poniedziałek, 05 sierpień 2019 16:13

Rodzaje i dobór nowoczesnej elewacji

Oceń ten artykuł
(12 głosów)
Nowoczesna elewacja ścian Nowoczesna elewacja ścian

Każdy budynek mieszkalny niezależnie od tego czy jest to dom dla jednej rodziny, czy znajduje się w nim kilka mieszkań musi posiadać elewację zewnętrzną. Jest ona niezbędna, ponieważ nie tylko upiększa budynek, ale służy do jego ochrony przed zawilgoceniem jego ścian, zagnieżdżeniem się niepotrzebnych szkodników oraz zagrzybieniem, a nawet zmechaceniem jego powierzchni.

Rodzai elewacji jest kilka.  Należą do nich:

  • ocieplające,

  • kamienne,

  • drewniane,

  • ze szkła,

  • z betonu,

  • z cegieł,

  • z bloczków oraz,

  • na ruszcie.

Mogą być nimi również farby o specjalnym składzie, które stworzono w celu zabezpieczania domów, jednak o najnowsze trendy, jeśli chodzi o dobór kolorów. Poza tym na mury budynków nakłada się też tynki elewacyjne, które stanowią odrębną grupę form elewacyjnych. Można też zastosować elewacje częściową, która ma na celu pokrycie jedynie części budynku (przeważnie jego dolnej części) i dzięki temu zabezpieczenie jego fundamentów przed nadmiernym działaniem warunków atmosferycznych. Dzięki temu zmniejsza się znacznie koszty poniesione na elewację domu.

Dobór elewacji pod względem koloru i funkcjonalności

O doborze elewacji dla danego domu decydują czynniki mówiące o trwałości ścian zewnętrznych budynku, jego usytuowaniu oraz zamierzonym efekcie końcowym. Na domy, które znajdują się w miejscach nasłonecznionych nakłada się elewacje z tynku z zaprawy cementowo – wapiennej. Stanowią one najpopularniejszą formę tynku, ponieważ można je stosować niemal na każdym z rodzai ścian, zaczynając od powierzchni murowanych, a skończywszy na domach z drewnianych bali. W miejscach zimnych, gdzie panuje często półmrok ze względu na brak w nich nasłonecznienia stosuje się elewacje ociepleniowe. Mają one na celu, jak sama nazwa wskazuje dodatkowo ocieplić budynek, a tym samym poprawić jego wygląd zewnętrzny. Materiałem zewnętrznym, jaki zostanie użyty do ozdobienia domu może być cegłą, zaimpregnowane drewno, kamienie o różnej fakturze oraz klinkierowa cegła lub silikatowe płytki. Przy doborze elewacji osoby zainteresowane kierują się również jej ceną. I niestety trzeba przyznać, że często jest to czynnik, który ostatecznie decyduje, jaka elewacja będzie znajdować się na naszym domu.

Dobierz nowoczesna elewację domu

Elewacja domu w zgodzie z jego otoczeniem zewnętrznym

Wygląd zewnętrzny domu jest w równym stopniu ważny, jak wygląd jego wnętrza. Oprócz przepięknie wyglądającego trawnika i zadbanych rabatek kwiatowych o ładnym wyglądzie zewnętrznej części domu decyduje jego estetyka ścian. Schludnie wyglądające ściany, to przede wszystkim odpowiednio dobrana do całości kompozycji zewnętrznej elewacja budynku. Najpopularniejszą jest elewacja tynkowa, którą pokrywa się farbami o różnych kolorach. Należy je właściwie dobrać, tak, aby dopełniały całości aranżacji. Posiadając chodnik wyłożony dużymi kamieniami, takie same kamienne elementy możemy wykorzystać w elewacji i wykorzystać kamień o różnych wielkościach, strukturze oraz tekturze. Elewację taką cechuje niebywała odporność na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Najczęstszym kamieniem używanym w niej obok marmuru i granitu jest piaskowiec. Dużą rolę w planowaniu nowej elewacji zajmuje drewno. Należy ono do najstarszych metod pokrywania ścian zewnętrznych domów i jest cenione za swoje walory dekoracyjne.

Nowoczesne elewacje domów

Do nowoczesnych sposobów elewacji domów z pewnością należy elewacja szklana. Zastosowanie szkła do celów zabezpieczających budynek odkryto już dawno, jednak ze względu na kruchość materiału nie było możliwości wdrożenia go do użytku. W miarę upływu czasu opracowano nowe technologie, które umożliwiają wykonanie szklanej elewacji. Zyskuje sobie coraz więcej zwolenników, z uwagi na niesamowity efekt dekoracyjny. Jest ona również trwała i wytrzymała, a jeśli chodzi o utrzymanie jej w czystości nie ma z tym większych problemów. Poza tym posiada jeszcze wiele cech, które nie występują w innych pokryciach elewacyjnych, na przykład doskonale sprawdza się, jako izolacja cieplna i akustyczna. Inną grupę nowoczesnej elewacji zajmują elewacje drewniane. Pomimo że drewno służy już od dawien dawna za materiał budulcowy i jako materiał o różnym przeznaczeniu, to w nowoczesnych elewacjach dodatkowo zyskało na randze. Umieszczone na aluminiowych systemach wentylowych drewniane panele umożliwiają nie tylko ochronę budynku, ale również wentylują jego ściany zmniejszając tym samym ich zawilgocenie.

Polecane

  • 1