Spis treści:
- Powrót do miesięcznych rozliczeń energii
- Wyższe depozyty i większe zwroty
- Zachęta do instalacji magazynów energii
- Nowelizacja zgodna z przepisami unijnymi
Powrót do miesięcznych rozliczeń energii
W ramach nowelizacji, wprowadzono mechanizm rozliczeń oparty na średniej miesięcznej cenie energii elektrycznej (RCEm). Dotyczy to prosumentów, którzy rozpoczęli wytwarzanie energii przed 1 lipca 2024 roku. Mechanizm ten chroni przed niższymi, godzinowymi cenami energii wprowadzanej do sieci, co stanowi zabezpieczenie interesów tych, którzy wcześniej zainwestowali w odnawialne źródła energii.
Dodatkowo, prosumenci mogą wybrać alternatywny system rozliczeń, w którym ceny energii będą zależne od rzeczywistej wartości rynkowej w danej godzinie (RCE). To rozwiązanie jest szczególnie opłacalne dla właścicieli instalacji, które potrafią dostosować produkcję energii do bieżących potrzeb rynku.
Wyższe depozyty i większe zwroty
Zgodnie z nowymi przepisami, zwiększono wartość depozytu prosumenckiego o 23% w danym miesiącu kalendarzowym, a jego niewykorzystana część zostaje przeniesiona na kolejne miesiące. Depozyt to środki finansowe, które prosument może wykorzystać na zakup energii elektrycznej od sprzedawcy.
Dodatkowo prosumenci, którzy zdecydują się na przejście na system RCE, mogą liczyć na zwrot do 30% niewykorzystanej wartości energii zapisanej na depozycie. To znaczny wzrost w porównaniu do dotychczasowego maksymalnego zwrotu wynoszącego 20%.
Zachęta do instalacji magazynów energii
Resort klimatu, zachęca prosumentów do instalacji magazynów energii, które pozwalają przechowywać nadwyżki wyprodukowanej energii zamiast wprowadzać ją do sieci elektroenergetycznej. Magazyny te mogą znacząco zwiększyć autokonsumpcję, a także obniżyć koszty energii elektrycznej w dłuższej perspektywie.
Paulina Hennig-Kloska, szefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, podkreśliła, że zmiany dotyczą ponad 400 tysięcy gospodarstw domowych. Jednocześnie przypomniała, że prosumenci mogą skorzystać z unijnych dotacji na domowe magazyny energii. Wsparcie to, jest dodatkową motywacją do inwestycji w nowoczesne technologie energetyczne.
Nowelizacja zgodna z przepisami unijnymi
Zmiany w polskim prawie, dostosowano również do wytycznych CEEAG (pomoc państwa na cele związane z energią i ochroną środowiska). Aktualizacje objęły m.in. listę sektorów uprawnionych do ulg, dla odbiorców energochłonnych. To krok w stronę harmonizacji polskich regulacji z unijnymi standardami i wspieranie transformacji energetycznej w kraju.
Nowe przepisy, otwierają nowe możliwości dla właścicieli mikroinstalacji, stawiając na elastyczność, opłacalność i zgodność z unijnymi wytycznymi. To kolejny krok, w stronę pełniejszego wykorzystania potencjału odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Źródło: wnp.pl