wtorek, 01 czerwiec 2021 11:41

Klucz dynamometryczny, czyli niezbędnik konstruktora

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
klucz dynamometryczny klucz dynamometryczny pixabay

Niejednokrotnie zdarza się, że montaż określonej konstrukcji wymaga od nas nie tylko precyzyjnego przymocowania danego elementu, ale również użycia do tej czynności odpowiedniej siły.

Zbyt mocne lub zbyt słabe wiązanie może bowiem przyczynić się do częstszego występowania usterek, a w poważniejszych przypadkach nawet do zniszczenia maszyny. Narzędzia dynamometryczne mają na celu takie dobranie siły podczas montażu, aby uniknąć późniejszych awarii wynikających z niewłaściwego mocowania. Szczególnie tego typu urządzenia przydają się przy instalacjach wymagających użycia śrub, co można pokazać na przykładzie klucza dynamometrycznego.

Narzędzie dla specjalistów

Podczas montażu konstrukcji zawierających elementy gwintowane można oczywiście polegać na własnym wyczuciu, jednak dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że taka metoda może negatywnie wpływać na jakość mocowania. Aby uniknąć późniejszych kłopotów, warto zaopatrzyć się w klucz dynamometryczny. Pozwala on idealnie wymierzyć siłę dokręcenia śruby i tym samym gwarantuje nam sprawne działanie maszyny. Można śmiało powiedzieć, że taki klucz to narzędzie specjalistyczne- nie jest nam potrzebny przy skręcaniu mebli, natomiast podczas składania samochodu właściwie należy uznać go za niezbędnik. Jeżeli śruba zostanie przykręcona zbyt słabo, element może się oderwać. Odwrotnie, jeżeli zbyt mocno, możemy narazić dany element pojazdu na utratę wytrzymałości lub uszkodzenie. Użycie klucza dynamometrycznego pozwala nam wystrzec się takich sytuacji.

Mechanizm prosty, ale skuteczny

Jego działanie jest ściśle związane z prawami fizyki. Wbudowana w klucz dynamometryczny sprężyna reguluje siłę dokręcenia do optymalnego poziomu, a zapadka ułatwia sprawną manualną obsługę. Taka elastyczność narzędzia umożliwia również korektę ewentualnych błędów. Nawet jeżeli stwierdzimy, że śruba powinna była znajdować się w innym miejscu, możemy odkręcić ją równie łatwo jak przy przykręcaniu. Niniejsze możliwości są niczym innym jak zastosowaniem prawa Hooka w praktyce, które głosi że ciała przy użyciu pewnej siły odkształcają się w proporcjonalny do tej siły sposób. 

Zakup wymagany

Jak widać, klucz dynamometryczny jest narzędziem prostym, a jednocześnie niezwykle funkcjonalnym. Umożliwia wykonywanie skomplikowanych czynności niewielkim nakładem siły i dlatego ilekroć mamy do czynienia z pracą wymagającą precyzji, warto być w niego zaopatrzonym. Niewielki wydatek poniesiony na poszerzenie naszego garażowego asortymentu pozwala być przygotowanym na każdy montaż, co dla fachowca ma kluczowe znaczenie.

Polecane

  • 1