaczne, ale i w pełni bezpieczne do spożywania. 

Wybierając nasiona truskawek, które zasiejesz w swoim ogrodzie, musisz też zdecydować się na odmianę owoców. Tych są bowiem dziesiątki, a każdy z nich ma nieco inne właściwości, smak i czas kwitnięcia. Jaka odmiana truskawek będzie najlepsza? W naszych warunkach klimatycznych sprawdzi się większość z dostępnych. Wiele osób stawia też na sianie kilku gatunków, różniących się między sobą czasem owocowania, ponieważ dzięki temu można zbierać owoce przez cały sezon. 

Gdzie i kiedy sadzić truskawki? 

Truskawki siać można w doniczkach, skrzynkach lub paletach. To oznacza więc, że możesz założyć zwój własny owocowy ogród nawet na balkonie! To od miejsca też zależeć będzie, kiedy trzeba będzie takie nasiona wysiewać. Jeśli chcesz zrobić to w donicy, czy też skrzynce, najlepszymi miesiącami będzie luty oraz marzec. Przy odpowiedniej pielęgnacji roślina zaowocuje po około 4 miesiącach. Później możesz rozsadzić je na miejsce stałe, czyli do gruntu. 

Nasiona truskawek, by rosły odpowiednio szybko i aby przyniosły dorodne owoce, muszą mieć też zapewnione odpowiednie warunki. Kluczowy jest tu przede wszystkim dobór ziemi. Powinna być próchniczna, z dodatkiem torfu i piasku, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Należy zadbać także o to, by przed posadzeniem gleba była dobrze nawilżona, nie miała chwastów oraz szkodników, była nawieziona i miała odpowiednią zawartość składników odżywczych. Pamiętaj też o oświetleniu. Truskawki uprawiane w dobrze nasłonecznionym miejscu nie tylko rosną sprawniej, ale i są najsmaczniejsze! 

Jak siać nasiona truskawek? 

Siane truskawek w warunkach domowych jest naprawdę proste. Do przygotowanej wcześniej ziemi należy wsypać równomiernie nasiona. Na jednym miejscu nie powinno być ich zbyt wiele. Nasiona truskawek wysiewa się płytko, dlatego też wystarczy je jedynie lekko ugnieść. Następnie, do czasu aż roślina wykiełkuje, warto przykryć całą donicę folią. Zwykle trwa to około 2 tygodnie. Jeśli chcesz, to po miesiącu możesz już bez problemu rozsadzić sadzonki do większych doniczek.  

Gdzie kupić nasiona truskawek? 

Wiesz już, jak wybierać nasiona truskawek, aby mieć pewność, że wyrosną z nich piękne owoce. Ale gdzie właściwie kupić takie nasiona? Właściwie znajdziesz je w wielu sklepach. Późną zimą są dostępne nawet w najpopularniejszych dyskontach. Jednak jak już wiesz, niezwykle ważna jest jakość nasion. A tę definiuje nie tylko pochodzenie, ale także między innymi sposób przechowywania. Dlatego też kupuj nasiona truskawek jedynie w profesjonalnych sklepach ogrodniczych, które spełniają w tej kwestii wszystkie standardy. Teraz możesz nabyć je także przez internet!

Polecane

  • 1