środa, 15 marzec 2023 15:18

Jak wybrać odkurzacz basenowy?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
odkurzacz basenowy odkurzacz basenowy Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Posiadanie basenu przy własnym domu jest niewątpliwie dużym przywilejem oraz przyjemnością. Możliwość korzystania ze zbiornika w dowolnym czasie pozwala nam nie tylko na relaks. O basen należy jednak odpowiednio zadbać, aby woda w nim nadawała się do kąpieli. Jednym z niezbędnych urządzeń jest odkurzacz, z którego pomocą pozbędziemy się zabrudzeń z dna. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? O czym pamiętać wybierając odkurzacz basenowy?

 

  1. Czym jest odkurzacz basenowy?
  2. Ręczne i automatyczne odkurzacze do basenu - który lepiej wybrać?
  3. Odkurzacze basenowe - najważniejsze parametry
  4. O czym jeszcze pamiętać wybierając odkurzacz do basenu?

Czym jest odkurzacz basenowy?

Odkurzacz basenowy jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia dla każdej osoby posiadającej basen na swojej posesji. Jego najważniejszym zadaniem jest usuwanie piasku, pyłu i innych zanieczyszczeń z niecki basenu. Jest to możliwe dzięki mechanizmowi, który zasysa wodę do urządzenia, filtruje ją, a następnie oddaje oczyszczoną z powrotem do zbiornika. Urządzenie umożliwia czyszczenie dna basenu bez spuszczania z niego wody. Możemy wybrać spośród kilku różnych opcji - odkurzacze ręczne są obecnie najmniej popularne, a poza nimi mamy także do wyboru opcje automatyczne oraz półautomatyczne.

Ręczne i automatyczne odkurzacze do basenu - który lepiej wybrać?

Wybierając odkurzacz basenowy zwykle stajemy przed decyzją, na jaki rodzaj urządzenia się zdecydować. Modele ręczne przypominają odkurzacze pionowe, jakie zwykle wykorzystujemy w domu. Z kolei warianty automatyczne najczęściej posiadają formę robota, który samodzielnie jest w stanie zadbać o dno w naszym basenie i nie wymaga zbyt częstej interwencji. Dobierając urządzenie do czyszczenia basenu powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad tym, która opcja będzie dla nas najwygodniejsza w codziennym użytkowaniu: jeżeli nie mamy czasu, aby samodzielnie dbać o czystość, zdecydowanie lepiej zdecydować się na urządzenie automatyczne lub półautomatyczne. Wtedy jedyne, co przyjdzie nam zrobić, to wybrać odpowiedni program i umieścić robota w zbiorniku.

Odkurzacze basenowe - najważniejsze parametry

Jedną z najważniejszych kwestii, nad którą powinniśmy się pochylić, jest sposób zasilania. Niezależnie od klasy odkurzacza możemy wybrać pomiędzy zasilaniem z gniazdka, na akumulator lub baterie. Dwie ostatnie opcje są bardzo wygodne i nie wymagają od nas posiadania gniazdka w pobliżu basenu lub stosownego przedłużacza, jednak musimy pamiętać o regularnym ładowaniu lub wymianie baterii przed kolejnymi użyciami. Z kolei odkurzacz zasilany z gniazdka nie wymaga dodatkowej uwagi, musimy jednak mieć gdzie go podłączyć.

W przypadku urządzeń automatycznych istotną informacją jest także to, ile programów posiada wybrany przez nas model. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku większych zbiorników, których oczyszczenie może zająć więcej czasu. Zakres czyszczenia to również ważna rzecz: niektóre modele potrafią czyścić jedynie dno zbiornika, podczas gdy inne dodatkowo zadbają także o jego ścianki.

O czym jeszcze pamiętać wybierając odkurzacz do basenu?

Jeżeli poszukujemy odkurzacza do basenu powinniśmy przede wszystkim upewnić się, że wybrany model będzie w stanie obsłużyć wielkość zbiornika, jaki posiadamy na swojej posesji. Zdecydowanie należy się także zastanowić, czy chcemy samodzielnie używać wybranego modelu, czy też wolimy aby pracował on autonomicznie. Zależnie od podjętych decyzji musimy liczyć się z kosztem od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Polecane

  • 1