środa, 19 luty 2020 10:49

Na czym polega diagnostyka komputerowa samochodu?

Oceń ten artykuł
(59 głosów)
diagnostyka komputerowa diagnostyka komputerowa

Skoro funkcjami silnika, a także systemami, które umożliwiają bezpieczną i komfortową jazdę samochodem, steruje komputer pokładowy, to diagnozowanie stanu pojazdu również powinno odbywać się przy użyciu nowoczesnych technologii.

Diagnostyka komputerowa jest obecnie powszechnie dostępną usługą. Jednak nie oznacza to, że kierowca powinien korzystać z niej gdziekolwiek. Ważna jest pewność, że ma się do czynienia z fachowcem, który nie tylko potrafi zidentyfikować usterkę oraz skasować kody błędów w aucie, ale również zna się dobrze na elektronice samochodowej. Niewątpliwie diagnostyka komputerowa pojazdu to niezwykle przydatna usługa, bo można dowiedzieć się niemal wszystkiego o stanie auta, bez konieczności dokonywanie demontażu. Wystarczy podjechać do warsztatu, gdzie komputer pokładowy zostaje podłączony do testera diagnostycznego (laptopa) i od razu można się dowiedzieć co jest przyczyną pogorszenia się komfortu jazdy. Zresztą tego rodzaju weryfikację warto wykonywać raz na jakiś czas, nawet jeśli auto funkcjonuje bez zarzutu.

Sprzęt diagnostyczny, z którego korzysta serwis samochodowy, powinien być zaopatrzony w odpowiedni system, dzięki któremu możliwe jest szybkie dokonanie porównania parametrów podanych przez producenta ze stanem faktycznym. Jeśli pojawią się jakieś problemy, są one przekazywane dalej przez komputer pokładowy w formie kodów niesprawności. Czyli diagnostyka samochodowa pozwala na ich odczytanie oraz rozszyfrowanie. W ten sposób fachowiec, a zaraz potem właściciel auta, dowiadują się na czym polega awaria. Bywa, że staje się to jasne, przynajmniej wstępnie, kiedy kierowca zauważy, że świeci się jedna z kontrolek ostrzegawczych. Jednak określenie problemu nie zawsze jest takie proste. Kiedy trafi się do serwisu, warto opisać niepokojące objawy, a następnie zdać się na doświadczenie i umiejętności specjalistów, podparte wykorzystaniem testera diagnostycznego. Godną zaufania firmę, która prowadzi warsztat, a także sklep motoryzacyjny, można znaleźć chociażby w miejscowości Marki.

Polecane

  • 1