1. Włącznik światła a przeznaczenie pomieszczenia
2. Kolor włącznika
3. Klasyczne i nowoczesne - warianty przycisków mechanicznych
Gdzie szukać ciekawych stylistycznie włączników? Znajdziesz takie chociażby w linii Simon 55, której cechami charakterystycznymi jest matowe wykończenie, zróżnicowana kolorystyka oraz przykuwające wzrok ramki. Dowiedz się więcej, korzystając z opcji Kontakt-Simon.
Włącznik światła a przeznaczenie pomieszczenia
Zazwyczaj przyciski mechaniczne standardowo umieszcza się w całym mieszkaniu na takiej samej wysokości - ok. 1,2 m od poziomu podłogi. W pomieszczeniach użytkowych sytuuje się je wewnątrz, po przeciwnej stronie względem otwarcia drzwi. W łazienkach, toaletach i pomieszczeniach pomocniczych włączniki znajdują się natomiast na zewnątrz, możliwie blisko drzwi.
Niektórzy decydują się na obniżenie wysokości montażu włącznika do ok. 0,7 m ze względu na obecność małych dzieci - tu jednak trzeba pamiętać, że pociechy szybko rosną, a późniejsza zmiana położenia włącznika bywa problematyczna. Nie w każdym przypadku zatem będzie to korzystny - wizualnie i funkcjonalnie - zabieg. Zamiast niego warto rozważyć automatyzację włączania oświetlenia czy zainstalowanie podświetlenia kluczowych miejsc, takich jak ciągi komunikacyjne czy schody. Podświetlenie schodów i korytarzy pozwoli, nie tylko zresztą dzieciom, bezpiecznie poruszać się w strefach domu pozbawionych oświetlenia dziennego oraz w nocy, na przykład w drodze do łazienki. Dodatkowo do oświetlenia korytarzy wykorzystaj oprawy oświetleniowe.
Niewątpliwie w takich miejscach przyda się również zainstalowane podświetlenie łączników, dzięki któremu w ciemności bez problemu znajdziesz właściwy łącznik do konkretnego pomieszczenia, bez konieczności błądzenia po omacku.
Kolor włącznika
Pamiętaj: dostosuj oświetlenie do charakteru wnętrza. Mówiąc to, mamy na myśli nie tylko styl oprawy oświetleniowej czy barwę światła, ale również kolor włącznika czy gniazda zasilającego. Każdy taki detal spełnia ważną rolę dekoracyjną. Jeśli zostanie źle dobrany i nie będzie pasował do innych elementów, może zaburzyć harmonię przestrzeni.
Współcześnie odchodzi się od montowania jednakowych rozwiązań w całym domu. Dzieje się tak po pierwsze, dlatego, że różne przestrzenie mają różny charakter, a po drugie, ze względu na bogactwo rozwiązań. Najlepszym przykładem jest wspomniana wyżej kolekcja Simon 55, w której znajdziesz i czystą biel, i głęboką czerń, i efektowny jasnoszary mat.
Klasyczne i nowoczesne - warianty przycisków mechanicznych
W nowoczesnym wnętrzu liczą się minimalizm oraz nietuzinkowość. Aby przestrzeń zyskała niebanalnego charakteru, warto sięgać nie tylko po proste formy, ale również interesujące ramki, często przykuwające wzrok i stanowiące ozdobę samą w sobie. Efekt ten mogą podkreślić choćby podświetlane łączniki, dzięki którym nie tylko bez problemu w ciemności znajdziesz właściwy łącznik, ale również go wyeksponujesz.
Nowoczesne włączniki ciekawie prezentują się także na tle ściany wykonanej z cegły, betonu, jak również tych pomalowanych na neutralne odcienie np. bieli lub szarości. W klasyce mamy do czynienia z naturalnym charakterem brązu, beżu oraz bieli, dlatego warto, aby włączniki wtopiły się designem w tło ściany.