czwartek, 14 styczeń 2021 18:03

Styropian XPS czy EPS – porównanie styropianu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Styropian EPS Styropian EPS

Rynek oferuje nam kilka rodzajów styropianu. Osobom spoza branży jest bardzo trudno rozszyfrować co to znaczy XPS lub EPS.

Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć artykuł na ten temat. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się czym są styropian XPS i styropian EPS, czym się różnią i który warto wybrać. Przedstawiamy ci ich właściwości oraz podpowiadamy, że zarówno jeden, jak i drugi znajduje się w ofercie firmy Swisspor, polecanej tak samo specjalistom, jak i amatorom ocieplającym jedynie swój dom.

Styropian XPS

Polistyren ekstrudowany, zwany szerszej grupie osób jako XPS, to materiał izolujący wykorzystywany w budownictwie. Styropian ten produkuje się w kreatywny sposób, ze spienionego polistyrenu. Dzięki takiej obróbce posiada on gładką powierzchnię, nadającą mu wyjątkowych właściwości. Ciekawostką jest, iż jego strukturę tworzy mnóstwo niewielkich, zamkniętych komórek, ściśle do siebie przylegających i nieposiadających osłabień. Taka budowa powoduje, że styropian XPS Swisspor posiada doskonałe parametry tzw. izolacyjności termicznej oraz ogromną wytrzymałość mechaniczną. Powstały w ten sposób twardy, odporny na nasiąkanie wodą oraz niedrogi styropian jest bardzo cenionym na rynku materiałem termoizolacyjnym.
Do jego głównych zalet należą łatwość zamontowania, ekologiczność, a dokładniej możliwość oddania go do recyklingu, a także gładka powierzchnia nadająca mu takich właściwości, jak: twardość, odporność na zniszczenia, grzyb, pleśń, nabieraniem wilgoci, awarie, uszkodzenia itp. Styropian XPS Swisspor to doskonały materiał, który będzie nam służył przez wiele dekad, a niewykorzystane podczas montażu odpady zostaną poddane recyklingowi, dzięki czemu nie zaszkodzimy naszemu środowisku.
Skuteczność i chronienie środowiska naturalnego to jednak nie wszystkie zalety XPS Swisspor. Mówiąc o pozytywnych skutkach wykorzystania styropianu XPS trzeba zwrócić uwagę także na to, że ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, czyli utrzymuje doskonałą temperaturę w domu, niezależnie od pory roku i tym samym obniża nasze rachunki za klimatyzację oraz ogrzewanie.

Styropian EPS

Płyty z polistyrenu ekspandowanego nazywają się w skrócie EPS. Styropian ten produkuje się w nieco inny, choć równie skuteczny sposób, mianowicie wskutek spienienia mikrogranulek polistyrenu. W czasie tego procesu wspomniane granulki łączą się, tworząc sporej wielkości taflę. To właśnie ona nosi nazwę EPS, aczkolwiek nie ma jeszcze postaci płyt styropianowych. Aby takie powstały, producent musi pociąć bryłę na mniejsze bloki. Ten nietypowy sposób wytwarzania ma na celu stworzenie styropianu o konkretnych właściwościach. Niestety wadą EPS jest porowata powierzchnia, narażona na wsiąkanie wody i tym samym powstawanie na niej pleśni. Oprócz tego EPS posiada także w swojej strukturze powietrze.

Styropian XPS czy EPS

Zarówno styropian XPS Swisspor, jak i EPS Swisspor są polecane do ogrzewania budynków. Warto jednak zdawać sobie sprawę z występujących między nimi różnic. Najważniejszą z nich jest przede wszystkim specyfikacja produkcji, mająca swoje odzwierciedlenie w przyszłych parametrach technicznych styropianu. Zanim producent rozpocznie wytwarzanie XPS wie już jaki kształt przyjmie styropian, znane są zarówno wysokość, grubość, jak i szerokość każdej płyty. W przypadku EPS istnieje niepewność co do kształtu bryły, z której powstaną płyty styropianu. Z tą różnicą wiąże się to, że XPS posiada gładką powierzchnię, a EPS porowatą. Przekłada się to na to, że XPS jest trwalszym materiałem, odpornym na uszkodzenia, zgniatanie i wodę, a także posiada lepsze parametry termoizolacyjne. XPS Swisspor dzięki zwartej strukturze sprawdzi się w trudniejszych miejscach, gdzie zazwyczaj występują uszkodzenia mechaniczne. Na koniec dodajmy, że XPS ma większy rozmiar, dzięki czemu jego montaż trwa krócej.

Kiedy warto wybrać styropian XPS

XPS Swisspor to doskonały styropian nadający się do izolacji dachów, stropów, ścian na zewnątrz, garażów, balkonów, tarasów, posadzek, fundamentów czy piwnic. Można go stosować zarówno w budownictwie usługowym i przemysłowym, jak i mieszkaniowym. W każdym tym przypadku gwarantujemy, że sprawdzi się idealnie. Nie musisz się obawiać, że twój styropian dozna korozji biologicznej, naciągnie wody czy pęknie na pół, tylko wybierz styropian XPS Swisspor.

Polecane

  • 1