poniedziałek, 13 luty 2023 15:02

Złącza ciesielskie – niezbędnik każdego dekarza

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
złącza ciesielskie złącza ciesielskie Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Stabilność i trwałość drewnianych konstrukcji to zasługa użytych wysokiej jakości materiałów, ale nie tylko. Równie ważny jest niezwodny sposób łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Szczególne znaczenie ma to również w dekarstwie. Dlatego też złącza ciesielskie są tutaj podstawą.

 

Złącza ciesielskie (inaczej łączniki ciesielskie) o dużej wytrzymałości to produkty o dość szerokim zastosowaniu. Szczególną rolę odgrywają zaś w dekarstwie, umożliwiając wykonanie solidnej więźby dachowej budynku. Budowanie drewnianych części dachu – łączenie drewna z drewnem – przy użyciu takich elementów jak złącza ciesielskie czy okucia ciesielskie to wiele zalet. Zastosowanie złączy ciesielskich wpływa nie tylko na solidność konstrukcji, ale i na wiele innych aspektów związanych z efektami prac dekarskich. Dlatego warto przyjrzeć się im z bliska. 

Złącza ciesielskie – czym są i do czego służą

Łączniki ciesielskie to profile wykonane zazwyczaj z wysokiej jakości materiałów, takich jak blacha stalowa ocynkowana. Złącza stalowe różnego typu umożliwiają połączenie ze sobą elementów drewnianych (np. więźby dachowej) lub drewna z betonem. Do produkcji takich złączy wykorzystywane są taśmy perforowane, czyli podziurkowane. I właśnie w te otwory są podczas prac konstrukcyjnych (łączeniowych) wbijane specjalne gwoździe. Takie łączenia są stabilne, wzmacniają konstrukcję oraz nadają jej niezbędną nośność. Połączenia ciesielskie to jednak wiele ich rodzajów. Stosowanych na przykład w zależności od kąta, pod którym dane drewniane elementy są łączone. A o różnych rodzajach łączników ciesielskich w dalszej części tekstu.

Łączniki ciesielskie – różne rodzaje złącz ciesielskich

Jeśli chodzi o rodzaje łączników ciesielskich, to do najbardziej popularnych i mających zastosowanie podczas budowy dachu należą:

  • kątowniki ciesielskie – dzięki nim poszczególne elementy drewniane mogą być łączone pod kątem prostym;
  • kątowniki ciesielskie regulowane – przeznaczone do łączenia za ich pomocą drewnianych elementów, gdzie konieczna jest większa precyzja montażu;
  • wieszaki belek – umożliwiają podwieszanie części drewnianych pod różnym kątem;
  • podstawy do słupa (kotwy do słupów) –  służą do osadzenia słupów w drewnie lub w betonie; podstawy do słupa często mają regulację wysokości.

Oprócz kątowników ciesielskich, wieszaków belek, podstaw do słupa, warto wymienić także złącza ciesielskie łączące elementy drewniane (belki) wzdłuż (tzw. gerbery), naciągi z taśmy perforowanej, kotwie, łączniki krokwiowe, kątowniki typu T czy złącza uniwersalne.

Połączenia ciesielskie – zalety zastosowania

Złącza ciesielskie mają szerokie zastosowanie – można nimi łączyć elementy drewniane w różny sposób – i między innymi stąd wynika pierwsza z ich zalet. Poza tym łączniki ciesielskie wykonane ze stali ocynkowanej to trwałość tych elementów. A to, jeśli chodzi o konstrukcję dachu, jest to sprawą kluczową.  Ponadto wykorzystanie łączników ciesielskich w pracach dekarskich wpływa pozytywnie na koszty pracy i jej szybkość. Co najważniejsze, stworzona przy wykorzystaniu łączników ciesielskich konstrukcja jest stabilna i wytrzymała – złącza ciesielskie pozwalają na odpowiednie rozłożenie ciężaru konstrukcji (na przykład więźby) oraz uzyskanie koniecznej precyzji podczas łączenia elementów drewnianych.

Wysokiej jakości złącza ciesielskie i potrzebne do nich akcesoria to opłacalna inwestycja procentująca nie tylko łatwością wykonania pracy, ale i bezcennym bezpieczeństwem jej efektów. Nowoczesne złącza ciesielskie pozwolą się więc cieszyć efektami pracy pod każdym względem.

Polecane

  • 1