sobota, 04 marzec 2023 16:43

Wentylacja w budynkach - co należy wiedzieć na jej temat?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Wentylacja w budynkach Wentylacja w budynkach -Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Niewentylowane pomieszczenia są w stanie wpłynąć na pogorszenie samopoczucia. Nie tylko mowa tu o infekcjach, ale także spadku koncentracji, mocy przerobowych. Warto dążyć do tego, aby w pomieszczeniach biurowych i domowych została zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza.

 

Projekt rekuperacji i jego znaczenie

Nie będzie można mówić o instalacji wentylacyjnej, jeżeli wcześniej nie zostanie wykonany projekt rekuperacji. Jego wykonanie ma ogromne znaczenie. Tylko dzięki temu będzie można zapewnić maksymalną funkcjonalność wentylacji mechanicznej.

Projekt wentylacji musi uwzględniać charakterystykę budynku. Tak, aby mieć pewność, że każdego dnia będzie można cieszyć się świeżym powietrzem.

Komu powierzyć projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

Firmie, która może pochwalić się rekomendacjami innych klientów. Będzie to najlepsza podstawa do tego, aby sprawdzić, czy będą oni w stanie zająć się zadaniami, jakie zostaną im powierzone. Są takie firmy, jakie bez problemu doprowadzą do założenia centrali wentylacyjnej. Niektórzy jednak zakładają tylko pompy ciepła.

Należy więc zawsze postawić na pozytywne opinie, oferowane usługi, cenę (można poprosić o wykonanie bezpłatnego kosztorysu) oraz ewentualne usługi serwisowe.

Gotowy projekt wentylacji mechanicznej

Otrzymując projekt od inwestora, powinien on uwzględniać następujące wytyczne:

  • nawiewy - muszą one zostać rozmieszczone w odpowiednich miejscach oraz zostać wyregulowane,
  • prędkość powietrza - nie powinna przekraczać 0,2 m/s, trzeba przy tym zadbać o odpowiednią wilgotność i jonizację powietrza,
  • materiały - z uwzględnieniem ich ilości, jak również rozmiarów, ważne są bowiem średnice kanałów wentylacyjnych, liczą się także rodzaje, aby zostały dobrane prawidłowe przewody wentylacyjne,
  • wymiana powietrza - z uwzględnieniem pomieszczeń, które zalicza się do tzw. specjalnych (kuchnia i łazienka), aby usuwanie nadmiaru wilgoci odbywało się w sprawny sposób,
  • regulacja - bez względu na to, z jakimi warunkami ma się do czynienia na zewnątrz,
  • przewidywany czas realizacji projektu - inwestor będzie chciał mieć świadomość, jak długo potrwają poszczególne prace.

Właściwie, należałoby powiedzieć, że klient w pierwszej kolejności otrzyma projekt wstępny, który będzie poddawany korekcie w przyszłości. Takie działania zalicza się do standardowych.

Rekuperacja - co to jest?

Tradycyjna centrala wentylacyjna działająca na zasadzie grawitacyjnej, znana jest już od wielu lat. Coraz częściej wspomina się o rekuperatorach. W tym przypadku ma się do czynienia z ruchem powietrza, który tworzony jest przez maszynę. Rekuperator kontroluje cały ruch powietrza. Zarówno, jeżeli mowa jest o nawiewie i usuwaniu zanieczyszczonego powietrza z pomieszczenia.

Czy rekuperator pozwala na oszczędności?

Tak. Jeżeli porówna się tą nowoczesną alternatywę do tego, co doskonale jest znane, można powiedzieć, że można zaoszczędzić do 30% kosztów. To aż 1/3 mniej wydatków, jakie będzie ponosiło się na ogrzewanie. Jest to możliwe dzięki temu, że jest to wentylacja jaka zapewnia odzyskanie ciepła.

Często można spotkać się jednak z opinią, że można sobie pozwolić na jeszcze większe oszczędności. Wystarczy bowiem postarać się o zastosowanie poszczególnych elementów:

  • odpowiednia izolacja,
  • likwidacja mostków termicznych.

Zalety rekuperacji

Każdy wie, że projekt całej wentylacji ma istotne znaczenie. Nie każdy będzie w stanie się przekonać do rekuperacji, ponieważ jej założenie to większe koszta. Warto jednak dodać, że tego typu rozwiązanie ma wiele zalet. Mowa tu o takich kwestiach jak:

  • filtrowanie powietrza z pyłków,
  • brak zanieczyszczeń z zewnątrz,
  • zerowy poziom hałasu,
  • możliwość włączenia wentylacji w każdym momencie,
  • możliwość rozbudowania o dodatkowe funkcje,
  • możliwość podłączenia do instalacji typu SMART HOME.

Polecane

  • 1