W trakcie procesu produkcji otrzymujemy wiele frakcji kaszek, co powoduje, że podlega ona oczyszczeniu z bielma. Jeżeli chodzi o skład chemiczny przypisanej kaszy to podobnie jak w przypadku mąki, która uzależniona jest od stopnia oczyszczenia i rozdrobnienia ziarna, jak również wykorzystywanego do tego zboża. Na rynku mamy dostęp do typowej kaszę manną, bądź takiej w wersji błyskawicznej, która jest poddawana wstępnej obróbce termicznej, co powoduje skleikowanie ziaren skrobii, a w rezultacie sprawia, że potrawa szybciej się ugotuje.
Jakie składniki odżywcze zawiera kasza manna?
Wspomniany rodzaj kaszy zawiera witaminę B1,B2,B6, PP, kwas foliowy, potas, magnez, żelazo, jod. Pomimo, że zawartość witaminy B być może nie należy do powalających, to jednak jedna porcja kaszy mannej zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na związki mineralne. Ponadto jest ona cennym źródłem błonnika, skrobii, czy istotnych dla zdrowia biopierwiastków. Produkt tego typu należy do artykułów lekkostrawnych, jednakże i z jego spożywaną ilością nie należy przesadzać ze względu na wysoki indeks glikemiczy,z tego względu, że 100g kaszy zawiera 9, 5 g białka, 1g tłuszczu, 72g cukrów, 0,5g błonnika i 15,5 g wody.
Właściwości zdrowotne kaszy mannej.
Ze względu na właściwości lekkostrawne przytoczony rodzaj kaszy bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku osób, które zmagają się z problemami z trawieniem, co sprawia, może ona złagodzić dolegliwości związane m.in. z chorobą wątroby, stanów zapalnych jelit czy żołądka, wrzodów, dolegliwości związanymi z przewodem żółciowym, bądź ogólnie jest wskazana po przebytych operacjach. Kasza manna to jeden z głównych posiłków dla niemowląt, z powodzeniem może ją również spożywać przyszła mama, dzieci, młodzież, ale także i osoby starsze, zwłaszcza zmagające się z nieżytem jelit.
Sposoby przyrządzania kaszy mannej w kuchni.
Artykuł ten jest na tyle wszechstronnym, a co za tym idzie uniwersalnym produktem, że może on być wykorzystany zarówno jako samodzielne danie, ale również i dodatek do dania spożywanego w każdej porze dnia, a zwłaszcza jeżeli chodzi o desery. Część osób wykorzystuje ten rodzaj kaszy jako zagęszczacz do sosów. W zależności jaką postać tego towaru preferujemy czy opcję bardziej gęstą, wtedy dodajemy mniej wody, bądź w przypadku chęci uzyskania kaszy bardziej płynnej, wówczas adekwatnie nalewamy większą ilość.
Z powyższej treści wynika, że kasza manna jest bardzo wdzięcznym produktem spożywczym, z tego względu, że nie tylko zawiera ona wiele odżywczych związków oraz można ją użyć do różnego rodzaju potraw, to jeszcze jest to stosunkowo tani artykuł w porównaniu z innymi rodzajami kasz.