środa, 11 maj 2022 10:54

Metal - sprzymierzeniec nowoczesnego domu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Schody metalowe Schody metalowe pixabay

Przez lata Polacy przyzwyczaili się do tego, że na etapie projektowania wielokondygnacyjnego domu bądź dwupoziomowego mieszkania wybierają schody drewniane. Czy słusznie? Niekoniecznie.

Istnieje bardzo ciekawa alternatywa dla dębu, klonu czy buku - stal kwasoodporna. Choć schody metalowe coraz częściej pojawiają się w naszych wnętrzach, to ciągle stal nie zdobyła takiej pozycji, na jaką zasługuje.

Schody metalowe - inwestycja na lata

Chyba największa zaleta schodów z metalu to ich trwałość. Stal jest bardzo wytrzymała, znosi znaczne obciążenia, jest odporna na wilgoć i nie koroduje. Jest to zatem materiał bardzo praktyczny. Schody metalowe będą trwałe i w odróżnieniu od drewnianych nie będą wymagały regularnej konserwacji.

Łatwość montażu

Montaż schodów metalowych nie jest tak kłopotliwy jak zamontowanie schodów drewnianych. Stal jest lżejsza niż jakikolwiek gatunek drewna, a poza tym sama konstrukcja takich schodów zajmuje znacznie mniej miejsca niż tych z dębu czy buku. Już to czyni schody metalowe lżejszymi i mniej topornymi, a to dla montażysty niebagatelna zaleta.

Estetyka i nowoczesność

Do tego, że schody metalowe są piękne, zapewne niejedną osobę trzeba będzie przekonywać. Znajdą się tacy, którzy będą twierdzić, że metal we wnętrzu czyni je zimnym i pozbawia przytulności. Nic bardziej mylnego. Schody metalowe można przecież wyposażyć w stopnie wykonane z różnych materiałów. Tradycjonaliści wybiorą pewnie drewno, natomiast zwolennicy wnętrz nowoczesnych mogą sięgnąć po szkło bądź kamień. Popularne są chociażby stopnie z granitu. Jednak równie dobrze mogą być one wykonane, podobnie jak cała konstrukcja, z metalu. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w domach bądź mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnym. A trzeba podkreślić, że styl loftowy w aranżacji wnętrz to jeden z najważniejszych obecnie trendów. Jeśli chodzi o balustradę, to także może być ona wykonana z samego metalu. Ale bardzo estetycznie i nowocześnie będzie wyglądało połączenie metalowych schodów ze stalowo-szklaną balustradą. Rozwiązań aranżacyjnych jest więc kilka i każdy ma możliwość dokonać wyboru zgodnie ze swoim gustem i preferencjami.

Przekleństwo skrzypiących schodów

Dodatkowym walorem, który daje przewagę schodom metalowym nad drewnianymi, jest ich cichość. Drewno "pracuje" i często wysychając wydaje specyficzne odgłosy. Ponadto takie schody mogą przyciągać niechcianych lokatorów - korniki lub inne szkodniki. Tego problemu nie ma w przypadku schodów metalowych. Kolejna przewaga stali kwasoodpornej nad drewnem to fakt, że schody z niej wykonane nie będą skrzypieć pod ciężarem użytkowników, a jest to dźwięk, który może bardzo irytować.

Zatem nie obawiajmy się zainwestowania w schody metalowe. Naprawdę warto - to nie tylko praktyczność i trwałość, ale również gratka dla estetów.

Polecane

  • 1