sobota, 22 sierpień 2020 10:38

7 małych narzędzi ogrodniczych, które ułatwiają prace ogrodowe

Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Nożyce do trawy Nożyce do trawy

Lista narzędzi ogrodniczych, które powinien mieć pod ręką każdy uprawiający ogródek, jest dość długa i każdy ogrodnik ma na niej swoich faworytów. Są wśród nich zarówno duże narzędzia, takie jak kosiarki czy piły łańcuchowe, jak i małe narzędzia, niepozorne, a jednak bardzo ułatwiają prac ogrodowe. Zobaczmy najważniejsze z nich.

 

Nożyce do trawy

Wydawać by się mogło, że w dobie kosiarek, elektrycznych, spalinowych i automatycznych, nożyce do trawy powinny już odejść do lamusa. Przekonanie to ma jednak mało wspólnego z prawdą, gdyż to właśnie z pomocą nożyc możemy precyzyjnie wyciąć trawę tam, gdzie nie dojedzie nóż kosiarki. Doskonale się sprawdzają do obcinania trawy wokół klombów, krzewów czy wzdłuż krawężnika, a ich niewielki rozmiar sprawia, że łatwo można nimi operować.

Sekator ręczny

Mały podręczny sekator bez wątpienia musi się znaleźć wśród zestawu podstawowych narzędzi ogrodniczych. Przyda się zawsze, niezależnie od tego, czy masz duży ogród pełen przeróżnych roślin ozdobnych, czy mały ogródek z żywopłotem z iglaków. Z pomocą ręcznego sekatora szybko obetniesz wszelkie gałęzie i pędy, które rosną nie tam, gdzie powinny lub trzeba je usunąć z innych powodów, bo np. uschły. Małym sekatorem ręcznym łatwo jest operować i można precyzyjnie wykonać cięcia.

Mała łopatka

Wśród małych narzędzi ogrodniczych, które warto mieć, nie może zabraknąć małej łopatki. To z jej pomocą można szybko wykopać mały dołek, w którym będą sadzone cebulki lub kłącza, czy delikatnie spulchnić ziemię wokół roślin. Jej użycie nie wymaga siły, a niewielki rozmiar sprawia, że można ją zawsze mieć pod ręką.

Pazurki i/lub kopaczka

Kolejnym małym narzędziem wartym uwagi są pazurki i/lub kopaczka. Można wybrać jedno narzędzie, które z jednej strony jest kopaczką, a z drugiej ma pazurki, lub dwa oddzielne narzędzia. Oba mają podobne funkcje, tzn. przydają się podczas wyrywania chwastów, spulchniania ziemi wokół roślin czy wykopywania warzyw korzeniowych. Krótki trzonek i niewielki rozmiar sprawiają, że są bardzo wygodne w użyciu i warto je wykorzystywać do wykonywania drobnych prac ogrodniczych.

Nakolanniki i rękawice

Na koniec naszego zestawienia małych narzędzi ogrodniczych chcemy wspomnieć o nakolannikach i rękawicach. Nie są to może typowe narzędzia, ale z pewnością przydadzą się one podczas prac ogrodniczych. Dzięki nakolannikom wygodniej będzie nam siać, plewić czy wykonywać inne czynności pielęgnacyjne wymagające pozycji klęczącej lub schylania się. Rękawice pozwolą natomiast ochronić ręce przed brudem, kolcami czy poparzeniem.

Polecane

  • 1