piątek, 20 styczeń 2023 18:28

Stylowe balie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
balie do kąpieli balie do kąpieli mat.prasowe

Balie do kąpieli przeżywają w ostatniej dekadzie prawdziwy renesans. Zainteresowanie obyczajami przodków oraz potwierdzone naukowo prozdrowotne właściwości kąpieli w baliach, zachęcają do ich zakupu.

 

Balie drewniane - specyfikacja techniczna

Drewniane balie i wanienki używane były do kąpieli już dwa tysiące lat temu, najpowszechniej na północy Europy, wśród Słowian i Wikingów. Ich budowa niewiele zmieniła się przez ten czas, gdyż podstawą jest dobre spasowanie i pietyzm wykonania przez bednarza. Typowa balia budowana jest z drewna olchowego, dębu, modrzewia bądź cedru, a klepki łączone są obręczami ze stali nierdzewnej. Najbardziej optymalną głębokością takich beczek do kąpieli jest przedział 80-90 centymetrów, umożliwiający zanurzenie i komfort. Aby dostać się do balii niezbędne są drewniane schodki, najczęściej sprzedawane oddzielnie.

Na rynku spotyka się różnego typu balie. Istnieją balie czysto drewniane, wówczas drewno musi być doskonale sprasowane i poddane obróbce termicznej, by szczelność była wysoka. Inną opcją są balie drewniane z wkładem. Umieszczony wewnątrz drewnianej konstrukcji wkład z żelkotu zapewnia wygodę kąpieli i zapobiega sytuacjom, w których klepki drewniane mogłyby się rozszczelnić i zacząć przeciekać, co zdarza się w pierwszym typie opisywanych drewnianych wanien. 

Gdzie kupić balie do kąpieli?

Na polskim rynku istnieje wiele przedsiębiorstw sprzedażowych i sklepów internetowych, które zajmują się dystrybucją balii do kąpieli. Niestety niektóre z tych punktów handlowych oszukują klienta, oferując balie niskiej jakości, które nie spełniają standardów użycia. Zdarza się, że obręcze nie są dopasowane, a balie bywają nieszczelne. Częstokroć produkty takich przedsiębiorstw przedstawiają negatywny stosunek jakości do ceny, która bywa zawyżana. 

Istnieją jednak sklepy, którym warto zaufać. Można tam znaleźć zarówno balie do kąpieli jak i drewniane beczki opatrzone parametrami technicznymi, zdjęciami i wyraźnie oznaczoną ceną. W takich sklepach wszystko jest jasne i klarowne, można też zadzwonić czy napisać do obsługi, by zapytać o interesujący nas produkt. Godny polecenia jest szczególnie sklep

Polecane

  • 1