sobota, 30 kwiecień 2022 08:03

Krzesło ogrodowe, czyli jak przygotować się na lato

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Krzesło ogrodowe Krzesło ogrodowe pixabay

Ogród to miejsce, w którym każdy chce czuć się swobodnie i wygodnie. Rosną tu kolorowe kwiaty, ozdobne krzewy i trawy. Styl ogrodu powinien być uzupełniony o pasujące meble. Mogą to być sofy, fotele, leżaki czy krzesło ogrodowe.

 

Ważne, aby pasowały do reszty aranżacji. Jeśli ogród jest duży, to można pokusić się o cały komplet wypoczynkowy. Z pewnością umili on chwile relaksu na świeżym powietrzu. Jeśli zaś rodzina lubi wspólne posiłki na zewnątrz, to przydatny będzie stół oraz krzesła. Jest to także niezbędne wyposażenie podczas wszelkich garden party. Odpowiedniej wysokości krzesło ogrodowe musi być dopasowane do stołu. Dlatego czasem warto kupić gotowy komplet. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać meble oddzielnie, tworząc ciekawą przestrzeń dla wspólnie spędzonych chwil.

Krzesło ogrodowe – z jakich materiałów będzie najlepsze?

Krzesło ogrodowe może być wykonane z szeregu surowców. Wybór dyktowany jest indywidualnymi preferencjami, budżetem czy też posiadanymi już meblami. Drewniane krzesła są bardzo wytrzymałe i estetyczne. Pasują do stylu rustykalnego, klasycznego czy glamour. Stabilnie stoją na każdym podłożu. Jednakże wymagają regularnej impregnacji, która chroni je przed szkodliwym oddziaływaniem warunków atmosferycznych i szkodnikami. Modele wykonane ze stali lub aluminium pasują do stylu skandynawskiego i industrialnego. 

Malowane są proszkowo na dowolne kolory, a wyróżnia je również ciekawy design. Krzesło ogrodowe metalowe jest bardzo wytrzymałe, ale metal szybko się nagrzewa i może powodować dyskomfort podczas użytkowania. Krzesła plastikowe są lekkie, więc łatwo można je przenosić. Dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, ale nie zachwycają trwałością. Krzesło ogrodowe z rattanu nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Jest także lekkie i wygodne. Niestety meble rattanowe nie należą do najtańszych.

Czy krzesło ogrodowe jest lepsze od fotela?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, do czego mebel ma służyć. Krzesło ogrodowe nie zastąpi fotela. Jest zdecydowanie mniej komfortowe w użytkowaniu, ale też jego przeznaczenie jest inne. Krzesło ogrodowe służy przede wszystkim do spożywania posiłków przy stole. Fotele zaś przeznaczone są do odpoczynku. Wybierając krzesła, warto zwrócić uwagę na ich funkcjonalność. Wysokość oparcia oraz szerokość siedziska ma znaczenie. 

Krzesło ogrodowe powinno mieć także oparcie pod plecy, a czasem również podłokietniki. Dopasowane wysokością do stołu, z pewnością sprawi ogromną radość wszystkim domownikom i gościom. Można też pokusić się o zakupienie dodatkowych akcesoriów, takich jak poduchy czy ochraniacze. Po skończonym sezonie, meble należy odpowiednio zabezpieczyć. Niektóre mogą zostać na zewnątrz, ale pod zadaszeniem. Inne warto schować w piwnicy czy na strychu, przedłużając ich żywotność. Przed schowaniem krzeseł, koniecznie należy je oczyścić i odpowiednio zabezpieczyć.

Polecane

  • 1