piątek, 30 grudzień 2022 17:50

Jakie kupić części zamienne do pompy basenowej?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
części zamienne do pompy basenowej części zamienne do pompy basenowej Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Wiele osób zastanawia czy można kupić części zamienne do pompy basenowej. Niestety produkty te szybko się eksploatują, dlatego ich wymiana jest nieunikniona. Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkich potrzebnych informacji.  

 

Pompy do basenu - podstawowe informacje

Pompa basenowa to jedno z najważniejszych akcesoriów, bez których basen nie może działać. Każdego dnia działa ona po kilka godzin. Jej działanie opiera się na pompowaniu wody wraz z dodatkiem chloru i innych substancji, a wpływa to na duże zużycie części pomp. Zwiększenie zużycia może mieć też związek z solanką, jeśli taka występuje. 

Woda w basenie krąży w systemie zamkniętym, jednym wężem dostaje się do pompy, w której podlega oczyszczaniu. Z kolei drugi wąż daje możliwość powrotu do zbiornika. Do działania pompy basenowej potrzebny jest także prąd. Przed skorzystaniem z basenu należy upewnić się, że została ona wyłączona. Pompy występują w dwóch wersjach, w postaci pompy piaskowej oraz papierowej. 

Pompy z filtrem papierowym 

Tego typu pompy charakteryzują się niską ceną w porównaniu do piaskowych odpowiedników. Te produkty filtrują wodę przy pomocy papierowych wymiennych wkładów filtrujących. Są to dobre akcesoria, lecz szybko się zapychają, dlatego trzeba je stosunkowo często wymieniać. Jednak ich cena jest niewygórowana, co sprawia, że wiele osób może sobie na nie pozwolić. 

Jak wymienić filtry do basenów? 

W momencie, gdy zauważymy, że filtr trzeba wymienić lub wyczyścić powinniśmy wykonać kilka kroków. Na samym początku filtr trzeba odłączyć od zasilania. Kolejnym krokiem jest ściągnięcie pierścienia obudowy oraz pokrywy. Następnie powinniśmy wyciągnąć filtr. Jeśli planujemy go oczyścić, trzeba przemyć go z zanieczyszczeń i umyć wkład pod bieżącą wodą. Jednak w przypadku, gdy jest on zniszczony, trzeba go wymienić na nowy. Żywotność filtrów papierowych jest krótka i wynosi jedynie od tygodnia do miesiąca czasu. Pompy z filtrem piaskowym mają o wiele dłuższą żywotność. Kolejną ich zaletą jest też duża wydajność. 

Pompy z filtrem piaskowym

Takie pompy są rozwiązaniem długoterminowym. Ich cena jest wyższa od filtrów papierowych, jednak mamy pewność, że rzecz posłuży nam na dłużej. Filtrowanie przy pomocy takiej pompy odbywa się z użyciem piasku kwarcowego. Pod jego ciśnieniem przedostaje się woda. Dzięki temu odpowiednio powstrzymuje wszelkie zanieczyszczenia wraz z tymi najmniejszymi, z którymi nie poradzi sobie filtr papierowy. Filtr piaskowy charakteryzuje się tym, że nie zapycha się, a wymieniać go należy co dwa lub trzy sezony. 

Jednym z ważniejszych powodów prawidłowego działania filtrów jest systematyczna konserwacja urządzenia. Trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu filtrów z wszelkich zanieczyszczeń. Najlepiej jest pamiętać o tym raz na dwa tygodnie. Czyszczenia filtra nie jest niczym trudnym. Wystarczy jedynie przepłukać go pod bieżącą wodą. Bardzo ważne jest również takie oczyszczanie po zakończonym sezonie letnim. Kolejną rzeczą, na jaką trzeba zwracać uwagę jest poziom ph w wodzie. Od tego może zależeć, ile nasz filtr będzie dobry i ile nam posłuży. 

Przy wyborze filtrów należy także kierować się wielkością basenu, jaki posiadamy. Większe baseny będą potrzebowały pomp, które są wydajniejsze. 

Wymiana podzespołów w basenach

Nie można zapominać o tym, że pompy działają w trudnych warunkach zewnętrznych. Jest to duża wilgotność, wysokie temperatury czy deszcz i słońce. To także powód awarii pompy. W sytuacji problemów powinniśmy kupić części zamienne do pompy basenowej. Warto dbać o regularną wymianę tych części, by zapobiegać nieplanowanym postojom.           

 

Polecane

  • 1