wtorek, 13 kwiecień 2021 18:25

Auto powypadkowe - jak je rozpoznać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
 Kupno auta powypadkowego z auto-skup24 Kupno auta powypadkowego z auto-skup24

Zakup nowego auta wiążę się z nie lada wydatkiem, zazwyczaj są to kwoty, które wynoszą tyle co nasz miesięczny przychód lub nawet dużo więcej.

Każdy z nas kupując samochód chciałby aby jego stan był taki jak opisuje i reklamuje sprzedawca. Niestety, nie zawsze spotykamy podczas transakcji uczciwych ludzi i historia auta które chcemy nabyć, może być jedną z największych trapiących nas obaw. W praktyce niekoniecznie każda wykonana naprawa blacharska musi wiązać się z faktem, że auto jest już pojazdem niesprawnym.

Kupno auta pokolizyjnego

Jak zatem rozpoznać czy historia samochodu wiąże się z niewielkimi poprawkami czy może z wypadkiem, który mógł poważnie uszkodzić konstrukcję? Warto wiedzieć gdzie szukać śladów napraw oraz kluczowych uszkodzeń. Powszechnie wiadomo, że drobne kolizje nie mają wpływu na bezpieczeństwo jazdy, jednak poważne wypadki i usiłowanie zamaskowania ich konsekwencji mogą zagrażać naszemu bezpieczeństwu na drodze. Niewątpliwie mniej ryzykowne od kupna auta na własną rękę, jest skorzystanie z usług pośrednika, takiego jak firma auto-skup24.pl, profesjonalnie zajmująca się skupem i sprzedażą aut. Najważniejsze jest to aby przed zakupem dokładnie obejrzeć auto i szczegółowo ocenić jego stan z zewnątrz. Zakup będzie jak najbardziej bezpieczny, jeśli transakcja odbędzie się z udziałem fachowca, specjalizującego się w kupnie i sprzedaży aut. 

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Oto zestawienie kilku wskazówek, które pomogą w dokładnym zorientowaniu się w jakim stanie są dane elementy auta, które zamierzamy kupić:

  • Nadwozie - tutaj wszystkie części powinny przylegać do siebie i w żaden sposób nie odstawać, dlatego warto sprawdzić dokładnie wszystkie elementy nadwozia czy równo do siebie przylegają: szczeliny przy masce, światłach i błotnikach;
  • Szyby - każda z szyb w aucie powinna posiadać odpowiedni numer, różniący się jedynie jedną cyfrą oraz oryginalne logo producenta;
  • Pasy bezpieczeństwa - tutaj kluczowe jest sprawdzenie daty produkcji pasów, która powinna być taka sama jak rok produkcji auta oraz sposobu mocowania ich w podłodze, śruby mocujące nie powinny być w żaden sposób uszkodzone;
  • Lakier - kolor lakieru powinien być jednolity, najlepiej obejrzeć go w pełnym słońcu w ciągu dnia. Odcień może się delikatnie różnić jedynie między elementami z plastiku i metalu, jednak nie powinno być widać śladów malowania, zacieków na nadkolach, progach słupkowych czy innych czarnych elementach.
  • Grubość lakieru - tutaj posłuży nam specjalne urządzenie do mierzenia grubości lakieru, którego użyć powinniśmy na całej powierzchni auta, szczególnie na dachu, ponieważ gruba ilość lakieru na tym elemencie może świadczyć o dachowaniu. 
  • Poduszki powietrzne - prawidłowo kontrolka powinna zapalić się na chwilę po włączeniu zapłonu i zgasnąć niezależnie od innych, jeśli poduszka uległa wystrzeleniu, kontrolka nie zaświeci się lub zgaśnie dopiero z innymi wskaźnikami;
  • Wnętrze - środek samochodu powinien być spójny i nie mieć żadnych widocznych mocnych pęknięć, warto dokładnie obejrzeć kokpit, deskę rozdzielczą i drzwi.
  • Opony - bieżnik na oponach powinien być starty równomiernie, nieregularność może świadczyć o poważnych problemach z geometrią samochodu.

 Jak rozpoznać auto po kolizji

 Jak rozpoznać auto po kolizji

Wypadek nie skreśla wartości auta

Zakup używanego auta to zdecydowanie złożony proces, któremu należy poświęcić dużo czasu i uwagi. Jest to szczególnie istotne jeśli decydujemy się na zakup auta powypadkowego - warto skorzystać z podanych wyżej wskazówek i rozważyć zwrócenie się o pomoc do specjalistów ze skupów aut. Samochód po kolizji, poddany fachowej naprawie i uważnym oględzinom, nadal może być w pełni sprawnym i wartym zakupu pojazdem.

 

Polecane

  • 1