poniedziałek, 22 luty 2021 11:41

Zabawki, które poderwą Twoje dziecko sprzed ekranu komputera

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Jojo zabawka Jojo zabawka

 Żyjemy w czasach bardzo szybkiego postępu technologicznego. Komputery i internet szturmem zajęły ważne miejsce zarówno w naszym życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Zmieniający się pod względem technologicznym świat wpłyną także na nasze dzieci, co jest całkowicie zrozumiałe – dziś każde dziecko wie, w jaki sposób obsługiwać komputer, tablet czy smartfon. Nie da się ukryć, że współczesne dzieci i nastolatki większość swojego czasu spędzają przed ekranem, co ma negatywne skutki wobec ich zdrowia fizycznego. Warto jednak podkreślić, że istnieją zabawki, które bardzo skutecznie podrywają dzieci sprzed ekranu, zapewniając im dużo ruchu i jeszcze więcej satysfakcji. W jaki sposób ruszyć dziecko sprzed komputera?

Jojo, czyli starożytna zabawka z ponadczasowym potencjałem

Wydawać mogłoby się, iż jojo jest zabawką ostatnich dziesięcioleci. Nic bardziej mylnego, ponieważ według wykopalisk archeologicznych, jojo było zabawką, która znana była już w Starożytnych Chinach nawet 4 tysiące lat temu. Zabawka ta zaczęła być coraz bardziej popularna i już w 500 roku p.n.e podbijała Starożytną Grecję. Co więcej, bawiły się nią nie tylko dzieci, ale także i dorośli. Jojo zostało uwiecznione na jednej z antycznych greckich waz, co pokazuje jak popularną i powszechną było wówczas zabawką. Dziś jojo przeszło bardzo dużą metamorfozę, gdyż współcześnie zawierają one także bardzo często wbudowane łożysko, dzięki czemu ruch obrotowy nie zatrzymuje się. Taka konstrukcja jojo umożliwia wykonywanie bardzo efektownych tricków. Warto podkreślić, iż dziś regularnie odbywają się zawody yoyingu, w których zawodnicy starają się wykonywać najbardziej efektowne i widowiskowe tricki. Jojo jest zatem zabawką, która nie tylko zachęca dziecko do ruchu, ale także nadaje całej zabawie sportowego pazura. Dzięki temu dzieci i młodzież starają się wykonywać coraz bardziej skomplikowane sztuczki, które bardzo często z pozoru zaprzeczają nawet prawom fizyki. Jojo zabawka, to doskonały sposób na poderwanie swojego dziecka sprzed ekranu komputera.

Kendama – tradycyjna japońska zabawka

Japonia kojarzy się przede wszystkim z samodyscypliną, harmonią i pracowitością. Nie dziwi więc fakt, iż japońskie zabawki oprócz dostarczenia dzieciom rozrywki, kształtują ich charakter i rozwijają umiejętności. Zabawka kendama to doskonały przykład na to, iż zabawa może także skutecznie rozwijać poczucie równowagi, zręczność i koordynację ruchową. Kendama, która bywa także często nazywana japońskim jojo, jest zabawką, która znana jest w Kraju Kwitnącej Wiśni od wieków. Zabawka ta składa się z drewnianej rączki, która swoim kształtem przypomina trochę mały młotek – trzon jest ostro zakończony, zaś po bokach umiejscowione są dwie półkule. Drugim elementem jest tama, czyli kula z wydrążonym tunelem, która połączona jest z trzonkiem za pomocą sznurka.
Kendama jest zabawką, która umożliwia wykonywanie wielu efektownych tricków, dzięki czemu bardzo intryguje zarówno dzieci, jak i młodzież.

W czasach, kiedy siedzenie przed komputerem jest normą, warto pokazywać dzieciom sposoby na aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Jojo i kendama to zabawki, które z pewnością przyciągną do siebie na długie godziny zarówno dzieci, jak i młodzież szkolną.

Polecane

  • 1