piątek, 28 styczeń 2022 10:05

Jak urządzić ogród w stylu rustykalnym? 6 podstawowych wskazówek

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
kwiaty na pogrzeb kwiaty na pogrzeb pixabay

Wraz z nadejściem lata domy tracą na znaczeniu na rzecz ganków, tarasów i ogrodów - ulubionej przestrzeni, w której można się ochłodzić, pobyć z rodziną i cieszyć się naturalnym środowiskiem. Czy śródziemnomorski lub klasyczny styl Twojego ogrodu znudził Cię i chcesz zrobić coś innego? Rustykalna estetyka na pewno Cię nie zawiedzie.


Zanim zagłębimy się w to, jak urządzić ogród w stylu rustykalnym, warto zadać sobie pytanie, czym jest styl rustykalny. Jest definiowany jako przestrzeń, w której tradycja i natura współistnieją w doskonałej harmonii: skały i drewno drzew łączą się z płytami chodnikowymi, obrobionymi murami drewnianymi, wiejskimi płotami i typowymi elementami wiejskiego życia, takimi jak kury, motyki czy stare taczki. Żadnych geometrycznych linii i figur: doskonała rustykalność w ogrodzie zależy od niedoskonałości natury. Zbocza, wzniesienia, kręte ścieżki, dziko wyglądająca roślinność, kamienie utrudniające ruch itp.
W poszukiwaniu tego, co naturalne prezentujemy 6 wskazówek, jak urządzić ogród w stylu rustykalnym.

Jasne, neutralne i naturalne kolory

Paleta kolorów ma ogromne znaczenie w ogrodnictwie, z wyjątkiem konsumentów dotkniętych ślepotą barw. Kolorystyka roślin i sztucznych przedmiotów określa styl ogrodu. Aby dokonać właściwego wyboru, poznaj go najpierw. Dlatego też, w odpowiedzi na pytanie, jak udekorować rustykalne ogrody, zaleca się stosowanie neutralnych i najlepiej jasnych odcieni: beżowe i szare kolory, zakres zielonych odcieni (oliwka). Kolory kojarzone z ziemią, piaskiem lub gliną; i krótko mówiąc, każdy kolor związany z włóknami naturalnymi.
Jeśli kontrasty są mile widziane w ogrodnictwie, to tym bardziej w ogrodach rustykalnych. Ciepło zieleni liści i trawy może być wzmocnione przez brąz drewna i ziemi lub ciemne odcienie kamienia i metalu. Kontrast nie tylko nadaje im osobowość, ale także przełamuje monotonię bardziej tradycyjnych ogrodów, tworząc środowiska pełne kolorów i życia.

Meble zintegrowane z otoczeniem

Meble ogrodowe wnoszą do przestrzeni ogrodowej komfort, wygodę i elegancję. Mądry wybór oznacza rozważenie ich wpływu na najbliższe otoczenie. Dlatego też drewno tropikalne, naturalne tapicerki lub materiały syntetyczne o wyglądzie roślin są zdecydowanie bardziej pożądane niż plastik, aluminium lub PCV.
Metale takie jak żelazo zyskują na znaczeniu w meblach ogrodowych, są popularne w stylach farmerskich i pasują do ogrodów inspirowanych stylem rustykalnym. Mile widziane są również zabytkowe meble, o ile harmonizują z naturalnym otoczeniem.
Niezależnie od wybranego materiału, wskazane jest, aby dane meble miały charakter użytkowy i były funkcjonalne. Nie ma nic bardziej irytującego niż zabieranie przestrzeni z dala od natury, aby pomieścić element, który nie ma żadnego zastosowania lub znaczenia. Jest to jeden z kluczy, aby wiedzieć, jak udekorować rustykalny ogród.

