wtorek, 12 listopad 2019 12:02

Klasyczna czy nowoczesna ławka ogrodowa?

Oceń ten artykuł
(26 głosów)
Ławka ogrodowa Ławka ogrodowa

Ogród coraz częściej staje się miejscem, w którym chętnie relaksujemy się i spotykamy ze znajomymi np. na grillu czy wieczornym garden party. Jednak, aby móc w komfortowych warunkach wypocząć w ogrodzie czy na działce, trzeba urządzić wcześniej kącik do relaksu. Jednym z obowiązkowych elementów, który powinien się tam znaleźć, jest ławka ogrodowa. Jaką ławkę wybrać? Czy postawić na nowoczesną czy klasyczną stylistykę?

 

Z czego powinna być zrobiona ławka ogrodowa?

Meble ogrodowe wykonywane są z różnych materiałów. Producenci chętnie sięgają po drewno, kute żelazo oraz tworzywa sztuczne. Bardzo popularne jest także łączenie poszczególnych materiałów, co pozwala na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, żeby odpowiednio dbać o meble, by cieszyć się nimi przez długie lata. Najłatwiejsze w utrzymaniu w czystości są ławki ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych. Zazwyczaj wystarczy je przetrzeć i gotowe. Z uwagi na to, że są odporne na działanie czynników atmosferycznych, nie wymagają konserwacji.

Jednak wiele osób stawia na klasyczne rozwiązania – meble metalowe i drewniane. Uważając, że dodają one ogrodowi niepowtarzalnego charakteru. Decydując się na takie meble, trzeba pamiętać o ich dokładnym czyszczeniu zawsze przed i po zakończeniu sezonu, a także przechowywaniu przez zimę pod zadaszeniem. Trzeba też je regularnie konserwować przy pomocy preparatów zabezpieczających przed wilgocią, a także promieniowaniem słonecznym. W przypadku drewna warto też zdecydować się na impregnat chroniący przed szkodnikami.

Jaki styl ławki wybrać?

To, w jakim stylu ławkę do ogrodu należy wybrać, w dużej mierze zależy od tego, jaka jest ogólna aranżacja posesji oraz samego ogrodu. Do ogrodów nawiązujących do stylu angielskiego czy francuskiego najlepiej pasować będą ławki klasyczne, których przykłady znajdziesz tutaj. Są to najczęściej modele wykonane z metalu z ozdobnymi okuciami wykonanymi z żelaza.

Do ogrodów japońskich czy minimalistycznych najlepiej wybrać ławki o nowoczesnej, prostej stylistyce, które doskonale będą podkreślać ich klimat.

Polecane

  • 1