czwartek, 23 maj 2024 11:00

Lustro łazienkowe – 4 ważne elementy, na które trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
led-lustra led-lustra

Lustro łazienkowe spełnia nie tylko funkcje praktyczne, ale i dekoracyjne. Wybieramy je w taki sposób, aby ułatwić sobie wykonywanie czynności pielęgnacyjnych, a także po to, by podkreślić aranżację łazienki.

 

Dziś przyglądamy się czterem kwestiom, które należy koniecznie wziąć pod uwagę podczas dobierania lustra łazienkowego. Zaczynamy!

Kształt lustra łazienkowego

W pierwszej kolejności przemyślmy, lustra w jakim kształcie szukamy. W łazience przeznaczonej dla gości zazwyczaj wystarczy niewielkie lustro okrągłe lub prostokątne. W łazience, z której na co dzień korzystają domownicy, trzeba uwzględnić aranżację pomieszczenia.

Jeśli dominują meble i armatura, które mają kanciaste kształty, dynamiczne linie, a do tego wystrój jest dość surowy, minimalistyczny i prosty, najlepiej sprawdzą się lustra kwadratowe lub prostokątne. Więcej subtelności i łagodnych linii potrzebują zaś łazienki, w których znalazła się owalna lub okrągła umywalka, wanna o zaokrąglonych brzegach czy półkoliście zamykana kabina prysznicowa.

Kompromisem może być wybór lustra, które posiada tylko zaokrąglone brzegi. Różnorodne propozycje znajdziemy np. na stronie https://led-lustra.pl/.

Wymiary lustra – jak je dopasować?

Zbyt duże lustro w bardzo małej łazience może sprawiać wrażenie przytłaczającego, ale i jest w stanie optycznie powiększyć tę przestrzeń. Z kolei za małe lustro nie sprawdzi się w przestronnym pokoju kąpielowym, za to stanowiące tylko jedno z wielu, może wprowadzić ciekawy element aranżacyjny.

Jaki zatem wymiar wybrać? Przede wszystkim w lustrze powinniśmy widzieć całą twarz i dekolt, aby swobodnie wykonywać czynności pielęgnacyjne. Poza tym zwróćmy uwagę na szerokość umywalki, nad którą zawiśnie lustro – szerokość zwierciadła powinna być przynajmniej taka sama, jak umywalki, aby zachować proporcje i estetykę wnętrza.

Lustro z podświetleniem czy bez?

Przemyślmy, w jaki sposób chcemy oświetlić łazienkę, a także, na jaki wystrój stawiamy w tym pomieszczeniu. Od tego bowiem zależy, czy zastosujemy tu lustro z LED-owym podświetleniem, czy bez.

Podświetlane zwierciadła są bardzo efektowne. Ponadto można się zdecydować na kolorowe światło, które wielu łazienkom doda uroku. I co najważniejsze, w przypadku takiego modelu lustra można zrezygnować z lamp bocznych. Jeśli jednak strefa, w której wykonujemy czynności pielęgnacyjne, przycinamy zarost czy robimy makijaż, ma być doposażona o bocznie montowane kinkiety lub lampę zainstalowaną nad górną krawędzią lustra, modele z podświetleniem się nie sprawdzą. Zbyt duża ilość oświetlenia nie będzie bowiem korzystna.

Dekoracyjna rama, asymetryczne lustro czy prostota?

Ostatni element, który pomoże nam w wyborze, to przyjrzenie się propozycjom luster oprawionych w dekoracyjne ramy, modelom asymetrycznych zwierciadeł oraz produktom prostym, pozbawionym jakichkolwiek elementów ozdobnych.

Lustro w ramie jest efektowne, przypomina obraz będący dziełem sztuki, ale jest ono również zwykle duże, masywniejsze i pasuje do określonych typów aranżacji. Asymetryczne zwierciadła potrzebują tła w postaci awangardowej lub niezwykle designerskiej łazienki. Z kolei najprostsze modele sprawdzają się w łazienkach, które są już mocno dekoracyjne i wyposażone w liczne elementy, więc nie potrzebują dodatkowo ozdobnego lustra.

Zwróćmy uwagę na 4 powyższe elementy. Przemyślmy, czego oczekujemy od naszej łazienki oraz jak chcemy ją urządzić, a uda nam się idealnie dopasować lustro.

Polecane

  • 1