środa, 04 listopad 2020 17:21

Auta leasing a ich ubezpieczenie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
auta leasing auta leasing pixabay

Auta leasing to ciekawe rozwiązanie umożliwiające użytkowanie pojazdu bez konieczności jego nabywania. Jest to jednak również specyficzny układ, który wiąże się z koniecznością spełniania określonych warunków.

 

Auta leasing – pamiętaj o swoich obowiązkach!

Jeśli zdecydujemy się na auta leasing, musimy mieć na uwadze pewne ograniczenia z nimi związane. Przede wszystkim, ze względu na to, że w ramach zawieranej umowy nie stajemy się właścicielami pojazdu, nie możemy wprowadzać w nim żadnych modyfikacji bez wyraźniej zgody leasingodawcy. Niemniej jednak, wciąż leżą na nas obowiązki związane m.in. z kosztami eksploatacji.

Co więcej, w niektórych przypadkach będziemy musieli dostosować się do wymagań związanych ze szczegółami użytkowania. W większości przypadków będzie to związane z serwisowaniem wyłącznie w autoryzowanych punktach obsługi lub też ubezpieczeniem w konkretnej, wybranej firmie. Warto mieć te warunki na uwadze przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Czym jest autocasco?

Jeśli już mowa o ubezpieczeniu, konieczne jest zaznaczenie w tym miejscu, że obowiązkowe OC nie jest wystarczające w przypadku aut leasingowanych. W grę wchodzi tutaj dodatkowo autocasco. Czemu jest ono tak istotne?

Autocasco to pakiet zabezpieczający samochód przed zniszczeniami czy innymi stratami. Co ważne, chroni ono zarówno leasingodawcę, jak i leasingobiorcę. W pierwszym przypadku jest to związane z ewentualnym uzyskaniem odszkodowania, w drugim zaś z dodatkowymi kosztami naprawy. W większości przypadków, w polisie AC zniesione są udziały własne i franszyzy integralne. Uwzględniona zostaje również opcja serwisowego wariantu rozliczenia naprawy powstałych uszkodzeń oraz wymiany wadliwych części na oryginalne. Przez cały okres trwania umowy leasingowej wymagana jest stała suma ubezpieczenia.

Dodatkową opcją, którą można rozważyć w tym miejscu jest ubezpieczenie GAP, które chroni firmę leasingową w sytuacjach kradzieży lub gdy pojazd ulegnie wypadkowi. Dzięki niemu, ubezpieczający pokrywa różnicę powstałą z rozliczenia z towarzystwem ubezpieczeniowym z tytułu autocasco. Mówią konkretniej, jest to różnica między uzyskaną kwotą, wyliczoną przy uwzględnieniu spadku wartości pojazdu, a pozostałym zobowiązaniem wobec finansującego. Możemy wyróżnić trzy rodzaje tego ubezpieczenia: fakturowe, finansowe oraz indeksowe.

Ubezpieczenie samochodowe jest zawsze istotną formalnością, która może odegrać kluczową rolę w trudnych sytuacjach. W przypadku aut leasingowych jest to równie istotne, co wiąże się również ze specyficznym charakterem porozumienia zawieranego między dwoma stronami w tym typie umowy.

Polecane

  • 1