sobota, 17 grudzień 2022 14:51

Koła pasowe klinowe - rodzaje i zastosowanie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
koła pasowe klinowe koła pasowe klinowe Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Koła pasowe stanowią najważniejszy element przekładni pasowej.

Ich zastosowanie jest stosunkowo tanie i nieskomplikowane pod względem konstrukcyjnym, aby jednak cały mechanizm charakteryzowała odpowiednia wytrzymałość na obciążenia i dopasowanie do przewidzianego zastosowania, bardzo ważny jest odpowiedni dobór poszczególnych części. Jak dobrać optymalne koła pasowe? Skąd wiadomo, który wariant i w jakich okolicznościach będzie najlepszy?

1. Koła pasowe - rodzaje

2. Jak wyglądają koła pasowe klinowe?

3. Koło pasowe klinowe - zasada działania

Aby odpowiednio dopasować koła pasowe do mechanizmu, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim prędkość obrotów przez nie wykonywanych, a także przełożenie przekładki, czyli stosunek prędkości wału obrotowego napędzająego do prędkości wału napędzanego.

Koła pasowe - rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów kół pasowych. Podstawowa klasyfikacja wyodrębnia koła czynne oraz bierne. Oba warianty stanowią integralne elementy przekładni pasowych i - w zależności od rodzaju - są nakładane na wał napędzający maszynę lub przez nią napędzany.

Poza tym wyróżniamy koła gładkie, koła zębate, koła z rowkiem pojedynczym oraz koła wielorowkowe. Wersja gładka znajduje jest wykorzystywana przez pasy jednolite, zaś pozostałe typy, a pozostałe - przez pasy klinowe.

Jak wyglądają koła pasowe klinowe?

Na większą uwagę zasługują koła pasowe klinowe. Składają się one z kilku elementów, między innymi z:

  • wieńca,
  • piasty,
  • ramion.

Takie koło pasowe klinowe może występować w jednym z dwóch typów. W pierwszym wykorzystuje się piastę przeznaczoną do rozwiercenia z myślą o otworze pilotażowym. Wersja numer dwa wyposażona jest w mocowanie za pomoc tulei z wykonanym odpowiednim rowkiem spustowym.

Koła pasowe klinowe występują w czterech podstawowych wariantach:

  • SPZ - o średnicy od 50 do 630 mm i szerokości 10 mm, na 1 - 6 rowków,
  • SPA - o średnicy 63 - 800 m, szerokości 13 mm, na 1- 6 rowków,
  • SPB - o średnicy 100 - 1250 mm, szerokości 17 mm, na 1 - 10 rowków,
  • SPC - o średnicy 200 - 1250 mm, szerokości 22 mm, na 2 - 12 rowków.

Z tym podziałem ściśle wiążą się paski klinowe: ich rodzaje oraz sposób przylegania klina.

Koło pasowe klinowe - zasada działania

Jak właściwie działa koło pasowe? Jest to całkiem prosty mechanizm, wykorzystujący dwa koła, z których jedno napędza, drugie zaś odbiera dostarczaną energię. Przy odpowiednim napięciu pasy napędowe wprawiają mechanizm w ruch, poruszając konkretną maszyną, w której dany układ został zastosowany. Odpowiedni dobór elementów umożliwia płynne działanie.

Polecane

  • 1