poniedziałek, 12 kwiecień 2021 16:17

Smart Home – co to jest?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
inteligentny dom inteligentny dom pixabay

Inteligentny dom to cały system urządzeń, które wykonują zaprogramowane zadania usprawniając codzienne życie.

Wyczuwając dym system automatycznie uruchamia system przeciwpożarowy i wzywa straż pożarną, a przez obecność intruza włącza alarm i wzywa ochronę. Smart Home sprawdza się także na co dzień, gdy kontroluje temperaturę pomieszczeń, dba o odpowiednie oświetlenie i włącza ekspres do kawy. Czy warto zainwestować w system inteligentnego domu? Sprawdź, jakie wady, a jakie zalety ma Smart Home!

Czym jest system inteligentnego domu?

Smart Home to rozwiązanie opłacalne z punktu widzenia zarówno dewelopera, jak i właścicieli mieszkań. Inteligentny system odpowiadający za domową automatykę nie tylko zwiększa komfort mieszkańców, ale także pozwala zmniejszyć zużycie energii, a co za tym idzie – zaoszczędzić.

Chcesz żyć komfortowo bez przepłacania? Sprawdź, jak  mieszkać mądrze na: https://relist.pl.

System inteligentnego domu to najczęściej urządzenia kontrolowane przez komputer podłączony do czujników oraz odbiorników w domu i ogrodzie. Inteligentny dom można połączyć z systemem przeciwpożarowym i antywłamaniowym oraz usprawnić dzięki niemu codzienne funkcjonowanie – zdalnie ustawić optymalną temperaturę, zaprogramować oświetlenie czy zaplanować przygotowanie kawy albo włączenie ulubionego programu w telewizji.

Inteligentny dom: wady i zalety

Automatyka domów i mieszkań to wynik nowych technologii i wciąż postępującej cyfryzacji, a sam Smart Home daje wiele możliwości, które można wykorzystać w życiu codziennym. Przede wszystkim inteligentny dom widocznie podnosi komfort życia – z każdego miejsca na świecie możemy sterować urządzeniami zamontowanymi w budynku i sprawdzić, co dzieje się w naszym domu.

System inteligentnego domu to również nieoceniona energooszczędność zauważalna w kwestiach zużycia energii i ogrzewaniu. Niepodważalną zaletą jest także bezpieczeństwo w razie pożaru lub włamania – system uruchamia alarmy i informuje odpowiednie służby.

Jednak takie rozwiązanie jest drogie, dlatego nie każdy może sobie pozwolić na odpowiednio zsynchronizowany Smart Home. Do ceny trzeba doliczyć nie tylko skomplikowany system, ale również konsultacje z szeregiem fachowców od elektroniki i bezpieczeństwa. Spora wadą może okazać się też sposób działania systemu – inteligentny dom zbiera dane, które wykorzystuje do poprawy komfortu życia i zmniejszania jego kosztów, co w razie cyberataku stanowi największe zagrożenie.

Polecane

  • 1