czwartek, 07 styczeń 2021 14:07

Wybieramy łóżko do sypialni – na co zwrócić uwagę?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
łóżko łóżko Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Sypialnia jest ważnym miejscem w każdym domu i mieszkaniu. To właśnie tam spędzamy dużo czasu każdej nocy, oddając się nocnemu odpoczynkowi.

Ważne, by pomieszczenie to było urządzone nie tylko stylowo, ale również funkcjonalnie. Jednym z kluczowych elementów jest łóżko, a jego wybór wbrew pozorom nie jest łatwy.

  1. Wymiary łóżka – czy są istotne?
  2. Odpowiednio dobrany materac
  3. Wybór łóżka do sypialni - co jeszcze ma znaczenie?

Przyjrzyjmy się, czym warto się kierować, wybierając idealne łóżko do naszej sypialni oraz na jakie parametry dobrze jest zwrócić uwagę.

Wymiary łóżka – czy są istotne?

Każdy, kto urządzał mieszkanie, wie, że ten parametr jest bardzo istotny. Przed zakupem odpowiedniego modelu należy dokładnie zmierzyć przestrzeń, na której ma się znajdować nasze łóżko i na tej podstawie wybrać odpowiednie wymiary. Meble te dostępne są w różnych rozmiarach. Przykładowo, w sklepach z powodzeniem znajdziemy łóżko tapicerowane jednoosobowe, o wymiarze 80 × 200 cm, a także o wymiarach: 90 × 200 cm, 100 × 200 cm oraz 120 × 200 cm. Innym rodzajem są łóżka dwuosobowe – zazwyczaj tzw. małżeńskie. Największą popularnością cieszy się łóżko tapicerowane 160 × 200 cm, choć dostępne są również inne wymiary – 140 × 200 cm oraz 180 × 200 cm. Zakup dużego łóżka zdecydowanie zapewni wygodę, lecz pod warunkiem, że dysponujemy sypialnią o odpowiednich wymiarach. Gdy pokój sypialny jest niewielki, dobrym pomysłem może być łóżko tapicerowane 160 × 200 cm z pojemnikiem. Mimo iż jest pokaźnych rozmiarów, dołączony pojemnik sprawi, że będziemy mogli bez problemu przechowywać w nim pościel i koce, dzięki czemu zyskamy nieco przestrzeni w całym pomieszczeniu.

Jak widać, standardową długością jest 200 cm – jeżeli jesteśmy wysokimi osobami, możemy zdecydować się na łóżko wykonane na zamówienie. Wymiar ma również znaczenie, jeśli chodzi o zakup pościeli. Należy mieć na uwadze, że powinna być ona nieco większa niż nasze łoże.

Odpowiednio dobrany materac

Wiele osób uważa, że odpowiednio dopasowany materac, jest podstawą dobrego snu. Właściwie dobrany, powinien dopasować się do kształtu naszego ciała, dzięki czemu nasz kręgosłup przyjmie optymalną pozycję. Dlatego też ważną kwestią jest jego twardość. Gdy materac będzie zbyt twardy, może wpłynąć to na brak swobodnego przepływu krwi w niektórych miejscach ciała, co zmusza do ciągłej zmiany pozycji. To z kolei skutkować może kilkukrotne wybudzaniem w ciągu nocy, a w konsekwencji uczuciem niewyspania. Materac, który będzie zbyt miękki, może być z kolei powodem ciągłego spinania mięśni podczas poszukiwania korzystnego ułożenia. Kręgosłup jest zbyt zapadnięty, co objawiać się może bólem pleców czy skurczami mięśni.

Warto mieć na uwadze, że twardość materaca jest kwestią indywidualną, która powinna być dopasowana do naszej wagi. Osoby, które ważą więcej, powinny wybierać twardszy model, niż osoby szczupłe.

Oczywiście, musimy pamiętać, że wielkość materaca musi być dostosowana do wymiarów łóżka. Gdy przykładowo, mamy łóżko tapicerowane 140 × 200 cm, kupujemy do niego materac o takich samych parametrach, czyli o długości 200 cm i 140 cm szerokości. Co ważne, jeden szerszy materac będzie nieco bardziej miękki od dwóch mniejszych, nawet jeśli są tej samej konstrukcji. Wybierając materac do łóżka dwuosobowego, na którym będą spały dwie osoby o różne wadze, mamy do wyboru dwa rozwiązania: wybrać taki model, który ma dwa stopnie twardości lub też zdecydować się na dwa oddzielne materace.

Wybór łóżka do sypialni - co jeszcze ma znaczenie?

Jedną z istotnych kwestii, które są brane pod uwagę podczas zakupu łóżka, to jego materiał. To od niego w dużej mierze zależna jest jego wytrzymałość i trwałość. Jedną z propozycji jest łóżko, które jest wykonane z drewna. Dużą popularnością ciszą się meble dębowe, sosnowe oraz dębowe. Innym rozwiązaniem jest płyta MDF – ważne, by była dobrej jakości.

Popularnym rozwiązaniem jest łóżko tapicerowane do sypialni. Tkanina może znajdować się na niektórych elementach naszego łoża, np. na wezgłowiu czy materacu. Czasem może wyściełać skrzynię, jeżeli zdecydujemy się na łóżko tapicerowane z pojemnikiem. Wybór ten ma wiele plusów: łóżko tapicerowane jest łatwiejsze w utrzymaniu czystości, wygląda elegancko i pasuje do niemal każdego wnętrza.

Czasem podczas wyboru odpowiedniego łóżka, zapominamy o tak ważnej jego części, jak stelaż. Jak się okazuje, ma on ogromny wpływ na jakość naszego snu. Dobrym wyborem będzie ten, na który będą się składały drewniane, lekko wygięte, połączone ze sobą listewki. Odstępy między nimi powinny być niewielkie. Dobrze, gdy listewki będą jak najbardziej elastyczne.

Wybór łóżek w sklepach z meblami jest naprawdę spory. Jak wiemy, funkcjonalność i komfort jest niezwykle ważna, jednak nie bez znaczenia pozostaje jego wygląd. Warto więc wybrać ten mebel, zwracając uwagę na styl, który dominuje w naszym mieszkaniu, a przede wszystkim w sypialni. Gdy naszym motywem przewodnim jest styl retro, ciekawym rozwiązaniem może być drewniane łoże stylizowane na stary mebel. W tych, w których króluje styl skandynawski, świetnie sprawi się niewielkie i niskie łóżko bez wezgłowia. Z kolei we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, w którym rządzą kolory, takie jak biel, czerń lub szarość, idealnie sprawdzi się łóżko tapicerowane szare lub białe.

Polecane

  • 1