Miłośnicy japońskich klimatów pokochają to nowoczesne i oryginalne wydanie. Za to właściciele, którzy chcą przytulności i minimalizmu zaczerpniętego ze skandynawskich propozycji, ale liczą na coś świeżego i nowego, w japandi odnajdą inspirujące elementy wystroju.
Oświetlenie w japandi
Aranżacje łączące w sobie klimaty skandynawskie i japońskie, cechują się przede wszystkim minimalizmem, harmonią, uporządkowaniem i symetrią. Nie spotykamy w nich zbędnych bibelotów, wysokich i masywnych mebli czy nadmiaru jaskrawych barw. Jest za to spokojnie, przytulnie, jasno i przestronnie.
Na podłogach królują niskie meble, na sufitach zaś lampy wykonane z naturalnych materiałów. Sprawdzają się papierowe abażury oraz oświetlenie z elementami drewna, rattanu czy bambusa. Japandi ma w sobie bowiem umiłowanie do natury, ale i sztuki. Co to oznacza? Że poza oświetleniem iście naturalnym można stawiać na designerskie propozycje lamp, które oferuje sklep https://lampy.it/.
Kinkiety, lampy wiszące lub podłogowe – najczęściej goszczą w pomieszczeniach japandi. Skromne, bez przepychu, ale wykonane w taki sposób, aby dekorowały wnętrza.
Jak dobierać oświetlenie?
Wiele zależy od pomieszczenia, ale i zestawionych kolorów. Skandynawskie klimaty to głównie jasne barwy, pastelowe. Są wśród nich biele, beże, zielenie i brązy. W japandi jest miejsce na połączenie ich z kontrastowymi kolorami, nawet czernią.
Czarne lampy są bardzo wyraziste, łatwo zauważalne i charakterystyczne. Aby pasowały do aranżacji japadni, a nie powodowały efektu przytłoczenia, powinny być niewielkie. Muszą również równomiernie rozpraszać ciepłe światło, które sprzyja tworzeniu przyjaznej atmosfery.
Gdzie zastosować takie oświetlenie? Czarne kinkiety sprawdzą się w łazience i w przedpokoju. W salonie oraz sypialni można postawić na designerskie lampy podłogowe. Estetyczne, subtelne, o delikatnych liniach, jednak nie te typowe, z przewidywalnymi wykończeniami.
Również w salonie, choć i w jadalni można zastosować lampy wiszące na długich linkach. Ciekawy efekt uzyska się zawieszając ja na różnej wysokości. Transparentne, geometryczne klosze szklane będą wizualnie lekkie, dadzą sporo światła i wpiszą się w styl japandi.
Nie tylko w domu
Aranżacje japandi stosuje się przede wszystkim we wnętrzach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by znaleźć dla nich miejsce naokoło domu. Uporządkowany, minimalistyczny i dopracowany ogród budzi poczucie spokoju. Pozwala na wyciszenie i regenerację. W przypadku oświetlenia zewnętrznego wystarczy stosować się do tych samych zasad, co wybierając lampy do pomieszczeń zamkniętych. Należy jedynie pamiętać o tym, by były one odporne na działanie czynników zewnętrznych.
Poszukajmy inspiracji w japandi, jeśli typowe scandi już nam się znudziło, a z orientalnych klimatów lubimy tylko niektóre charakterystyczne elementy.