poniedziałek, 25 styczeń 2021 09:59

Gdzie wykorzystywane są silniki elektryczne?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Silnik elektryczny Silnik elektryczny

Istnieje wiele nowoczesnych maszyn wykorzystujących silniki elektryczne. Silniki elektryczne działają na zasadzie elektromagnetyzmu, który został odkryty w 1820 roku. Dalsze eksperymenty przeprowadzane były przez Michaela Faradaya, który kontynuował odkrycie przeprowadzając znaczące do dziś eksperymenty.

 

Wykorzystanie silników w urządzeniach domowych

Wynalezienie silnika elektrycznego zrewolucjonizowało życie w domu. Pralka elektryczna to powszechne urządzenie domowe, które wykorzystuje silnik elektryczny. Inne urządzenia gospodarstwa domowego wykorzystujące silniki elektryczne to suszarki do ubrań, odkurzacze, wentylatory, klimatyzatory, lodówki i zamrażarki.

Wraz z rozwojem technologii silników elektrycznych opracowano mniejsze silniki elektryczne. Małe silniki elektryczne są używane w różnych zastosowaniach elektronicznych; jednym z najczęstszych zastosowań tych małych silników jest komputer, który uruchamia napęd CD i wentylator chłodzący. Oprócz komputerów silniki elektryczne są używane w wielu innych małych urządzeniach elektronicznych, w tym w ręcznych suszarkach do włosów,  nożach elektrycznych, maszynkach do golenia oraz maszynkach do strzyżenia włosów i brody.

Wykorzystanie silników elektrycznych w przemyśle

Silnik elektryczny wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle. Jednym z powszechnych zastosowań przemysłowych silników elektrycznych jest elektryczny wózek widłowy. Silniki w elektrycznych wózkach widłowych są zasilane dużymi akumulatorami, które ładują się z zewnętrznego źródła zasilania. Silniki w elektrycznych wózkach widłowych nie tylko zapewniają ruch wózków widłowych, ale także napędzają hydraulikę używaną do podnoszenia ciężkich ładunków. Inne przemysłowe zastosowania silników elektrycznych obejmują narzędzia, takie jak tokarki, wiertarki i piły. Przemysł budowlany w dużej mierze opiera się na narzędziach napędzanych silnikami elektrycznymi, przy czym wiele narzędzi budowlanych, takich jak ręczne piły i wiertarki napędzane silnikami elektrycznymi.

Silniki elektryczne napędzają także różne dziedziny transportu. Pociągi metra, które przewożą ludzi kolejami podziemnymi, są napędzane silnikami elektrycznymi. Istnieją również przyjazne dla środowiska samochody elektryczne napędzane silnikami elektrycznymi. Podczas gdy samochody elektryczne oszczędzają pieniądze na paliwie, w wielu obszarach brakuje infrastruktury stacji ładowania akumulatorów litowych w samochodach, aby były one praktyczną opcją. Inne środki transportu napędzane silnikami elektrycznymi obejmują elektryczne wózki golfowe i urządzenia transportowe, które są pojazdami dwukołowymi używanymi w środowiskach miejskich.

Polecane

  • 1