poniedziałek, 15 czerwiec 2020 09:54

Podkłady podłogowe, czyli panele podłogowe bez tajemnic

Oceń ten artykuł
(30 głosów)
Podkłady podłogowe Podkłady podłogowe

Panele podłogowe są popularnym rozwiązaniem, które dzięki estetyce i jakości wykonania zyskało grono zwolenników. Właściwości paneli można wzmocnić wybierając odpowiedni podkład podłogowy dostosowany do specyfiki pomieszczenia i własnych oczekiwań. Niekiedy wybór podkładu podyktowany jest wymogami technicznymi – montaż paneli wymaga równej powierzchni podłogi w innym przypadku zaczną się uginać i odkształcać, a w rezultacie ulegną zniszczeniu.

 

Jaką rolę odgrywa podkład podłogowy?

Przy montażu podłogi podkłady podłogowe odgrywają ważną rolę – wpływają na jej ostateczny wygląd i codzienny komfort użytkowania. Podkład zapewnia wsparcie i zwiększa żywotność paneli zapobiegając deformacjom i powstawaniu szczelin, a tym samym chroniąc zamki desek przed uszkodzeniem.

W zależności od potrzeb i oczekiwań klienta podkłady podłogowe mogą pomóc wyrównać niewielkie nierówności podłoża, wygłuszać odgłosy czy chronić przed wilgocią.

Jak dobrać podkład podłogowy do pomieszczenia?

Podkłady podłogowe to niezbędny element wykorzystywany przy montażu podłogi, a jego wybór uzależniony jest od funkcji, które powinien spełniać. Inny podkład wykorzystuje się przy ogrzewaniu podłogowym, inny do wyrównania powierzchnia, a jeszcze inny, gdy podłoga ma być mocno eksploatowana.

W przypadku pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu podkłady podłogowe powinny mieć najwyższą odporność na obciążenia liczoną za pomocą parametru CS (kPA). Ważną kwestią jest też izolacja akustyczna, którą może zapewnić podkład. Podkłady podłogowe wyciszające redukują słyszalność odgłosów kroków jednocześnie zmniejszając słyszalność dźwięków uderzeniowych, które mogą być niekomfortowe dla sąsiadów.

Podstawowym warunkiem montażu paneli podłogowych jest sucha i równa powierzchnia. Gdy podłoże jest nierówne w minimalnym stopniu, warto zastosować podkłady podłogowe wykonane z polistyrenu ekstradowanego, który pomoże zredukować niewielkie nierówności. Jeśli różnice wysokości są większe, konieczne jest wyrównanie podłogi za pomocą wylewki samopoziomującej.

Jeśli pomieszczenie jest słabo izolowane – na przykład znajduje się nad garażem czy piwnicą – dobrym rozwiązaniem jest podkład, który zwiększy izolację cieplną podłoża. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się podkłady podłogowe z polistyrenu.

Polecane

  • 1