środa, 17 czerwiec 2020 16:36

Kominki elementem aranżacji wnętrz - style i rodzaje

Oceń ten artykuł
(23 głosów)
Style i rodzaje kominków Style i rodzaje kominków

Wśród wielu ludzi panuje pogląd, że mając w domu kominek, dzięki niemu można stworzyć miłą atmosferę i zrelaksować się patrząc na jego palące się płomienie. I rzeczywiście. Kominek, który znajduje się w danym pomieszczeniu, bez względu czy jest to salon, czy pokój sypialny potrafi przykuć do siebie uwagę i być najważniejszym elementem aranżacji danego pomieszczenia.

Jego wygląd może decydować o wystroju całości, czyli o kolorze ścian, użytych w tym celu materiałów (farby ścienne, tapety), rodzaju położonej podłogi (panele drewniane, dywany) lub stylu umieszczonych w nim meblach. Podstawową sprawą jest wybór odpowiedniego kominka pod względem sposobu korzystania z niego. Może to być kominek na paliwo stałe, elektryczne lub gazowe. Jednak najważniejszym elementem decydującym o wystroju wnętrza jest obudowa kominka. W sklepach można spotkać klasyczne oprawy z ciężkiego żeliwa, ale również przepięknie prezentujące się obudowy z kamienia lub kafli piecowych. Aktualnie stawia się na naturalność przy jednoczesnym zachowaniu dobrego smaku i elegancji.

Rodzaje kominków

Już od dawna kominek stał się dość przystępnym produktem dla każdego, kto zapragnie go mieć. Pomimo że jest on rzeczą, którą nie można postawić we wszystkich miejscach w domu, to w trosce o swoich klientów oraz z uwagi na dużą popularność i zapotrzebowanie producenci kominków stworzyli kilka ich rodzai. Różnią się one przede wszystkim sposobem działania. W tradycyjnych kominkach pali się zazwyczaj drewnem naturalnym i węglem, natomiast w kominkach gazowych, jak sama nazwa wskazuje materiałem spalanym jest gaz ziemny. To dzięki niemu uzyskuje się potrzebne ciepło, przy małym zużyciu materiału opałowego. Innych rodzajem kominków są kominki elektryczne, które podłączone do prądu imitują efekt palącego się paleniska. Każdy z wymienionych rodzai kominków posiada swoje wady i zalety i to, na który z proponowanych produktów zdecydujemy się będzie zależało wyłącznie od nas. Przy wyborze trzeba jednak uwzględnić, że niektóre z nich potrzebują do swojego montażu specjalnego otworu kominowego, bądź w przyszłości możemy spodziewać się bajońskich rachunków za elektryczność.

Zalety kominka opalanego drewnem

Najstarszym rodzajem kominka jest ten, który opala się drewnem i węglem. Posiada on wiele zalet, a głównymi z nich jest łatwy dostęp do materiału opałowego oraz piękno palącego się w naturalny sposób ognia. Sam odgłos trzaskających, małych drewienek może zachwycić i wprawić w zadumę. Często kominki tego typu stosuje się wraz z montowanych płaszczem wodnym, dzięki czemu potrafią one ogrzać wodę w grzejnikach centralnego ogrzewania w całym domu. Obok rozchodzącej się cudownej atmosfery są, jak widać bardzo funkcjonale. Wykańcza się je przeważnie kafelkami piecowymi o różnych wzorach i fakturach. Kolor płytek dopasowuje się do całości kolorystycznej wnętrza pomieszczenia. W przypadku zmiany wystroju lub remontu głównym odnośnikiem do nowej aranżacji wnętrza jest właśnie kominek i jego wygląd zewnętrzny. Ten rodzaj kominka posiada jednak poważną wadę, a mianowicie trzeba do niego dość często zaglądać i pilnować, aby drewno lub węgiel nie wypaliły się całkowicie. Jest to mozolna czynność zwłaszcza zimą, kiedy temperatury w nocy spadają do dużych temperatur minusowych.

kominki opalane drewnem w domu

Wykończenie domowych kominków

Style wykończania domowych kominków

Decydując się na montaż domowego kominka należy zdecydować się również na jego wygląd, a tym samym styl jego wykonania. Do stylu tego zaliczyć można kominki o wyglądzie klasycznym, które odznaczają się dużym paleniskiem oraz kamienną zabudową. Innym typem kominków są kominki rustykalne, które cechują wykończenia z kamienia, drewna i cegły. Należą one do najpopularniejszych budowanych kominków, ponieważ ich wygląd zewnętrzny wpasowuje się niemal do każdej aranżacji wnętrza. Dla osób podążających za modą i jej trendami projektuje się kominki o stylu nowoczesnym, które odznaczają się oryginalnością i wielką pomysłowością. Często stanowią one osobną kompozycję mieszkalną, która skupia na sobie uwagę i zachwyt. Osobną grupę kominkowych wykończeń stanowią wykończenia kaflowe. Używa się do nich nowe lub wcześniej odzyskane kafle z piecy służących do ogrzewania pokojów mieszkalnych (piece kaflowe). Kafle są przedmiotami o różnych wzorach i kolorach, dlatego doskonale potrafią wkomponować się w wystrój i nadać mu nowego wizerunku.

Polecane

  • 1