sobota, 30 kwiecień 2022 07:59

Złote płytki w eleganckich wnętrzach – postaw na ponadczasową elegancję

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Złote płytki Złote płytki pixabay

Złoto to bogactwo i przepych. Kojarzy się z luksusem i pałacem. Aby cieszyć się nim we wnętrzu dzisiaj, wcale nie trzeba być królem ani bogatym szlachcicem.

Przeglądając różnego rodzaju materiały wykończeniowe, propozycje oświetleniowe i dodatki, łatwo znajdziemy te w kolorze złotym. Jednym z ciekawych rozwiązań są złote płytki. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Kolor złoty jest dość wymagający i specyficzny. Dobrze czuje się w otoczeniu innych barw i świetnie urozmaici wiele aranżacji. Z drugiej strony nie lubi konkurencji, chce dominować, więc trzeba uważać, by nie było go we wnętrzu w nadmiarze. Nie może być kolorem bazowym. Poza tym wystarczy, że będzie go tylko trochę, a swoim połyskiem przyciągnie spojrzenia i stanie się główną ozdobą. Skupi na sobie całą uwagę, tak jak na króla przystało. A zatem w jakich wnętrzach złote płytki będą wyglądać najlepiej?

Złoto – eleganckie i uniwersalne

Pomimo upływu lat złoto dalej prezentuje się imponująco i wiąże się z bogactwem. Z tego względu włącza się je w wystroje wytworne, nieraz barokowe. Złoto to obowiązkowy kolor w aranżacjach glamour, gdzie na pierwszym planie jest właśnie połysk, przepych i bogactwo. Obok złota powinno być miejsce na welur, szkło i kryształy. Złoto podkreśla także wnętrza urządzone w stylu art deco. Tu również liczy się bogactwo, ale też obecność geometrycznych form, mnogości wzorów na ścianach i oczywiście szczypty historii. Złocone elementy możemy włączyć w wystroje, które w pierwszej chwili wcale nie kojarzą się z tym kolorem, jednak dodają mu smaku. Tak się dzieje, kiedy włączymy je do wnętrza orientalnego. Styl orientalny pobudza wyobraźnię i łączy w sobie mnóstwo barw i faktur. Poprzez dodatek złota możemy zbliżyć się do pałacowych wnętrz Dalekiego Wschodu.

Złoto to nieoczywisty wybór do wnętrza w stylu boho, a tymczasem świetnie je uzupełni! Jednak tutaj musi go być mało, ma być tylko subtelnym akcentem. I na koniec scandi chic, czyli elegancka forma dobrze znanego stylu skandynawskiego. Styl skandynawski to głównie prostota, funkcjonalność i jasne barwy. W scandi chic widać pewną zmianę, a do wnętrz wkracza odrobina elegancji. A czy może być coś bardziej eleganckiego niż złoto?

Płytki złote – czy warto w nie zainwestować?

Oczywiście! Skoro złoto pasuje do tak wielu wystrojów, to płytki w tym kolorze będą strzałem w dziesiątkę. Mogą być całe złote lub połączone z inną barwą jak biel. Są trwałe, eleganckie i dobrze się je czyści. Decydując się na nie, możemy zyskać ozdobę na wiele lat. Już sam ich kolor to oryginalna propozycja, a do tego mamy do dyspozycji różne kształty, co również ma znaczenie dla uzyskanego efektu.

Złote płytki wcale nie muszą być kwadratowe lub prostokątne. Równie dobrze mogą być to cieszące się popularnością heksagony. Sprawdzą się idealnie na przykład do kuchni bądź łazienki. W pierwszym przypadku mogą wypełnić przestrzeń między blatem a wiszącymi szafkami. Natomiast w łazience mogą wydzielić strefę kąpielową albo zdobić okolice lustra i umywalki.

Polecane

  • 1