czwartek, 14 październik 2021 16:09

Podłogi drewniane – ważny element wnętrza

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
producent podłóg drewnianych producent podłóg drewnianych

Podczas urządzania salonu nie zawsze odpowiednią uwagę poświęcamy podłogom. Po wyborze mebli, koloru ścian czy dodatków dla podłóg zostaje już niewiele czasu.

To błąd, ponieważ o ile kolor ścian czy meble można szybko i w miarę tanio zmienić, to wymiana podłogi byłaby ogromnym przedsięwzięciem. Dlatego to właśnie temu elementowi wystroju wnętrza warto poświęcić specjalną uwagę. Czym się kierować czy doborze podłogi drewnianej?

Co wziąć pod uwagę wybierając podłogę?

Decydując się na zakup konkretnej podłogi do mieszkania, warto zastanowić się nad tym jakie są nasze możliwości finansowe, upodobania, w jakiej stylistyce będzie utrzymane mieszkanie czy w jakim charakterze będziemy wykorzystywali pomieszczenie. Nie istnieje jeden uniwersalny „klucz” pozwalający na wybór odpowiedniego dla wszystkich rozwiązania. Dlatego, zanim przystąpisz do zakupu podłogi, zastanów się – jaki styl podoba Ci się najbardziej? Czy możesz od czasu do czasu wykonać jej konserwację? Jak będzie wykorzystywane pomieszczenie? Kontakt z wodą? Czy planujesz wykorzystanie ogrzewania podłogowego? Jakim budżetem dysponujesz? Dysponując takimi danymi, można przejść do wyboru odpowiedniego rozwiązania. Jeśli stawiasz na drewno, warto zastanowić się nad tym, jaki materiał i jakiego producenta preferujesz – z reguły polski producent podłóg drewnianych będzie życzył sobie znacznie mniej, niż zapłacisz za importowaną podłogę z drewna egzotycznego.

Rodzaje podłóg drewnianych i ich wykorzystanie

Załóżmy, że zdecydowałeś się na podłogę wykonaną z drewna. To świetny wybór, bowiem jako materiał wykończeniowy wnosi ono wiele do wnętrza pomieszczenia – jest piękne, ponadczasowe, przytulne i trwałe. Salon z drewnianą podłogą to dla wielu osób spełnienie marzeń i wiele z nich nie wyobraża sobie innego rozwiązania. Na szczęście niekoniecznie musi to oznaczać dużych wydatków. Świetnej jakości podłogi Grudziądz można znaleźć w ofercie wielu sklepów i dostawców, a ich ceny zależą od rodzaju drewna, ale i wybranego rozwiązania. Podłogi z drewna litego są uważane za najtrwalsze i zapewne są pierwszym, co przyjdzie Ci na myśl o deskach podłogowych. Dobrze ułożone faktycznie mogą służyć przez dziesiątki lat, a ewentualne uszkodzenia można łatwo niwelować, wykonując cyklinowanie. Deski lite są jednak dość drogie i nie sprawdzą się przy ogrzewaniu podłogowym. Alternatywnym rozwiązaniem, choć o zbliżonym wyglądzie, może okazać się wykonanie podłogi z desek warstwowych. Wizualnie są one nie do odróżnienia, ale dzięki odmiennej strukturze cechują się większą stabilnością i odporność na zmieniającą się temperaturę i wilgotność. Co ważne – świetnie działają z ogrzewaniem podłogowym, a dzięki odmiennym procesom produkcyjnym są również znacznie tańsze. Poprawnie zainstalowane również mogą służyć przez dziesiątki lat.

Wśród innych drewnianych propozycji nie sposób nie wymienić niegdyś bardzo modnych parkietów. Dzisiaj na ten rodzaj podłóg drewnianych na nowo staje się coraz popularniejszy. I chociaż ich montaż wymaga niemałej wprawy, a podłoże powinno być odpowiednio przygotowane, to efekt końcowy wart jest wysiłków – parkiet przez dekady pięknie się będzie prezentował, a decydując się na cyklinowanie i pomalowanie na inny kolor, można całkowicie odmienić wystrój pomieszczenia. Parkiet można również kupić w wersji warstwowej – będzie wówczas tańszy i doskonale sprawdzi się z ogrzewaniem podłogowym. Warto wspomnieć również o panelach laminowanych – co prawda drewna w nich niewiele, ale nawiązują stylistycznie do desek podłogowych. To zdecydowanie tańsza, choć mniej trwała alternatywa.

Podłoga drewniana to wspaniałe rozwiązanie, a dobierając ją do swoich potrzeb, masz gwarancję, że będzie Cię cieszyła przez lata

Polecane

  • 1