czwartek, 07 lipiec 2022 11:01

Papier ścierny do drewna: co warto o nim wiedzieć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Papier ścierny do drewna Papier ścierny do drewna pixabay

Szlifowanie to technika obróbki drewna, z którą zaznajomiony jest praktycznie każdy majsterkowicz. Odpowiednia tarcza szlifierska zapewnia komfort pracy i pozwala uzyskać oczekiwane efekty.

Wybierając najlepszy papier ścierny trzeba pamiętać, że drewno to dość miękki, ale jednocześnie wytrzymały materiał. Rezultaty pracy będą zależały od wyboru właściwej gradacji papieru oraz określenia stopnia twardości drewna i ewentualnych substancji, którymi zostało pokryte. Sprawdź, jaki papier ścierny do drewna wybrać!

Papier ścierny dopasowany do rodzaju obróbki, czyli najlepszy papier ścierny do drewna

Szlifowanie drewna to przyjemne, ale wymagające precyzji zadanie. Uzyskanie gładkiej powierzchni umożliwia odpowiednio dobrany papier ścierny. Mogą to być krążki ścierne, arkusze albo rolki – ważne, aby wybrać produkt adekwatny do rodzaju i stanu podłoża.

W przypadku drewna obróbka pozwala nadawać mu kształt, usuwać rysy i nierówności czy przygotować do dalszych prac. Ścierniwo idealnie nadaje się do obróbki wstępnej, a nieskazitelnie gładka powierzchnia umożliwia na przykład lakierowanie. Jeśli jednak szlifowane podłoże pokryte jest już farbą lub lakierem, najpierw należy zastosować papier ścierny przeznaczony do usuwania takiej powłoki.

Jaki papier ścierny do szlifowania drewna?

Odpowiedni papier ścierny to podstawa, aby obróbka drewna przyniosła oczekiwane rezultaty. Liczy się wysoka jakość produktu, która zapewnia jego wytrzymałość oraz ziarnistość dopasowana do wymagań powierzchni.

Papier ścierny do drewna posiada specjalne oznaczenie. Największą rolę odgrywa tutaj gradacja papieru dobierana do rodzaju obróbki. Gruba ziarnistość mieści się w przedziale

40-60, drobna ziarnistość to 150-180, a średnia – 80-120. Można znaleźć też papiery ścierne o bardzo drobnej (220-240) oraz super drobnej ziarnistości (od 280). Szlifując drewno należy zaczynać od większej granulacji stopniowo zmniejszając ziarnistość – dotyczy to zarówno prac ręcznych, jak i elektronarzędzi. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko zapchania i przypalenia materiału, a zarazem usunąć zalegające na powierzchni drobinki, co pozytywnie wpływa na precyzję obróbki.

Polecane

  • 1