poniedziałek, 05 sierpień 2019 16:07

Światło i firany elementem dekoracyjnym mieszkania

Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Elementy dekoracyjne mieszkania Elementy dekoracyjne mieszkania

W każdym domu lub mieszkaniu okna odgrywają niebagatelną rolę. To przez nie widzimy znajdujący się na zewnątrz świat i to one są postrzegane, jako wizytówka wnętrza budynku. Często przechodzące osoby podziwiają zawieszone w nich firany, które mogą określać gust właściciela domu, a nawet jego status majątkowy. Firany mogą stać się głównym elementem dekoracyjnym wnętrza, jeśli tylko są dobrane do jego ogólnego wystroju.

Ważny jest ich kolor, ponieważ powinien współgrać z całością aranżacji wnętrza i podkreślać panujący w nim klimat. Logiczny powinien wydawać się fakt, że w pomieszczeniu, w którym znajdują się ciemnozielone meble nie zawiesimy firan o kolorze jaskrawo niebieskim. Mogłoby to przynieść przeciwny rezultat do zamierzonego, a nawet oszpecić pomieszczenie i zniszczyć cały wysiłek, który został włożony podczas planowania wystroju wnętrza. Aktualnie zauważa się odbieganie od standardowych firan koloru białego, a w oknach widzi się firany w kolorach ciemnego bordo, granatu lub brązu. Stosuje się ponadto nowoczesne upinanie firan i fantazyjne ozdoby.

Światło a kolor ścian

Decydując się na remont mieszkania, a zwłaszcza na malowanie ścian i radykalną zmianę ich koloru należy przede wszystkim ocenić, w jakim punkcie świetlnym znajduje się dane pomieszczenie. Ogromnie ważną sprawą jest jego umiejscowienie i to, w jakich miejscach znajdują się w nich okna oraz od jakiej strony świata jest ono położone. Ma to znaczenie ze względu na pojawiające się w nim promienie słoneczne, które, jako naturalne oświetlenie należy wykorzystać i uwzględnić przy aranżacji całego wnętrza pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie jest bardzo widne i dobrze oświetlone w sposób naturalny, to można do pomalowania jego ścian użyć kolorów ciemnych. Odbijające się od ścian promienie słoneczne rozświetlą wnętrze i sprawią, że nie będzie ono ponure. Jeśli chodzi o ciemniejsze kolory ścian, to modne są aktualnie bordo, fiolet i brązy. Rewelacyjnie będą się w jasnym pomieszczeniu prezentować również kolory jasne. Wszystkie odcienie żółtego i pomarańczy ocieplą wnętrze i niesamowicie rozjaśnią je. Taki kolor ścian poleca się osobom lubiącym ciepłe klimaty i słoneczną atmosferę.

światło i firanki elementem dekoracji

Ciekawostki dekoracyjne

W niemal każdym domu zobaczyć można oprócz podstawowych rzeczy służących do umeblowania i udekorowania wnętrza również te, które są niejako dodatkowymi elementami stanowiącymi o wyglądzie całości pomieszczenia. Do takich rzeczy mogą należeć, na przykład przepięknie zdobione szkło dekoracyjne w postaci wazonów, półmisków na owoce oraz popielniczek. Ważnym elementem zdobniczym w mieszkaniach stały się świeczniki, które już, od jakiego czasu zagościły w polskich domach. Ciekawostką stały się również fantazyjne podgrzewacze, które przybrały najróżniejsze kształty. Mogą to być małe, fikuśne domki lub cudownie zdobione małymi, kryształowymi koralikami pojemniczki na podgrzewacz i wodę. Podgrzewacze zyskały uznanie ze względu na swoje przeznaczenie. W wielu domach domownicy polubili mały, migoczący płomień świeczki i pachnący zapach wydobywający się z ładnego naczynka. Ciekawostką dekoracyjną stały się też nieduże, pokojowe fontanny. Dodają one pomieszczeniu niebywałego klimatu, a szum spływającej wody okazał się bardzo odprężający.

Dekoracja ścian

Pomimo że w sklepach można kupić farby do malowania ścian o nieprzeciętnych barwach, to oprócz tego dostępne są również inne rzeczy, którymi można dodatkowo ozdobić ściany. Dzięki temu upiększa się całe wnętrze pomieszczenia i nadaję się mu specyficznego wyglądu, charakteru i klimatu. Dodatkami, które zdobią ściany mogą być duże naklejki w formie wspaniałych kwiatów imitujących bluszcz lub krzaki czerwonych róż. Nalepione w specjalnym miejscu, gdzie będą najbardziej widoczne i wyeksponowane mogą ożywić pomieszczenie i znacznie je upiększyć. Przykładem cudownego wyglądu mogą być również nalepione białe stokrotki na tle ciemnofioletowej ściany. Biel kwiatów niesamowicie odbija się od ciemnego tła i podkreśla ich urok. Trzeba jednak zaznaczyć, iż kompozycje takie muszą być dokładnie przemyślane. Kolor ściany powinien stanowić odpowiednie tło wyrażające wartości kolorystyczne nalepek. Dodatki te są całkowicie bezpieczne dla ścian i w przypadku, kiedy nie będą się już nam podobać lub ulegną uszkodzeniu z łatwością można je zdjąć, bez problemu odlepiając je od powierzchni ściany.

Polecane

  • 1