niedziela, 26 czerwiec 2022 10:55

Przy jakich pracach przyda się wycinarka wodna?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Wycinarki wodne Flow Wycinarki wodne Flow pixabay

Choć nie zadajemy sobie z tego sprawy, woda znajduje swoje mniejsze lub większe zastosowanie w każdej dziedzinie przemysłu. Choć wydaje się być tylko niepozorną cieczą, to tak naprawdę jej siła i właściwości pozwalają nawet na przecięcie bardzo grubej blachy czy stopu tytanu.

Najsilniejsze właściwości wody można uzyskać poprzez połączenie jej z materiałem ściernym. W takim przypadku powstaje użyteczne urządzenie, czyli wycinarka wodna określana często również mianem waterjet. Wycinarki wodne właściwe zastosowane są naprawdę użytecznym urządzeniem, doskonale sprawdzającym się w wielu sytuacjach.

Czym jest i jak działa wycinarka wodna flow?

Wycinarka wodna (waterjet) zbudowana jest z pompy u wycinarki, kierującej strumie wody we wskazane miejsce. Do zestawu dołączony jest równie stół roboczy, najczęściej w formie wanny, w której zanurza się poddawany cięciu materiał. Wycinarka wodna sterowana jest poprzez specjalny program komputerowy, co umożliwia wykonywanie precyzyjnego cięcia.

Gdzie stosowane są wycinarki wodne?

Wycinarki wodne to urządzenia, które wbrew pozorom nie mają skomplikowanej budowy czy zasady działania. Są to urządzenia niezwykle funkcjonalne, nic więc dziwnego w tym, że znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Waterjety są niezastąpione zarówno w przemyśle stoczniowym, jak i lotniczym, motoryzacyjnym, zdobniczym, meblowym czy tekstylnym. Wycinarki wodne to uniwersalne urządzenia, pozwalające na obróbkę niemal każdego materiału, nawet pancernego i o właściwościach kwasoodpornych.

To jednak nie wszystko. Wycinarki wodne dobrze sprawdzają się również przy obróbce kamieni, drewna, ceramiki oraz szkła (poza hartowanym).

Ze względu na możliwość pracy z bardzo różnymi materiałami urządzenie jest uniwersalne i tak chętnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu.

Jakie są zalety wycinarek wodnych?

Wycinarki wodne Flow to urządzenia nie tylko uniwersalne, o szerokich możliwościach zastosowania, ale również niezwykle precyzyjne. Cięcie przy ich użyciu pozostawia gładkie krawędzie materiału. Wycinarka sterowana jest komputerowo, wiec możliwe jest niezwykle precyzyjne cięcie nawet małych i skomplikowanych detali. Waterjet to idealne rozwiązanie zawsze wtedy, gdy zachodzi konieczność wykonania precyzyjnego cięcia i perfekcyjnego odwzorowania danego elementu.

Wycinarki wodne to urządzenie bezpieczne dla środowiska - nie potrzebują do działania zbyt wiele energii elektrycznej, a przy tym praca z nimi nie jest związana z wykorzystaniem środków chemicznych.

Polecane

  • 1