wtorek, 11 maj 2021 15:12

Pompa ciepła. Korzyści przez cały rok.

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Pompa ciepła Pompa ciepła pixabay

Pompy ciepła wykorzystują innowacyjną technologię, dzięki której ogrzewanie domu jest efektywne i pozwala zaoszczędzić nawet do pięćdziesięciu procent dotychczasowego zużycia energii.

 

Bezobsługowe urządzenia korzystają z potencjału, jakim jest środowisko naturalne dostarczając ciepło niezbędne do ogrzania domu i podgrzania wody spoza budynku. Sprawdź, jakie korzyści niesie montaż pompy ciepła dla domu!

Pompy ciepła, czyli optymalne ogrzewanie dla domu

System pompy ciepła składa się z jednostki zewnętrznej połączonej z jednostką wewnętrzną poprzez przewody z czynnikiem chłodniczym. Woda grzewcza może być kierowana do instalacji grzewczej zamontowanej w budynku (CO) albo do wężownicy podgrzewacza wody użytkowej (CWU). Działanie urządzenia opiera się na poborze ciepła spoza budynku, czyli z powietrza, gruntu i wody.

Pompa ciepła to całoroczne źródło ogrzewania zapewniające niezależność energetyczną – energia pobierana z otoczenia jest źródłem zlokalizowanym na terenie własnej nieruchomości efektywnie zastępującym paliwa kopalne takie jak gaz ziemny czy olej opałowy. Wybierając pompy ciepła woda-powietrze typu SPLIT oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale także miejsce i czas poświęcany dotąd na prace konserwacyjne, ponieważ nie jest potrzebny ani magazyn na paliwo ani komin, co obniża koszty i wymagania dotyczące konserwacji sprzętu.

Taki energooszczędny system ogrzewania pozwala uzyskać dopływ ciepłego, świeżego powietrza praktycznie przez cały rok – latem pompa ciepła może skutecznie ochłodzić budynek, natomiast zimą ogrzewa pomieszczenia wykorzystując pozyskane z otoczenia ciepło. Dodatkowo pompy ciepła dostarczają ciepłą wodę, a jednocześnie umożliwiają oszczędzanie energii nawet do pięćdziesięciu procent w skali roku.

Pompa ciepła jako sposób na ochronę środowiska

Pompy ciepła takich renomowanych producentów jak NIBE i Viessmann to prosty sposób na ograniczenie emisji zanieczyszczeń, które szkodliwie oddziałują na środowisko naturalne. Urządzenia nie spalają paliwa czerpiąc ciepło z otoczenia, dlatego emisja zanieczyszczeń występuje jedynie w momencie produkcji energii niezbędnej do zasilania pompy. Jednak i na to jest sposób – wystarczy zainstalować panele fotowoltaiczne, które będą dostarczały niezbędnej do pracy pompy energii. Pompa ciepła może działać neutralnie w zakresie emisji dwutlenku węgla tylko wtedy, gdy energia pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych.

Instalacja pompy ciepła znacząco przyczynia się do globalnej ochrony klimatu. Wysoka efektywność cieplna pomaga ograniczać emisję gazów cieplarnianych, a brak procesów spalania oznacza brak szkodliwych dla otoczenia spalin i cząstek sadzy. Wykorzystując źródła odnawialne korzystamy z niemal nieograniczonego potencjału ciepła środowiskowego uzupełnianego przez słońce i zachodzące we wnętrzu Ziemi procesy chemiczne. Dzięki temu pompa ciepła to jedyny system grzewczy mający potencjał by stać się ogrzewaniem w pełni ekologicznym zasilanym na przykład przez panele fotowoltaiczne.

Polecane

  • 1