czwartek, 22 październik 2020 08:40

Rekuperacja w domu

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Rekuperacja w domu Rekuperacja w domu

Jak działa rekuperacja? Dlaczego rekuperacja w domu to korzystne rozwiązanie?

 

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to instalacja ekologiczna, która wpływa na zwiększenie jakości powietrza w zamkniętych pomieszczeniach bez konieczności ich wietrzenia. Z kolei wykorzystanie rekuperatora umożliwia odzyskanie ciepła z wentylowanego powietrza.

Rekuperator pełni funkcję centrali wentylacyjnej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, która jest częścią instalacji wentylacji mechanicznej. Wymiennik ciepła, który zawiera rekuperator, usuwane z wnętrza domu ciepłe powietrze ogrzewa powietrze zimniejsze, które dociera do wnętrza domu. Oznacza to, że rekuperacja w domu nie tylko dba o jakość powietrza, ale również pozwala odzyskać ciepło, a tym samym oszczędzić na kosztach ogrzewania.

Jakie wady i zalety ma rekuperacja w domu?

Rekuperacja to rozwiązanie uniwersalne, które można wykorzystać zarówno w budynkach wolnostojących, jak i w mieszkaniach. Ekologiczna instalacja przyjazna alergikom zapewnia oczekiwany komfort wentylacyjny bez konieczności wietrzenia pomieszczenia, a jednocześnie wpływa na obniżenie kosztów ogrzewania. Działanie systemu nie wytwarza żadnego hałasu i wpływa na systematyczne usuwanie wilgoci, które sprawdza się szczególnie w łazience i w kuchni.

Rekuperacja w domu to świeże powietrze niezależnie od pory roku. System wentylacji zapobiegający wychładzaniu pomieszczeń zimą i przegrzewaniu ich latem może współpracować z klimatyzacją, a zastosowanie dodatkowych czujników pozwala na pełną automatyzację działania systemu. Rekuperacja może zostać wykorzystana w domach energooszczędnych, gdzie obniża wymaganą moc pompy nawet do 30%, w domach pasywnych, w których umożliwia oszczędne gospodarowanie energią czy w budynkach po termomodernizacji. Rekuperacja montowana jest również w domach nowych i już zamieszkanych, także w domach drewnianych.

Największa wada, jaką ma rekuperacja w domu to koszty eksploatacyjne związane z coroczną koniecznością dokonania przeglądu instalacji oraz wymianą zatkanych filtrów. Trzeba też pamiętać o niewielkim zużyciu prądu – około 150 złotych w skali roku. Tak jak inne systemy wentylacyjne rekuperacja może ulec awarii. W takim przypadku urządzenie można oddać do naprawy na podstawie gwarancji albo zlecić naprawę odpłatnie w serwisie, który wykonał instalację.

 

Polecane

  • 1