środa, 17 maj 2023 14:49

Jakie są korzyści i zalety stosowania świec do uszu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
świece do uszu świece do uszu mat.prasowe

Zabieg świecowania uszu cieszy się bardzo dużą popularnością. Stosuje się go w celu usunięcia zalegającej wewnątrz ucha woskowiny. Jakie korzyści niesie ze sobą świecowanie i na czym dokładnie polega?

 

Jak wygląda zabieg świecowania uszu?

Od strony "technicznej"świecowanie uszu polega na umieszczeniu w uchu pustej świecy. Następnie zapala się ją, aby wypalenie znajdującego się w środku powietrza wywołało efekt próżni. Celem tego zabiegu jest zmiękczenie zalegającej woskowiny i zassanie jej przez świecę. W trakcie palenia z ucha usuwane są również pozostałe zanieczyszczenia.

Do wykonania zabiegu używa się specjalnie przygotowanych świec, które produkowane są z ciasno zwiniętej i nasączonej woskiem pszczelim lub parafiną bawełny. Przed zapaleniem świece do uszu (https://dlazdrowia.sklep.pl/pol_m_Swiece-do-swiecowania-uszu-234.html) umieszcza się wewnątrz zewnętrznego przewodu słuchowego.

Efekty świecowania uszu

W związku z powstaniem zjawiska próżni woskowina i pozostałe zanieczyszczenia odsysane są do wnętrza świecy. Jest to jeden z najbardziej zauważalnych skutków świecowania. Warto również dodać, że zabieg jest (z perspektywy stosujących go osób) dość przyjemny. W jego trakcie:

  • bębenki uszne są delikatnie masowane przez unoszące się (zasysane) powietrze,

  • ciśnienie w uchu jest stabilizowane, co przedkłada się na mniejszy dyskomfort,

  • wydzielina znajdująca się w uchu jest delikatnie stymulowana.

Jak prawidłowo wykonać zabieg świecowania?

Nasączone parafiną lub woskiem świece bawełniane ulegają dość szybkiemu spaleniu. Zwykle trwa ono kilka minut. Płomień jest gaszony w momencie, gdy znajduje się on kilka centymetrów nad głową osoby poddanej zabiegowi. Po zakończeniu świecowania usuwa się świecę, a następnie przeciera wacikiem obszar ucha zewnętrznego. Osoby stosujące zabieg powinny pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • świecowanie uszu wykonuje się co 48 godzin,

  • po jego zakończeniu nie należy stosować olejków eterycznych.

W trakcie przygotowywania się do zabiegu należy dokładnie przeczyścić uszy. Łączny czas jego trwania to około pół godziny.

Kiedy nie stosować świecowania uszu?

Świece do uszu bezwzględnie nie są zalecane osobom, u których wykryto perforację błony bębenkowej, a także torbiele. Nie powinny się na niego decydować również i te osoby, które cierpią na alergię pod kątem produktów pszczelich, bądź przeszły operację ucha lub kanału słuchowego. Świecowanie nie jest też wskazane w okresie ciąży, a także wówczas, gdy stosuje się zioła na alergię wziewną.

Jak widać, zabieg świecowania uszu jest bardzo korzystny dla ogólnego samopoczucia stosujących go osób.

Polecane

  • 1