Rodzime rośliny i rustykalne donice

Rośliny są duszą rustykalnego wystroju ogrodu. Ideałem jest połączenie potpourri gatunków - dzikie kwiaty, aromatyczne zioła, masy krzewów, itp. - zawsze starając się zintegrować je z otoczeniem, aby uniknąć nadania im jedynie ozdobnego zastosowania. W przeciwnym razie odejdziecie od stylu rustykalnego, a przejdziecie do stylu zbyt topornego, zbyt sztucznego.
Piękno kwiatów i liści jest również obecne w warzywach i ogrodach warzywnych w ogóle. Różnorodność gatunków do wykorzystania jest praktycznie nieograniczona. Z drugiej strony, unikaj zbyt intensywnego koszenia trawnika; pozwól mu rosnąć swobodnie w wybranych miejscach, aby uzyskać ten nieokiełznany, naturalny wygląd, tak typowy dla wsi.
A co z garnkami? Odpowiednia roślina w odpowiedniej doniczce może być małym dziełem sztuki. Pamiętaj, że poza glinianymi donicami istnieje życie: drewniane donice, terakotowe amfory, wydrążone kłody, itp. Dać drugie życie swoim starym drewnianym i mosiężnym wiadrom i wykorzystać je jako zagrożenia to mądra decyzja. A w ostateczności można schować plastikowe pojemniki do doniczek z drewna lub włókna roślinnego.

Zaprzyjaźnij się z rattanem na sofach

Zastosowanie sof zewnętrznych w ogrodzie — szaleństwo? Wcale nie! Dzięki odpowiednim materiałom i ochronie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi meble te będą długo służyły w Twoim ogrodzie.
Drewniane sofy i fotele są popularne, ale rattan jest być może gwiazdą ostatnich lat. Ze względu na swój naturalny wygląd i brązowy kolor, sofy rattanowe są łatwe do zintegrowania z zielenią. Możesz wybierać spośród rattanu naturalnego, lub syntetycznego (wykonanego z polietylenu o wysokiej gęstości); podczas gdy ten pierwszy jest przyjazny dla środowiska i ma bardziej naturalne odczucie i wygląd, syntetyki wyróżniają się wytrzymałością, łatwością konserwacji, lekkością i trwałością.

Ozdoby i elementy sztuczne dla Twojego rustykalnego ogrodu

Sztuczne, czyli ozdoby i przedmioty wytworzone przez człowieka, mają doskonałe miejsce w nawierzchniach ogrodowych, a zwłaszcza w ogrodach rustykalnych. Bujane krzesło, na przykład, zapewnia więcej niż tylko komfort, ale także służy jako punkt centralny, aby wspierać resztę roślin, doniczek, skał, ścieżek, fontann, parapetów, itp.
Z kolei płoty z suszonych gałęzi to świetny pomysł na dekorację ogrodów rustykalnych; nawet te stare, drewniane dodadzą uroku rustykalnym akcentom. A co ze starymi narzędziami? Motyki, grabie, sierpy i inne narzędzia rolnicze sprawią, że monotonia roślin nie opanuje Twojego ogrodu, nie tracąc przy tym jego rustykalnego charakteru. Dlatego też jako donice możesz ponownie wykorzystać drewniane beczki i mosiężne konewki; nawet zardzewiałe koło od wozu może zapewnić rustykalny klimat, którego szukasz.

Ławki — klasyczny rustykalny duch ogrodu

Symbioza między naturą a rustykalnością osiąga swój maksymalny wyraz w ławkach ogrodowych. Oprócz nieodłącznego romantyzmu meble te stanowią wygodną przestrzeń do wypoczynku oraz idealną powierzchnię dla doniczek. Te wykonane z drewna dębowego lub orzechowego oferują plus za ich wartość estetyczną, którą można przedłużyć w czasie za pomocą półprzezroczystych lakierów lub osłon i pokrowców, aby chronić je przed żywiołami.

https://www.wyslijkwiaty.com/kwiaty-na-pogrzeb-c-6.html

Polecane

  • 1